Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины и некоторые законодательные акты Украины (относительно усовершенствования механизма взимания налога на имущество в части налога на недвижимое имущество, отличное от земельного участка)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 08.10.2015 № 3269
Дата рассмотрения: 06.10.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України (щодо удосконалення механізму справляння податку на майно в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону

Необхідність прийняття цього законопроекту обґрунтовується тим, що Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28 грудня 2014 року N 71-VIII було прийнято ряд положень, щодо справляння податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, в яких міститься велика кількість законодавчих прогалин та неузгодженостей, що унеможливлюють ефективне застосування положень Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року N 2755-VI на практиці.

Так, станом на сьогоднішній день норми Кодексу припускають множинне трактування положень щодо можливості встановлення обов'язку зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, у 2015 році; законодавчо не врегульовані або врегульовані неналежним чином окремі питання застосування пільг зі сплати податку, випадки сплати податку за наявності майна у спільній сумісній власності або на титулі господарського відання тощо.

Враховуючи вищезазначене, є необхідність у прийнятті змін до Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року N 2755-VI (далі - ПК України), які б усунули вищезазначені недоліки.

2. Цілі та завдання законопроекту

Метою та завданням законопроекту є удосконалення окремих норм ПК України з метою узгодження окремих елементів механізму справляння податку на майно в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Поданим проектом Закону передбачається внесення змін та доповнень до Податкового кодексу України.

Так, пропонується виключити пункт 33 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, норми якого вступають в суперечність з нормами інших розділів ПК України щодо можливості застосування податку на майно в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, в 2015 році.

Доповненням до пункту 18 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України пропонується встановити механізм виправлення помилок, у разі виявлення розбіжностей у відомостях щодо об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.

Також пропонується внести зміни до пункту 5 Розділу XIX "Прикінцевих положень" Податкового кодексу України, стосовно застосування ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, у випадку не встановлення його рішеннями органів місцевого самоврядування.

Крім того, пропонується встановити особу, відповідальну за порушення правил сплати (перерахування) податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за об'єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у спільній сумісній власності.

Вбачається необхідним також внести зміни до статті 266 ПК України щодо передбачення:

• механізму визначення платника податку на майно в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки;

• можливості сплати податку суб'єктами господарювання, які володіють майном на праві господарського відання;

• механізму застосування податкових пільг щодо майна платника, яке знаходиться в адміністративно-територіальних одиницях з різними пільговими ставками;

• уточнення ознак об'єктів нерухомого майна, відмінного від земельної ділянки, які не є об'єктом оподаткування;

• обов'язку сплати податку з майна, яке знаходиться у фактичному використанні платника, а не лише володіє формальними ознаками, що уможливлюють його використання у певній сфері;

• механізму сплати податку, якщо об'єкт оподаткування перебуває у спільній сумісній власності.

Також пропонується конкретизувати окремі положення щодо визначення видів нерухомого майна, які є об'єктом оподаткування.

Крім того, пропонується внести відповідні зміни до Цивільного кодексу України, а саме:

статтю 621 доповнити в частині надання права уповноваженій особі щодо сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, вимагати від інших осіб-власників відшкодування збитків у разі, якщо несплата (неперерахування) податку відбулась внаслідок порушення договірного порядку надходження від інших осіб-власників належних до сплати сум податку;

статтю 1037 доповнити в частині надання права управителю вимагати відшкодування витрат, пов'язаних з виконанням обов'язків податкового агента з податку на майно в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

4. Стан нормативно-правової бази в даній сфері правового регулювання

Основним нормативно-правовим актом, який регулює відносини у сфері оподаткування є Податковий кодекс України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття проекту Закону не потребуватиме додаткових витрат Державного та місцевих бюджетів України.

6. Запобігання корупції

У проекті акта відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.

7. Прогноз соціально-економічних, правових та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття законопроекту дозволить значно удосконалити окремі елементи механізму справляння податку на майно в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, а в окремих випадках усунути законодавчі неузгодженості, які унеможливлювали його справляння.

Дані законодавчі зміни покликані встановити більш справедливі умови оподаткування зазначеним податком у порівнянні із чинними на момент подання проекту Закону.

 

Народний депутат України

М. О. Фролов

Опрос