Идет загрузка документа (16 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Уголовный кодекс Украины относительно криминализации контрабанды алкогольных напитков, табачных изделий

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 07.10.2015 № 3254
Дата рассмотрения: 07.10.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо криміналізації контрабанди алкогольних напоїв, тютюнових виробів"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Контрабанда (тобто переміщення товарів через митний кордон поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю) завдає суттєвої шкоди інтересам держави, в т. ч. на міжнародній арені.

У 2014 році Україна підписала Угоду про асоціацію з ЄС. Цей крок відкрив широке вікно можливостей для нашої країни. Однак Угода накладає на підписантів цілу низку зобов'язань, виконання яких, власне, й повинно перетворити Україну на європейську державу. Одне із зобов'язань, яке передбачено в Угоді про асоціацію, стосується гармонізації акцизних ставок на тютюнові вироби та алкогольні напої у відповідності до європейського законодавства.

На сьогодні вищезгадана умова до кінця не виконана, девальвація гривні та інші фактори зробили передумови для існування невеликої ціни на сигарети та алкоголь порівняно з Європейськими країнами у зв'язку з чим виникла необхідність припинення переміщення алкогольних напоїв, тютюнових виробів через митний кордон поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю.

Про факт існування переміщення алкогольних напоїв, тютюнових виробів через митний кордон поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю свідчать події, які відбулись на Закарпатті у липні 2015 року.

Відповідно до статті 2 Кодексу України про адміністративні правопорушення питання щодо адміністративної відповідальності за порушення митних правил регулюються Митним кодексом України.

Розділом XVIII "Порушення митних правил та відповідальність за них" Митного кодексу України встановлено, зокрема, що за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України поза митним контролем настає відповідальність у вигляді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів (транспортних засобів), з їх конфіскацією (стаття 482). Переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією цих товарів, а також товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для переміщення товарів (стаття 483). За такі ж повторні порушення митних правил передбачається накладення штрафу в розмірі 200 відсотків вартості товарів.

Водночас, теперішня складна ситуація, яка склалась в Україні зобов'язує прийняття рішень, які є більш жорсткішими та ефективнішими в боротьбі з переміщення алкогольних напоїв, тютюнових виробів через митний кордон поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю.

Стримуючий фактор протистояння незаконному переміщенню алкогольних напоїв, тютюнових виробів через митний кордон поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю - можливість опинитися за ґратами.

Втрачений товар завжди можна купити знову, знайти гроші, штраф заплатити, збитки покрити, а от кримінальна відповідальність - більш вагоме покарання. Адже ніхто не зможе заборонити платити штраф за вилучену митницею партію товару і паралельно займатися перевезенням нової контрабанди, виручка від якої з головою покриє форс-мажорні витрати.

В більшості країн світу контрабанда визнана одним із найнебезпечніших видів злочинної діяльності. Як злочинність взагалі, контрабанда буде існувати до тих пір поки є державні кордони. Об'єкти контрабанди багато численні та різноманітні, а її масштаби досягають небезпечних розмірів.

Однак кримінальна відповідальність за контрабанду товарів передбачена не у всіх європейських країнах. Разом з тим, наприклад, в Ірландії контрабандисту загрожує від 12 місяців (у разі якщо вартість партії не перевищує 5000 євро) до п'яти років, у Великобританії - до семи років тюремного ув'язнення.

У Республіці Казахстан кримінальна відповідальність за контрабанду передбачена статтями 209 "Економічна контрабанда" і 250 "Контрабанда вилучених з обігу предметів або предметів, обіг яких обмежено" Кримінального кодексу Республіки Казахстан.

Враховуючи зазначене, пропонується встановити кримінальну відповідальність за контрабанду, для цього необхідно внести зміни до статті 201 Кримінального кодексу України і віднести до складу злочину як контрабанду переміщення алкогольних напоїв, тютюнових виробів через митний кордон поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю:

- у значних розмірах (у сто і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, у 2015 році ця сума становить 121,8 тис. грн.), що карається позбавленням волі на строк від трьох до семи років з конфіскацією з конфіскацією предметів контрабанди, а також товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для переміщення через митний кордон України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю предметів контрабанди;

у великих розмірах (у тисячу і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, у 2015 році ця сума становить 1218 тис. грн.), що карається позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років з конфіскацією предметів контрабанди та з конфіскацією майна, а також з конфіскацією товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для переміщення через митний кордон України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю предметів контрабанди;

- у особливо великих розмірах (у п'ять тисяч і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, у 2015 році ця сума становить 6090 тис. грн.), що карається позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років з конфіскацією предметів контрабанди та з конфіскацією майна, а також з конфіскацією товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для переміщення через митний кордон України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю предметів контрабанди.

