Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 9 Закона Украины "О местных выборах" относительно запрета быть избранным лицу, подпадающему под очищение власти (люстрацию)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 08.10.2015 № 3271
Дата рассмотрения: 08.10.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 9 Закону України "Про місцеві вибори" щодо заборони бути обраною особі, яка підпадає під очищення влади (люстрацію)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Запровадження механізму люстрації (очищення) влади є одним із способів консолідації суспільства і подолання негативних наслідків авторитарного режиму колишньої влади.

Суспільство під час переходу від авторитаризму до демократичного правління стикається із чималою кількістю проблем щодо забезпечення безболісної та ефективної трансформації системи державного управління та розбудови громадянського суспільства.

Цілі такої трансформації держави та суспільства, як відомо, полягають у розбудові плюралістичної демократії, що ґрунтується на принципах верховенства права, поваги до прав людини і основних свобод та громадянського суспільства.

Відповідно, принципи субсидіарності, свободи вибору, рівних можливостей, економічного плюралізму та відкритості процесу прийняття рішень - усі вони є інструментами досягнення зазначених цілей, настільки ж, як і децентралізація, демілітаризація, демонополізація і дебюрократизація.

Діяльність органів влади останніх років призвела до зневіри громадян у владних органах.

Влада як на центральному рівні, так і на місцевому, повністю зневілювала себе, оскільки асоціюється нерозривно з порушенням прав та законних інтересів громадян, вчиненням корупційних діянь, недотриманням у своїй діяльності положень Конституції України та законів.

Обґрунтованим та логічним кроком Верховної Ради України у даному контексті було прийняття Закону України "Про очищення влади" від 16 вересня 2014 року N 1682-VII та запровадження в Україні обов'язковості проходження процедури перевірки при призначенні/обранні на посади у органах державної влади (державних органах), а також осіб, які вже займають ці посади. Закон України "Про очищення влади" забезпечує формування апарату управління з осіб, які не скомпрометували себе співучастю у злочинах попередньої політичної системи, а також забезпечує очищення апарату управління від осіб, які причетні до злочинів попередньої влади, у тому числі, й влади, яка панувала до проголошення незалежності України.

Водночас, поза дією положень Закону України "Про очищення влади" залишились особи, які під час виборчого процесу місцевих виборів в Україні висуваються як кандидати у депутати місцевих рад, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, старости. Така ситуація є невиправданою та не враховує факт посилення значення та вагомості системи органів місцевого самоврядування у загальній системі публічного управління в Україні у зв'язку з послідовно втілюваною політикою децентралізації.

Роль та компетенція депутата місцевої ради, сільського, селищного, міського голови, старости для забезпечення прав і свобод людини і громадянина, протидії сепаратизму та зазіханням на територіальну цілісність та суверенітет України стає фундаментальною.

У зв'язку з вищенаведеним фактом поширення Закону України "Про очищення влади" на осіб, які під час виборчого процесу місцевих виборів в Україні висуваються як кандидати у депутати місцевих рад, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, старости набуває гострої актуальності.

2. Мета законопроекту та шляхи її досягнення

Метою проект Закону є посилення захисту прав і свобод людини і громадянина в Україні, територіальної цілісності та суверенітету України.

Для досягнення зазначеної мети зазначений проект Закону передбачає поширення дії положення щодо критеріїв здійснення очищення влади (люстрації) згідно Закону України "Про очищення влади" від 16 вересня 2014 року N 1682-VII на осіб, які під час виборчого процесу місцевих виборів в Україні висуваються як кандидати у депутати місцевих рад, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, старости.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту Закону

Законопроектом передбачається, що депутатом, сільським, селищним, міським головою, старостою не може бути обраний громадянин України, який підпадає під критерії здійснення очищення влади (люстрації) згідно Закону України "Про очищення влади".

4. Правові аспекти

Відносини у цій сфері регулюються Конституцією України, законами України "Про очищення влади", "Про місцеве самоврядування", "Про місцеві вибори".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття законопроекту не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз результатів

Поширення дії Закону України "Про очищення влади" на осіб, які під час виборчого процесу місцевих виборів в Україні висуваються як кандидати у депутати місцевих рад, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, старости дасть змогу запровадити додаткові заходи контролю за особами, які претендують на виборні посади органів місцевого самоврядування, а також якісно оновити склад даних органів, попередити вчинення злочинів, спрямованих проти держави, її конституційного устрою, правосуддя, а також відновлення довіри в громадян до системи влади в Україні.

 

Народні депутати України:

А. А. Гордєєв

О. В. Співаковський

Опрос