Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно обеспечения выполнения государственных гарантий социально-экономического развития населенных пунктов, которым предоставлен статус горных, привлечения частных инвестиций в развитие горных территорий

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 07.10.2015 № 3253
Дата рассмотрения: 07.10.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких Законів України щодо забезпечення виконання державних гарантій соціально-економічного розвитку населених пунктів, яким надано статус гірських, залучення приватних інвестицій у розвиток гірських територій"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону

Закон України від 15 лютого 1995 р. N 56/95-ВР "Про статус гірських населених пунктів в Україні" виконується лише у частині фінансової підтримки населення, зокрема, доплат до окладів, пенсій, стипендій та інших видів державної матеріальної допомоги, що передбачено статтею 6 Закону України. Державні гарантії соціально-економічного розвитку населених пунктів, яким надано статус гірських, які передбачені статтею 3 зазначеного Закону не діють. Основний тягар з додатковими виплатами лягає на місцеві бюджети та підприємства. У зв'язку з цим не досягнуто запланованого соціально-економічного ефекту та добробуту мешканців гірських територій області.

Так, у десяти районах (із 13) Закарпатської області, яким надано статус гірських, рівень офіційного безробіття значно вищий від середньообласного (1,3 відс.), в окремих районах перевищує у 2,9 - 3,7 раза. Гірські населені пункти стали економічно не привабливими для інвесторів через збільшення витрат підприємств у частині здійснення доплат працюючим у розмірі 25 відсотків та відсутність компенсації і державної підтримки для розвитку інфраструктури (дорожньої, соціальної, обслуговуючої тощо). Зазначене призводить до відтоку іноземних інвестицій із гірських територій (до прикладу, за станом на 1 липня 2015 року у порівнянні із 2012 роком обсяг прямих іноземних інвестицій у гірських зонах зменшився більше, як на 30 відс., а в деяких районах на 50,2 відс. та 99,0 відс. (у Міжгірському районі). В області на сьогодні прямих іноземних інвестицій на одну особу населення становить 249,4 дол. США, у гірських районах від 1,1 дол. США до 41,8 дол. США.

Не виконання Закону України за всіма напрямами призводить до того, що Україна не виконує, а лише декларує про виконання вимог Європейського співтовариства в частині сталого розвитку гірських територій, визначених у Рамковій конвенції про охорону та сталий розвиток Карпат, у Плані дій Світового Саміту з проблем сталого розвитку.

Внесення змін до Закону, забезпечить виконання державних гарантій соціально-економічного розвитку населених пунктів, яким надано статус гірських, зніме соціальну напругу в частині доплат до пенсій, сприятиме залученню приватних інвестицій, забезпечить сталий розвиток гірських територій.

2. Цілі і завдання прийняття законопроекту

Метою прийняття проекту Закону України є створення умов для соціально-економічного розвитку населених пунктів, яким надано статус гірських, залучення приватних інвестицій у розвиток гірських територій, приведення нормативно-законодавчих актів у відповідність.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується внести зміни та доповнення до Законів України "Про статус гірських населених пунктів в Україні " та "Про добровільне об'єднання територіальних громад", де передбачено:

компенсацію суб'єктам підприємницької діяльності всіх форм власності втрат, пов'язаних з виплатою надбавок до заробітної плати;

часткове відшкодування суб'єктам підприємницької діяльності впроваджених інвестицій на території гірських населених пунктів;

розроблення державної програми розвитку гірських територій України та передбачення у проекті Державного бюджету України на 2016 рік та наступні роки коштів для її фінансування;

удосконалення порядку припинення статусу особи, яка проживає і працює (навчається) на території населеного пункту, якому надано статус гірського та нарахування пенсій за проживання в гірських населених пунктах;

збереження статусу гірських населених пунктів при добровільному об?єднанню громад.

4. Стан нормативно-правової бази

У даній сфері правового регулювання діють Закони України "Про статус гірських населених пунктів в Україні" та "Про добровільне об'єднання територіальних громад".

Прийняття Закону не потребує внесення змін до інших законодавчих актів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття законопроекту не потребує додаткових витрат з державного бюджету.

6. Прогнозовані соціально-економічні та інші наслідки застосування акта

Прийняття законопроекту сприятиме сталому розвитку гірських територій України, створення умов для залучення інвестицій, поліпшення стану соціально-економічного розвитку таких територій, зниження рівня безробіття та підвищення життєвого рівня населення.

 

Народні депутати України:

Пацкан В. В.

Горват Р. І.

Лунченко В. В.

Опрос