Идет загрузка документа (10 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О теплоснабжении" (относительно выбора способа расчета за потребленную тепловую энергию)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 07.10.2015 № 3247
Дата рассмотрения: 07.10.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону "Про внесення змін до Закону України "Про теплопостачання" (щодо вибору способу розрахунку за спожиту теплову енергію)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону

На сьогодні у низці міст України діє двоставковий тариф на теплову енергію (як-от Львів, Івано-Франківськ, Білгород-Дністровський), у інших - одноставковий (як-от Нововолинськ, Київ, Ковель, Дніпропетровськ).

Відповідно до Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1.06.2011 року N 869 (далі - Порядок):

двоставковий тариф на теплову енергію - грошовий вираз двох окремих частин тарифу (умовно-змінної та умовно-постійної);

умовно-змінна частина двоставкового тарифу - вартість одиниці (1 Гкал) теплової енергії відповідної якості, що реалізується споживачам як грошовий вираз змінної частини планованих економічно обґрунтованих прямих витрат на її виробництво, що змінюються прямо (або майже прямо) пропорційно зміні обсягу виробництва теплової енергії з урахуванням планованого прибутку;

умовно-постійна частина двоставкового тарифу - абонентська плата за одиницю (1 Гкал/год.) теплового навантаження об'єктів теплоспоживання як грошовий вираз решти планованих економічно обґрунтованих витрат, що включаються до повної собівартості виробництва, транспортування та постачання теплової енергії, є постійними і не змінюються прямо (або майже прямо) пропорційно зміні обсягу виробництва теплової енергії з урахуванням планованого прибутку.

одноставковий тариф на теплову енергію - вартість одиниці (1 Гкал) теплової енергії відповідної якості, що реалізується споживачам, визначена як грошовий вираз планованих економічно обґрунтованих витрат на її виробництво, транспортування, постачання з урахуванням планованого прибутку і не розподілена на умовно-змінну та умовно-постійну частини тарифу.

Варто зазначити, що незважаючи на те, що де-юре різниці в коштах для населення немає незалежно від того, за одно- чи двоставковим тарифом здійснюється оплата, де-факто у деяких містах, наприклад, у Львові, де дію двоставковий тариф, споживачі насправді сплачують за тепло значно більше. І громада цього міста зацікавлена у тому, щоб сплачувати за одноставковим тарифом.

До прикладу, станом на жовтень 2013 року за двоставковим тарифом львів'яни сплачували 338 грн. за гігакалорію, що було на 48 % більше, аніж чинний у середньому тариф по Україні у 227 гривень.

Фактично оплата іде за те, що буде надане зимою. Двоставковий тариф є непрозорий та дає можливість для фінансових спекуляцій. Це гроші, які до теплопідприємств потрапляють ще влітку. Тобто іде використання грошей, не які заробили, а які залучили. При чому мешканці міста не мають змоги вплинути на цей процес.

Через це відбувається порушення ч. 6 ст. 19 Закону України "Про теплопостачання", відповідно до якої споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію.

Людям не зрозуміло, чому вони повинні платити за тепло навіть в неопалювальний сезон, "годуючи" теплопостачальні підприємства в період, коли тепло не постачається в домівки.

Негатив двоставкового тарифу полягає ще й в тому, що через саму формулу цього тарифу економія спожитого тепла (через утеплення, модернізацію тощо) обертається для людей вищою вартістю одиниці тепла. Це по своїй суті повністю заперечує необхідність економії тепла та газу, бо економити стає невигідно.

Введення оплати за тепло протягом опалювального сезону дозволить громадянам в повнішій мірі користатися державними субсидіями, бо існуюча практика двоставкового тарифу сьогодні суттєво зменшує розмір цієї допомоги. І це, як правило, стосується малозабезпечених верств населення, як-от багатодітні сім'ї, пенсіонери.

У той же час деяких громадяни навпаки готові сплачувати за теплопостачання по двоставковому тарифу: комусь це є вигіднішим, адже в опалювальний сезон треба платити меншу суму.

Зважаючи на те, що двоставковий тариф, за яким сьогодні оплачуються послуги теплопостачання, є по факту розтермінованою платою за отримане тепло, то вбачається за необхідне повернути можливість сплати за одноставковим (сезонним) тарифом - тобто за фактично отримані послуги. Важливо, щоб споживач міг сам обирати за яким тарифом йому сплачувати, бо на сьогодні люди позбавлені такого права.

2. Цілі та завдання прийняття проекту Закону

Проект Закону "Про внесення змін до Закону України "Про теплопостачання" (щодо вибору способу розрахунку за спожиту теплову енергію)" розроблений з метою розширення прав споживачів у питаннях вибору виду тарифу за сплату послуг теплопостачання.

Завданням Закону є забезпечення права споживачів на вибір тарифу, за яким він сплачуватиме за теплопостачання. Проект покликаний закріпити за мешканцям, за їх бажанням, можливість реструктуризації оплати - тобто людина на вибір може сплачувати тільки в опалювальний сезон (одно ставковий тариф) чи розтягнути оплату на весь рік (двоставковий тариф).

Саме мешканці мають обирати, як їм краще платити за послуги теплопостачання. Натомість наразі вони позбавлені такого права: відповідно до законодавства теплопостачальні, тепло транспортні і теплогенеруючі організації самі визначають вид тарифу і подають розрахунки на затвердження Національній комісії, що здійснює регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг, яка потім вирішує розмір і вид тарифу для кожного підприємства.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту Закону

Пропонується частину першу ст. 24 Закону України "Про теплопостачання" після абзацу сьомого доповнити абзацом восьмим такого змісту:

"вибір способу розрахунку за спожиту теплову енергію (за одноставковим чи двоставковим тарифом)".

Статтю 25 Закону України "Про теплопостачання" після абзацу тринадцятого доповнити абзацом чотирнадцятим такого змісту:

"забезпечити право споживача на вибір способу розрахунку за спожиту теплову енергію (за одноставковим чи двоставковим тарифом)".

4. Стан нормативно-правової бази у вказаній сфері правового регулювання

У цій сфері правового регулювання діють: Конституція України, Закон України "Про теплопостачання", Закон України "Про державне регулювання у сфері комунальних послуг", Закон України "Про житлово-комунальні послуги" та інші нормативно-правові акти.

Для реалізації положень запропонованого законопроекту не має потреби вносити зміни до інших законодавчих актів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону

Закон дозволить реалізувати право споживачів вибирати спосіб оплати за послуги теплопостачання і в повній мірі забезпечить виконання положення ч. 6 ст. 19 Закону України "Про теплопостачання", відповідно до якої споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію.

Це у свою чергу зніме соціальну напругу у тих містах, де більшість населення хотіла б змінити двоставковий тариф на одноставковий.

 

Народні депутати України:

Д. Є. Добродомов (посвідчення N 313)

О. С. Мусій (посвідчення N 322)

А. Ф. Антонищак (посвідчення N 103)

Б. М. Матківський (посвідчення N 319)

В. З. Парасюк (посвідчення N 320)

Опрос