Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Уголовный процессуальный кодекс Украины относительно Извлечения из Единого реестра досудебных расследований о движении производства

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 08.10.2015 № 3262
Дата рассмотрения: 08.10.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо Витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань про рух провадження"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Проект Закону України "Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо Витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань про рух провадження" направлений на захист інтересів підозрюваного (обвинуваченого) та надання можливості стороні захисту права ознайомитися (отримати) з відомостями, які містяться у Єдиному реєстрі досудових розслідувань у графі "Рух провадження".

Суд та судді здебільшого займають позицію сторони обвинувачення, а саме прокуратури, тому неохоче задовольняють клопотання сторони захисту про витребування з прокуратури, яка є держателем Єдиного реєстру досудових розслідувань (далі - ЄРДР), відомостей, які містяться у ЄРДР у графі "Рух провадження". Відповідно сторона захисту позбавляється права встановити належність та допустимість доказів у кримінальному провадженні, а також суд чи суддя позбавлені можливості встановити під час підготовчого судового засідання (ст. 314 КПК України) чи уповноваженими особами складено та затверджено обвинувальний акт, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру. Якщо обвинувальний акт чи клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру складені та затверджені не уповноваженими слідчим та прокурором (що не відповідає вимогам Кримінального процесуального кодексу України), суд чи суддя зобов'язані повернути обвинувальний акт, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру прокурору.

Під час досудового слідства є випадки, коли слідчі проводять слідчі дії (допити, огляди, пред'явлення особи чи речей для впізнання, ін.) до прийняття кримінального провадження до свого провадження.

Згідно ст. ст. 39, 40 КПК України слідчий (група слідчих), уповноважений здійснювати досудове розслідування у кримінальному провадженні (крім огляду місця події) після його визначення керівником органу досудового розслідування, тобто після прийняття слідчим або старшим групи слідчих кримінального провадження до свого провадження.

Під час судового розгляду сторона захисту, маючи в розпорядженні копію витягу з ЄРДР про рух кримінального провадження та ознайомившись з матеріалами досудового розслідування у кримінальному провадженні має можливість встановити чи є той чи інший доказ належним і допустимим.

Недопустимий доказ не може бути використаний при прийнятті процесуальних рішень, на нього не може посилатися суд при ухваленні судового рішення. Адже згідно ст. 86 КПК України доказ визнається допустимим, якщо він отриманий у порядку, встановленому Кримінальним процесуальним кодексом України.

2. Цілі і завдання прийняття Закону

Проект Закону України "Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо Витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань про рух провадження" покликаний унормувати питання дотримання завдань кримінального провадження, встановлених ст. 2 КПК України, а саме забезпечення захисту особи та охорону прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту Закону

Законопроектом пропонується доповнити частину 4 статті 291 "Обвинувальний акт і реєстр матеріалів досудового розслідування" та частину 1 статті 293 "Надання копії обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру та реєстру матеріалів досудового розслідування" Кримінального процесуального кодексу України, якими встановлюється обов'язок прокурора надати копію Витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань про рух провадження підозрюваному, його захиснику, законному представнику, захиснику особи, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного або виховного характеру.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Зазначені питання регулюються Кримінальним процесуальним кодексом України. Реалізація положень даного законопроекту не потребує внесення змін до інших законів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує додаткових фінансових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття Закону

Реалізація запропонованого законопроекту сприятиме забезпеченню прав підозрюваного, його захисника, законного представника, захисника особи, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного або виховного характеру.

 

Народні депутати України:

М. П. Паламарчук

Я. Я. Безбах

В. Ю. Мисик

В. В. Бухарєв

А. Ю. Геращенко

В. О. Іщенко

В. М. Король

А. Л. Палатний

І. М. Побер

І. М. Суслова

О. С. Сотник

П. В. Юрчишин

Опрос