Идет загрузка документа (10 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины в сфере государственной регистрации актов гражданского состояния относительно приведения их в соответствие с европейскими стандартами

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 08.10.2015 № 3272
Дата рассмотрения: 08.10.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у сфері державної реєстрації актів цивільного стану щодо приведення їх у відповідність з європейськими стандартами"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо приведення до європейських стандартів державної реєстрації актів цивільного стану)" розроблено з метою максимального та якісного задоволення потреб людини у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, створення ефективного механізму реалізації прав та інтересів громадян, впровадження у державі європейських стандартів.

2. Мета і шляхи її досягнення

Метою законопроекту є удосконалення положень законодавчих актів, зокрема, щодо запровадження принципу екстериторіальності у роботі органів державної реєстрації актів цивільного стану, спрощення порядку державної реєстрації актів цивільного стану та максимального наближення послуг у сфері державної реєстрації актів цивільного стану до людини.

Так, законопроектом передбачено подання заяв про державну реєстрацію актів цивільного стану до органу державної реєстрації актів цивільного стану незалежно від місця проживання особи.

При цьому нареченим надається можливість виключно за бажанням, без зазначення поважної причини, обирати дату державної реєстрації шлюбу.

Позбавлення керівника органу державної реєстрації актів цивільного стану права визначати поважність причин для державної реєстрації шлюбу до спливу місячного строку сприяє усуненню корупційних чинників.

Крім того, запропоновано суттєві зміни процедури розірвання шлюбу подружжя, яке має дітей, встановленої Сімейним кодексом України та Законом України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану". Так, передбачається, що при відсутності спору щодо розірвання шлюбу між чоловіком і дружиною, подружжя подаватиме заяву про розірвання шлюбу до органу державної реєстрації актів цивільного стану і тільки у разі виникнення такого спору відповідний позов розглядатиме суд.

Водночас подружжю надано можливість обирати за їх бажанням дату державної реєстрації розірвання шлюбу замість обов'язкового дотримання місячного строку з дня подачі відповідної заяви, встановленого на сьогоднішній день законодавства.

Разом з тим враховано міжнародний досвід (Республіка Грузія, Литовська Республіка, Естонська Республіка) та пропонується не здійснювати в документах про народження запис про батька дитини, якщо батьківство не встановлено. Аналогічно пропонується не записувати відомості про матір, батька дитини, якщо батьки невідомі.

З метою реалізації особистих прав людини та громадянина скорочено перелік підстав для відмови у зміні імені, визначених частиною шостою статті 295 Цивільного кодексу України, а також надано право фізичній особі змінювати по батькові за її власним розсудом.

Також метою законопроекту є підвищення ефективності надання адміністративних послуг шляхом скорочення строків розгляду заяв у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, а також їх подачі в електронній формі.

Крім того, передбачається розгляд заяв у сфері державної реєстрації актів цивільного стану за документами, наявними у відділі державної реєстрації актів цивільного стану, та інформацією у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян без пред'явлення суб'єктами звернення документів про державну реєстрацію актів цивільного стану.

У зв'язку з передбаченням законопроектом проведення державної реєстрації актів цивільного стану у будь-якому відділі державної реєстрації актів цивільного стану за вибором громадянина незалежно від місця його проживання, пропонується запровадити подання відомостей про померлих на центральному рівні: Міністерство юстиції України - Центральна виборча комісія, Міністерство юстиції України - Пенсійний фонд України.

3. Правові аспекти

У даній сфері правового регулювання діють такі нормативно-правові акти:

Сімейний кодекс України;

Цивільний процесуальний кодекс України;

Закон України від 01 липня 2010 року N 2398-VI "Про державну реєстрацію актів цивільного стану";

Закон України від 22 лютого 2007 року N 698-V "Про Державний реєстр виборців";

Закон України від 08 липня 2010 року N 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування";

Закон України від 09 липня 2003 року N 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";

Закон України від 06 вересня 2012 року N 5203-VI "Про адміністративні послуги".

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація Закону не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

5. Позиція заінтересованих органів

Проект Закону потребує погодження Міністерством закордонних справ України, Міністерством соціальної політики України, Міністерством фінансів України, Міністерством економічного розвитку та торгівлі України, Центральною виборчою комісією.

6. Регіональний аспект

Проект Закону не стосується питання розвитку адміністративно-територіальних одиниць.

61. Запобігання дискримінації

У проекті Закону відсутні положення, які містять ознаки дискримінації.

7. Запобігання корупції

У проекті Закону відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.

8. Громадське обговорення

Проект Закону не потребує проведення консультацій з громадськістю.

9. Позиція соціальних партнерів

Проект Закону не стосується соціально-трудової сфери.

10. Оцінка регуляторного впливу

Проект Закону не є регуляторним актом.

101. Вплив реалізації акта на ринок праці

У проекті Закону відсутні правила і процедури, які можуть впливати на ринок праці.

11. Прогноз результатів

Прийняття Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" забезпечить впровадження у державі європейських стандартів щодо надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, максимальне наближення цих послуг до особи, оперативне та якісне задоволення потреб людини.

 

Міністр юстиції

П. Петренко

Опрос