Идет загрузка документа (13 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Об амнистии защитников Отечества в 2015 году

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 07.10.2015 № 3249
Дата рассмотрения: 07.10.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про амністію захисників Вітчизни у 2015 році"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону

Через постійне втручання країни-агресора Російської Федерації в політику України під загрозу поставлено суверенітет і незалежність держави Україна.

Відповідно до статті 17 Конституції України, захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.

Вже понад рік на сході України триває антитерористична операція, для потреб ефективного здійснення якої було проведено мобілізацію значної кількості осіб. Крім того, до заходів антитерористичної операції у значній кількості долучалися добровольці та волонтери. Такі особи разом з професійними військовими і працівниками інших силових відомств захищали і продовжують захищати суверенітет і територіальну цілісність держави, ризикуючи своїм життям.

Люди, які в такий складний для країни час відстоювали її інтереси зі зброєю в руках, вчинили подвиг - не дали ворогу рушити далі, зупинили його руйнівний шлях. Їх внесок у захист та оборону держави є надважливим і цінним. У всі часи й у всіх державах, навіть таких як тоталітарний СРСР, мужність та героїзм, виявлені при захисті держави, завжди вважались пом'якшуючою покарання обставиною. Які б злочини не вчинила особа, існувала практика звільнення від покарання за участь у бойових діях. Суспільство в боргу перед своїми захисниками, і має виявляти щодо них більший ступінь гуманності та милосердя, навіть якщо ці люди схибили та вчинили протиправне діяння.

Після участі в бойових діях і повернення до мирного життя не було створено належних умов для психологічної реабілітації цих осіб.

Іншою стороною проблеми є те, що бійці, в умовах антитерористичної операції, правовий статус якої не було належним чином визначено на нормативному рівні, постійно перебували в умовах де-факто поза правовим полем (закони мирного часу фізично неможливо виконувати, а військовий стан не оголошено) і були змушені самостійно визначати "законність" чи "незаконність" (а де-факто - доцільність (необхідність) та недоцільність) вчинення тих чи інших дій.

Частина недавніх бійців АТО відчувають себе дискримінованими та такими, чиї права порушено державою, і у стані посттравматичних неврозів певним чином демонструють свою незгоду з існуючими в країні проблемами, інколи вчиняючи при цьому правопорушення. Всі вони не є типовими фігурантами кримінальних розслідувань, а швидше є особами, які потребують належної уваги з боку держави, в першу чергу - допомоги і підтримки у психологічній реабілітації та сприяння у адаптації до умов мирного життя. Застосування покарання до всіх осіб, які брали участь в проведенні АТО, за вчинення будь-яких кримінальних правопорушень не відповідає принципам гуманності та справедливості, оскільки не враховує особливостей їх психологічного стану, їхніх попередніх заслуг перед державою та суспільством, того факту, що психологічні проблеми, які певною мірою зумовили вчинення ними кримінальних правопорушень, виникли у них в процесі захисту держави та суспільства, тобто захисту життя, свобод та прав наших громадян. Частково відповідальність за подальшу адаптацію і поведінку таких осіб лежить на державі, яка не вжила своєчасних заходів щодо надання допомоги цим людям після повернення їх з зони АТО.

Варто врахувати, що основною метою притягнення особи до відповідальності є не її покарання, а - виправлення, зміна ціннісних орієнтирів, розуміння негативних наслідків свого вчинку. Покарання за кримінальне правопорушення є лише однією з форм кримінальної відповідальності. В результаті застосування амністії до особи, не відбувається її звільнення від відповідальності, така особа звільняється лише від покарання та його відбування, тобто вчинене нею все ж має певні правові наслідки (наприклад, судимість). Держава, в особі уповноважених органів, вправі прийняти рішення про недоцільність застосування покарання до таких осіб. Для таких осіб достатньо осуду з боку держави і суспільства за вчинення ними діяння, яке порушує вимоги закону.

Водночас держава має створити для осіб, які мають значні заслуги перед нею, умови, які б не сприяли новим проявам злочинної поведінки таких осіб, а давали їм можливість повернення до нормального життя.

Натомість застосування суворих покарань до цих осіб створює значні суспільні загрози. По-перше, у випадку відбуття покарання у вигляді позбавлення волі значна частина колишніх бійців фактично ввіллється до лав кримінального світу; враховуючи їхній бойовий досвід, це може у близькому майбутньому значно погіршити кримінальну обстановку та посилити можливості організованої злочинності протидіяти правоохоронним органам. По-друге, вже зараз екстремістські політичні сили та емісари недружніх держав, зацікавлені у провокуванні хаосу та безладу в Україні, успішно спекулюють на темі "репресій проти героїв АТО", використовуючи зокрема численні факти упередженого ставлення до бійців АТО з боку працівників правоохоронних органів, та штучно посилюючи протистояння між учасниками бойових дій на сході України та правоохоронцями. Це сприяє радикалізації суспільних настроїв та може призвести до численних трагедій на кшталт трагічних подій 31 серпня 2015 року під стінами Верховної Ради України. Натомість амністія захисників Вітчизни сприятиме суспільному порозумінню та зниженню політичної напруги.