А при вчиненні вищезгаданих діянь за попередньою змовою групою осіб або особою, раніше судимою за злочин, передбачений цією статтею, або службовою особою з використанням службового становища карається позбавленням волі на строк від п'яти до п'ятнадцяти років з конфіскацією предметів контрабанди та з конфіскацією майна, а також з конфіскацією товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для переміщення через митний кордон України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю предметів контрабанди.

Запропоновані законодавчі пропозиції відповідають європейській практиці, зокрема положенням Женевської конвенції про договір міжнародного автомобільного перевезення вантажів та Кіотської конвенції про спрощення і гармонізацію митних процедур, - повноправним членом якої є Україна.

Зокрема, згідно із пунктами 20 і 21 Спеціального додатка H розділу 1 Міжнародної конвенції про спрощення і гармонізацію митних процедур у випадку виявлення під час митного оформлення митного правопорушення, що вважається не значним, а також у випадку здійснення пасажиром митного правопорушення, що вважається не значним, - повинна бути надана можливість адміністративного врегулювання цього правопорушення митним органом, що його виявив.

Цим обумовлюється необхідність прийняття проекту Закону України "Про внесення змін до статті 201 Кримінального кодексу України щодо криміналізації контрабанди переміщення алкогольних напоїв, тютюновий виробів через митний кордон поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю".

2. Цілі й завдання прийняття акта

Проект Закону України "Про внесення змін до статті 201 Кримінального кодексу України щодо криміналізації контрабанди переміщення алкогольних напоїв, тютюнових виробів через митний кордон поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю" розроблено для впровадження ефективних заходів боротьби із контрабандою переміщенням алкогольних напоїв, тютюнових виробів через митний кордон поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту акта

Зміни передбачають викладення у новій редакції відповідних частин статті 201 Кримінального кодексу України щодо віднесення до складу злочину як контрабанди переміщення алкогольних напоїв, тютюнових виробів через митний кордон поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю.

Іншим кримінально-правовим критерієм для товарів є встановлення "значного розміру", "великого розміру", "особливо великого розміру", тобто того факту, що загальна вартість контрабандного товару у сто, тисячу, п'ять тисяч і більше разів відповідно перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян, який встановлений на час вчинення контрабанди.

4. Стан нормативно-правової бази у цій сфері правового регулювання

Основними законодавчо-правовими актами, які регулюють зазначене питання є:

Конституція України,

Кримінальний кодекс України,

Митний кодекс України,

Закон України "Про зовнішньоекономічну діяльність",

Закон України "Про транзит вантажів",

Закон України "Про митний тариф України",

Закон України "Про єдиний збір, який справляється у пунктах пропуску через державний кордон України",

Закон України "Про приєднання України до Конвенції про договір міжнародного автомобільного перевезення вантажів",

Закон України "Про приєднання України до Міжнародної конвенції про спрощення і гармонізацію митних процедур у зміненій редакції згідно з Додатком I до Протоколу про внесення змін до Міжнародної конвенції про спрощення та гармонізацію митних процедур", інші нормативно-правові акти.

Цей законопроект має бути розглянуто і прийнято одночасно з проектом Закону України "Про внесення змін до Митного кодексу України щодо узгодження положень про відповідальність за контрабанду переміщення алкогольних напоїв, тютюнових виробів через митний кордон поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація цього Закону України не потребуватиме збільшення видатків державного та місцевих бюджетів.

6. Прогноз соціально-економічних та інших результатів прийняття акта

Прийняття проекту Закону України "Про внесення змін до статті 201 Кримінального кодексу України щодо криміналізації контрабанди переміщення алкогольних напоїв, тютюнових виробів через митний кордон поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю" сприятиме запровадженню важливого стримуючого фактору протистояння незаконному переміщенню через державний кордон переміщення алкогольних напоїв, тютюнових виробів через митний кордон поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю - загрози тюремного ув'язнення для контрабандистів.

Впровадження кримінальної відповідальності за контрабанду переміщення алкогольних напоїв, тютюнових виробів через митний кордон поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю відповідною вартістю поставить вагомий заслін діяльності великих контрабандних угрупувань, адже існуюча нині економічна відповідальність за ці дії не сприяє ефективній протидії контрабанді з боку правоохоронних органів.

 

Народні депутати України:

Пацкан В. В.

Горват Р. І.

Лунченко В. В.

Антонищак А. Ф.

Геращенко А. Ю.

Каплін С. М.

Костенко П. П.

Крулько І. І.

Мельничук І. І.

Паламарчук М. П.

Папієв М. М.

Пастух Т. Т.

Святаш Д. В.

Тетерук А. А.

Шаповалов Ю. А.

Опрос