Идет загрузка документа (11 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в подраздел 5 раздела XX "Переходные положения" Налогового кодекса Украины относительно стимулирования развития рынка бывших в употреблении транспортных средств

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 07.10.2015 № 3251
Дата рассмотрения: 07.10.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до підрозділу 5 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України щодо стимулювання розвитку ринку вживаних транспортних засобів"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Акциз - непрямий податок, який встановлюється на високорентабельні та монопольні товари і вилучає частину надприбутків, які отримуються від продажу подібної продукції. Досвід країн Євросоюзу показує, що акцизний збір встановлюється на високорентабельні товари, такі як тютюнові вироби, алкоголь, предмети розкоші, у рідких випадках на авто. За інформацією асоціації європейських автовиробників АСЕА (European automobile manufactures association) середня кількість автомобілів на 1000 осіб в Європі становить близько 487 шт., в Україні ж цей показник в 2,5 рази менший і становить близько 201 автомобіль на 1000 осіб. Середній вік авто в Україні становить близько 18,2 роки в той час в Європі - 8,6 роки, автопарк наших громадян потребує значного оновлення.

За підсумками 2014 року падіння економіки України становило 7 %, рівень інфляції 24,9 %, реальні доходи громадян впали на 54 %. У всьому світі для виходу із кризи використовують стимулювання розвитку малого та середнього бізнесу через методи низьких процентних ставок за кредитами та зниженням податкового тиску на них. Натомість в Україні в 2014 році використовувались екстенсивні заходи, які виражались у підвищенні податкового навантаження, і були спрямованими не на стимулювання розвитку бізнесу, а на стабілізацію державного бюджету. Внаслідок цього сьогодні більшість ключових секторів економіки сьогодні існує на межі виживання, зокрема і автомобільна галузь. Відповідно до даних асоціації автовиробників "Укравтопром" реалізація автотранспортних засобів у 2014 році порівняно з 2013 скоротилася на 126937 одиниць або на 54,5 %. Доходи державного бюджету від сплати акцизного збору при постачанні автотранспортних засобів в 2014 році становили 904,2 млн. грн., що на 258,4 млн. грн. або на 22 % менше порівняно з 2013 роком.

Об'єктивними причинами падіння галузі є девальвація національної валюти а разом із цим і значне скорочення реальних доходів та купівельної спроможності громадян. Дуже низький попит на автомобілі призвів до значного скорочення робочих місць як у сфері продажів, так і у виробництві, а разом з цим і до зменшення надходжень до державного бюджету. Споживачі не в змозі купувати нове імпортне авто через його високу вартість у гривні та не можуть купувати імпортоване вживане авто через високі ставки акцизного податку, що робить його ціну неконкурентоздатною. За даними наданими Державною фіскальною службою у 2014 році в Україну було імпортовано комплектуючих, що використовуються для промислового складання транспортних засобів, на суму 153,3 млн. дол. або ж близько 1,6 млрд. грн. За інформацією асоціації автовиробників "Укравтопром" українськими підприємствами було вироблено 28751 транспортних засобів. В середньому на 1 виготовлений в Україні автомобіль частка іноземних комплектуючих становить близько 5,4 тис. дол. Різка девальвація гривні в 2014 - 2015 роках зробила вартість вітчизняного авто недоступною для більшості наших громадян. Протягом січня - серпня 2015 року українські підприємства випустили 2914 легкових автомобілів. В такому становищі громадяни України, особливо в прикордонних областях, почали купувати вживані авто в Європі та користуватися ними на території нашої держави не сплачуючи відповідних податків та зборів, які повинні бути сплачені при купівлі автомобіля на території України. Широко стали розповсюджені схеми від ухилення від сплати податків через режим тимчасового ввезення нерезидентами та використання авто в митному режимі транзиту. Відповідно до Митного кодексу України режим транзиту не може перевищувати 5 днів, якщо переміщення відбувається в межах однієї митниці і 10 днів в зоні діяльності двох і більше митниць, за винятком обставин передбачених статтею 192 Митного кодексу. Для продовження перебування транзитних транспортних засобів купуються фіктивні медичні довідки та фіктивні висновки станцій техобслуговування, що породжує значну корупцію в державних органах. Тінізація даного сектору економіки, спричинена високими ставками акцизу, призводить до значних втрат державного бюджету. За оцінками експертів зростання економіки України протягом 2016 - 2017 років становитиме близько 2 % щорічно. Це фактично означає, що у населення не буде фінансових ресурсів на купівлю вітчизняного авто навіть при рівні цін 2015 року.