Сукупність цих обставин, а також, фактичне перебування держави Україна протягом останніх років в стані глибокої економічної та політичної кризи, нестабільна соціальна ситуація в країні, враховуючи мужність та самопожертву, виявлені під час захисту незалежності та територіальної цілісності України, складний психологічний стан після участі у бойових діях, доцільно врахувати вагомий внесок цих людей на користь нашої держави і всього українського народу і звільнити їх від покарання за окремі кримінальні правопорушення та частково скоротити покарання за більш тяжкі діяння. Адже ці особи, які в непростий для держави час героїчно захищають зі зброєю в руках свій народ, фактично частково реабілітують себе перед суспільством та заслуговують на милосердне ставлення.

2. Мета і цілі прийняття проекту Закону

Метою прийняття законопроекту є врахування ролі осіб, які брали участь в антитерористичній операції, в захисті інтересів держави та прав громадян, які проживають в районах АТО, демонстрація високої поваги до заслуг учасників АТО перед Батьківщиною та недопущення їх покарання за окремі кримінальні правопорушення, які не досягають надвисокого рівня суспільної небезпеки.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту Закону

Законопроектом пропонується звільнити від кримінального покарання в порядку та на умовах, визначених цим Законом, осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, під час здійснення кримінального провадження щодо яких встановлено факт їх безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, які перебували безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення. При цьому такі особи звільняються від покарання лише за вчинення окремих кримінальних правопорушень до дня набрання чинності цим Законом.

Проект передбачає звільнення від покарання у виді позбавлення волі на певний строк та від інших покарань, не пов'язаних з позбавленням волі, в порядку та на умовах, визначених цим Законом, осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України та засуджені за умисні злочини, які не є тяжкими або особливо тяжкими відповідно до статті 12 Кримінального кодексу України, та за злочини, вчинені з необережності, які не є особливо тяжкими відповідно до статті 12 Кримінального кодексу України, або за носіння, зберігання, придбання, передачу чи збут вогнепальної зброї (крім гладкоствольної мисливської), бойових припасів, вибухових речовин або вибухових пристроїв без передбаченого законом дозволу (частина 1 статті 263 Кримінального кодексу України).

Щодо обґрунтування необхідності амністії осіб, які обвинувачуються чи засуджені за носіння, зберігання, придбання, передачу чи збут вогнепальної зброї (крім гладкоствольної мисливської), бойових припасів, вибухових речовин або вибухових пристроїв без передбаченого законом дозволу, то з даного приводу варто зазначити таке. Більшість осіб, що повертаються з бойових подій перебувають в складному психологічному становищі та досить часто забирають із собою зброю з єдиною метою - "про запас на випадок, якщо вороги просунуться далі лінії фронту, щоб було з чим ворога зустрічати", а також для необхідності психологічної адаптації у післявоєнний період (наприклад, не можуть спати, коли під рукою немає зброї, оскільки звикли до цього в бойовій обстановці). Такі особи є не стільки суспільно небезпечними, скільки такими, що потребують допомоги в психологічній реабілітації, і їх кримінальне переслідування швидше усугубить негативний психологічний стан, ніж виправить їх. Крім того, так як таких осіб уже затримали за вчинення цього злочину, то, очевидно, зброю у них вилучили в процесі розслідування.

Проектом передбачається, що виконання цього Закону в частині звільнення від кримінального покарання визначеної вище категорії осіб покладається на суди.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основними нормативно-правовими актами у даній сфері правового регулювання є Конституція України, Кримінальний кодекс України, Кримінальний процесуальний кодекс України, Закон України "Про застосування амністії в Україні". Прийняття цього Закону не потребуватиме внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття проекту Закону не потребуватиме додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття даного Закону дозволить зменшити чисельність осіб, які на даний час відбувають покарання в місцях позбавлення та обмеження волі та не становлять значної суспільної небезпеки.

Цей важливий акт держави сприятиме утвердженню гуманних засад у суспільстві та дозволить врахувати героїчний подвиг осіб, які захищали нашу Батьківщину від терористичної загрози на сході України.

Амністія захисників Батьківщини, передбачена цим законом, сприятиме зменшенню соціальної напруги у суспільстві, що є дуже важливим у кризовий період, та не дозволить екстремістським політичним силам та агентам впливу недружніх іноземних держав спекулювати на темі "репресій проти героїв АТО" та штучно роздмухувати протистояння між учасниками бойових дій на Сході України та правоохоронними органами. Таким чином, ухвалення даного Закону є дуже важливим у сенсі запобігання проявам екстремізму та тероризму та належить до пріоритетних завдань у сфері забезпечення громадської та державної безпеки.

 

Народні депутати України:

Пашинськиий С. В.

Вінник І. Ю.

Чорновол Т. М.

Опрос