Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 24 Закона Украины "О научной и научно-технической деятельности" относительно пенсионного обеспечения и социальной защиты научных работников

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 07.10.2015 № 3250
Дата рассмотрения: 07.10.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" щодо пенсійного забезпечення та соціального захисту наукових працівників"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Основним тягарем для державних бюджетних наукових установ, організацій та інших навчальних закладів III - IV рівнів акредитації, інших державних підприємств, у тому числі головних галузевих наукових установ і організацій є вимога сплачувати різницю до Пенсійного фонду у нарахуванні 50 % наукових пенсій як колишнім співробітникам, так і нині працюючим пенсіонерам, що не під силу працюючому колективу.

Наприклад, Дослідний завод ДП Науково-дослідний та конструкторсько-технологічний інститут трубної промисловості ім. Я. Є. Облоги (далі - ДП "НДТІ") - єдина науково-дослідна установа в Україні, де науково-обґрунтовано вирішуються комплексні проблеми технології виробництва, матеріалознавства, стандартизації, випробувань найрізноманітніших видів труб, трубної заготовки і балонів, у т. ч. відповідального і спеціального призначення. Інститут виконує роботи спрямовані на енергетичну безпеку, підвищення конкурентоспроможності вітчизняних галузей металургії і машинобудування, що визначає державну науково-технічну політику. Фактично інститут виконує роль міжгалузевої організації, оскільки виконує стратегічно важливі роботи загальнодержавного значення, пов'язані з трубами для атомної і теплової енергетики, нафтогазового комплексу, оборонної техніки, аерокосмічної галузі, машинобудування, житлово-комунального сектору та ін. Головний інститут в Україні з питань технологій і матеріалів для виробництва труб і трубної заготовки.

ДП "НДТІ" становить науково-технічний потенціал держави та є виконавцем загальнодержавних цільових науково-технічних програм і державних замовлень за бюджетні кошти: Загальнодержавної комплексної програми розвитку високих наукоємних технологій від 2005 р.; Державної програми фундаментальних і прикладних досліджень з проблем використання ядерних матеріалів, ядерних і радіаційних технологій у сфері розвитку галузей економіки на 2004 - 2010 рр.; Державної програми розвитку та реформування гірничо-металургійного комплексу України на період до 2011 р.; Комплексної програми створення ядерно-паливного циклу в Україні; Планів національної стандартизації і гармонізації та ін.

Очолює національні технічні комітети зі стандартизації ТК-8 і ТК-81; має акредитований по ДСТУ ISO/IEC 17025:2006 (ISO/IEC 17025:2005) Науково-інженерний центр з випробувань (у т. ч. сертифікаційних, контрольних, арбітражних) труб, балонів, іншої продукції і матеріалів; виконує функції спеціалізованої матеріалознавської організації в напрямку труб та іншого металопрокату для АЕС; головної спеціалізованої організації Держгірпромнагляду по трубам для теплоенергетики, посудин під тиском, балонам; головної організації метрологічної служби та головної організації зі стандартизації (ГОС-18) у сфері своєї діяльності. Крім того, згідно з низкою державних актів (Указ президента N 64/94 від 23.04.1994, постанова КМУ N 267 від 12.04.1995 з уточненням N 634-8 від 06.06.2001, розпорядженням КМУ N 216-р від 25.02.2009) інститут був визнаний базовим підприємством по організації виробництва цирконієвого прокату, труб для ТВЕЛ з цирконію і комплектуючих труб з корозійностійкої сталі для реакторів АЕС типу ВВЕР-1000, включаючи наукове, проектне, інформаційне супроводження.

Разом із тим, виконання вимог законодавчих актів України, щодо збільшення оподаткування, а особливо фінансування 50 % різниці наукових пенсій наукових працівників поставило під загрозу існування найбільших головних галузевих інститутів, насамперед ДП "НДТІ". За часів колишнього СРСР інститут мав статус всесоюзного (ВНИТИ) і чисельність 1600 співробітників. Тепер скоротившись до 80 співробітників, ДП "НДТІ" повинен забезпечувати пенсіями біля 300 наукових пенсіонерів, що не реально. У сукупності з іншими податками це ставить під загрозу існування ДП "НДТІ".

На сьогодні в умовах дефіциту бюджетного фінансування, існуючи за рахунок договорів з зацікавленими замовниками (трубними, металургійними заводами, машинобудівними підприємствами, енергетичними і енергогенеруючими компаніями та ін.), інститут не отримує достатньо прибутку, щоб оновити наукову, виробничо-випробувальну базу, залучити молодих спеціалістів, забезпечити достойну зарплатню фахівцям і співробітникам, що перешкоджає розвитку та втіленню нових актуальних напрямів.

Рішення зазначеної проблеми можливо за рахунок зрівняння у правах не бюджетних наукових установ в статусі державних підприємств (галузевих інститутів) з державними бюджетними установами чи організаціями (академічними, вищими навчальними) шляхом внесенням відповідних змін до абзацу другого частини дев'ятої статті 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність".

2. Цілі та завдання акта

Метою прийняття законопроекту є недопущення зупинення та штучного банкрутства державних бюджетних наукових установ, організацій та інших навчальних закладів III - IV рівнів акредитації, інших державних підприємств, у тому числі головних галузевих наукових установ і організацій в зв'язку з заборгованістю перед Пенсійним фондом у нарахуванні 50 % наукових пенсій як колишнім співробітникам, так і нині працюючим пенсіонерам, що не під силу працюючому колективу зазначених державних підприємств.

3. Загальна характеристика і основні положення акта

Законопроектом передбачається:

1. зрівняння у правах не бюджетних наукових установ в статусі державних підприємств (галузевих інститутів) з державними бюджетними установами чи організаціями (академічними, вищими навчальними) шляхом внесенням відповідних змін до абзацу другого частини дев'ятої статті 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність".

2. списанням штучної заборгованості, що утворилася станом на 2015 рік включно зазначених державних підприємств перед пенсійним фондом.

4. Стан нормативно-правової бази у сфері правового регулювання

Законодавство України у сфері регулювання законопроекту включає такі нормативно-правові акти: Конституція України, Закон України "Про наукову і науково-технічну діяльність".

Прийняття законопроекту не потребуватиме внесення змін до законодавчих актів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування акта

Прийняття проекту Закону не потребуватиме додаткових витрат з Державного та місцевих бюджетів України у поточному році.

6. Очікувані правові та соціально-економічні наслідки прийняття акта

Прийняття законопроекту сприятиме пенсійному забезпеченню та соціальному захисту наукових працівників, недопущенню зупиненню та штучному банкрутству державних бюджетних наукових установ, організацій та інших навчальних закладів III - IV рівнів акредитації, інших державних підприємств, у тому числі головних галузевих наукових установ і організацій в зв'язку з заборгованістю перед Пенсійним фондом у нарахуванні 50 % наукових пенсій як колишнім співробітникам, так і нині працюючим пенсіонерам, що не під силу працюючому колективу зазначених державних підприємств.

 

Народні депутати України:

О. Ю. Вілкул (посвідчення N 161)

Д. В. Колєсніков (посвідчення N 180)

Опрос