2. Цілі та завдання законопроекту

Основною метою законопроекту є стимулювання розвитку ринку автотранспортних засобів в Україні.

Завдання законопроекту полягає у збільшенні надходжень до державного бюджету за рахунок детінізації автомобільної галузі.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується внести зміни до підрозділу 5 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України та тимчасово з 1 січня 2016 року до 31 грудня 2017 року знизити ставки акцизного збору на транспортні засоби, що були у використанні.

4. Місце законопроекту в системі законодавства

Законопроектом регулюються правовідносини у сфері податкового законодавства.

Основними нормативно-правовими актами, які регулюють зазначене питання, є Податковий кодекс України.

Реалізація положень вказаного законопроекту після його прийняття не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

За інформацією наданою Державною фіскальною службою України упродовж 2014 року громадянами з метою транзиту переміщено на митну територію України 61496 транспортних засобів особистого користування, що перетинали кордон в напрямку "в'їзд" 1465248 разів (Відповідь ДФС на депутатське звернення N 1183/2/99-99-24-01-03-10 від 07.05.2015 р). Близько 52 % цих автомобілів відповідали екологічним стандартам Євро 3 - Євро 5 та могли бути офіційно оформлені в 2014 році. Проте в середньому вартість такого автомобіля становить близько 4 тис. євро в той час як податкове навантаження тільки у вигляді акцизного збору становить також близько 4 тис. євро, що робить його розмитнення економічно недоцільним.

З 2016 року в Україні вводиться в дію екостандарт Євро 5, відповідно до нього перша реєстрація транспортного засобу можлива тільки за умови якщо він відповідає вимогам даного стандарту. Зниження ставок акцизного податку на транспортні засоби бувші у використанні до економічно обґрунтованого рівня дасть змогу нашим громадянам оформити близько 4,5 тис автомобілів, що відповідають Євро 5 та перебувають наразі у митному режимі транзиту. За рахунок цього держбюджет отримає близько 300 млн. грн. у вигляді податкових надходжень.

Впровадження даного законопроекту стимулюватиме розвиток автомобільного ринку через появу в ньому сегменту імпортованих вживаних авто. За різними оцінками первинні продажі вживаних авто у 2016 році зростуть на 20 тис. шт. При цьому середній вік авто не перевищуватиме 8 років, оскільки в країнах Євросоюзу автомобілі, які відповідають екостандарту Євро 5 випускаються починаючи з 2008 року. Це дасть змогу отримати тільки протягом 2016 року до державного бюджету близько 900 млн. грн..

З огляду на зазначене, реалізація запропонованого законопроекту не потребує додаткових витрат із Державного бюджету України, а навпаки сприяє його наповненню. Враховуючи всі фактори, реальні надходження до державного бюджету у 2016 році при реалізації даного законопроекту зростуть на 1,2 млрд. грн.

6. Обґрунтування очікуваних соціально-економічних, правових та інших наслідків застосування законопроекту після його прийняття

Прийняття даного законопроекту позитивно вплине на розвиток автомобільного ринку та дасть змогу громадянам легалізувати свої придбані автомобілі, що зараз перебувають в митному режимі транзиту. Також реалізація проекту сприятиме розвитку малого та середнього бізнесу як на ринку автопродажів так і наданні страхових послуг, та послуг з автомобільного сервісу.

Вартість автомобіля стане доступнішою, що дасть змогу підвищити життєвий рівень громадян України. Прийняття законопроекту протягом 2016 року дозволить збільшити доходи державного бюджету на 1,2 млрд. грн.

 

Народні депутати України:

Горват Р. І.

Дубневич Я. В.

Галасюк В. В.

Журжій А. В.

Палатний А. Л.

Гудзенко В. І.

Пацкан В. В.

Антонищак А. Ф.

Фірсов Є. П.

Унгурян П. Я.

Євлахов А. С.

Іщенко В. О.

Головко М. Й.

Парасюк В. З.

Рибак І. П.

Тіміш Г. І.

Матіос М. В.

Юринець О. В.

Найєм М.

Люшняк М. В.

Лунченко В. В.

Крулько І. І.

Рудик С. Я.

Кутовий Т. В.

Макар'ян Д. Б.

Кришин О. Ю.

Бакуменко О. Б.

Петренко О. М.

Кобцев М. В.

Опрос