Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменения в статью 12 Закона Украины "О рынке природного газа" относительно соответствия качества природного газа европейским стандартам

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 07.10.2015 № 3248
Дата рассмотрения: 07.10.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення зміни до статті 12 Закону України "Про ринок природного газу" щодо відповідності якості природного газу європейським стандартам"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Основною якісною характеристикою природного газу є теплота його згорання, а простіше - калорійність.

Проте сьогодні, коли за газ потрібно платити 7200 грн./1000 м3, обов'язком держави має стати також забезпечення постачання споживачам якісного природного газу. Якість газу, що постачається споживачам, напряму пов'язана з обсягом його споживання: низька калорійність - обсяг споживання більший, висока калорійність - обсяг менший.

Сьогодні природний газ постачається відповідно до ГОСТ 5542-87 "ГАЗЫ ГОРЮЧИЕ ПРИРОДНЫЕ ДЛЯ ПРОМЫШЛЕННОГО И КОММУНАЛЬНО-БЫТОВОГО НАЗНАЧЕНИЯ", введеного 01.01.1988р., згідно з яким теплота згорання газу визначена не менше, ніж 7600 ккал/м3.

Згідно з даними, які щомісяця розміщуються на офіційних сайтах облгазів, теплота згорання природного газу на території України змінюється в межах 8000 - 8250 ккал/м3, що перевищує значення калорійності газу, встановлене стандартом.

Натомість в країнах Європейського Союзу (http://www.encharter.org/fileadmin/user_upload/Working_Papers/OP_2004_2.pdf), до рівня та стандартів життя яких прагне Україна, система вимірювання теплоти згорання газу відрізняється від нашої - там за одиницю вимірювання обрано Мегаджоулі (МДж) (1 kcal = 0,00418681 MJ).

Якщо конвертувати ГОСТівські 7600 ккал/м3 у МДж, то отримаємо за європейськими стандартами 31,8 МДж, а якщо конвентувати заявлені облгазами показники, то отримаємо 32 - 34 МДж.

Таким чином, якісні показники горіння природного газу для потреб населення в Україні є меншими за мінімальні вимоги до аналогічного товару в країнах Європи.

Тобто, природний газ, який нам постачається, має низьку якість. Ось чому і ККД від його згорання нижчий, і обсяги використання вищі, ніж у Європі.

Крім того, газові лічильники в Україні визначають лише обсяг спожитого газу, а не його якість. Тому населення платить за "брудний" газ, який ледве горить, 7200 грн./1000 м3.

Хоча більшість країн Європи практикує продаж газу не тільки за обсягом, але й за якістю, як це відбувається в Україні з бензином.

Тому якщо з українців "стягують" європейську ринкову ціну за природний газ, то ми маємо право вимагати, щоб газ відповідав європейським стандартам якості, тобто теплота згорання природного газу, що постачається, повинна становити не менше 9000 ккал/м3.

2. Мета і завдання законопроекту

Мета законопроекту полягає в захисті прав споживачів природного газу, шляхом підвищення якості природного газу, що постачається споживачам, до середнього рівня європейських стандартів, тобто теплота згорання природного газу, що постачається українцям, повинна становити не менше 9000 ккал/м3.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Проект Закону передбачає абзац перший частини першої статті 12 Закону України "Про ринок природного газу" викласти у такій редакції:

"1. Постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов'язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов'язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором. Теплота згорання природного газу, що постачається, повинна становити не менше 9000 ккал/м3. Інші якісні та фізико-хімічні характеристики природного газу визначаються згідно із встановленими стандартами та нормативно-правовими актами".

4. Стан нормативно-правової бази у цій сфері правового регулювання

Основними нормативно-правовими актами, що регулюють дану сферу правовідносин, є Конституція України та Закон України "Про ринок природного газу".

Прийняття законопроекту не потребуватиме внесення змін чи доповнень до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація запропонованого проекту Закону України не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття законопроекту дозволить підвищити якість природного газу і, як наслідок, зменшить витрати споживачів природного газу за рахунок зменшення об'ємів споживання, підвищить рівень добробуту населення.

 

Народні депутати України:

Ю. Б. Дерев'янко

І. М. Суслова

Г. В. Ткачук

Д. В. Лубінець

І. І. Мельничук

О. В. Ревега

В. Ю. Арешонков

Ю. М. Македон

П. В. Юрчишин

О. А. Недава

Д. Б. Макар'ян

Опрос