Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Об ограничении производства, использования, ввоза и распространения полимерных пакетов

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 06.10.2015 № 3237
Дата рассмотрения: 06.10.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону "Про обмеження виробництва, використання, ввезення і розповсюдження полімерних пакетів"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Глобальна екологічна проблема пов'язана із використанням та утилізацією пакетів одноразового використання, що виготовляються повністю чи частково із полімерів не є новою для держави та потребує негайного правового регулювання задля збереження задовільної екологічної ситуації.

При горінні вищезгаданих сполук виділяється велика кількість бісфенолу-А (BPA), який за своєю природою є токсичною речовиною. Він суттєво порушує гормональний баланс людини, завдає значної шкоди її здоров'ю: порушення імунної системи, зниження репродуктивної функції, підвищення ризиків онкологічних захворювань, ожиріння, діабет тощо.

Окрім цього, такі вироби завдають невиправної шкоди навколишньому природному середовищу: засмічення населених пунктів, узбічь доріг, лісів, земель, поверхневих та підземних вод, моря тощо.

Згідно з даними статистики, щорічно в країнах-членах Європейського союзу використовуються більше 800 тисяч тонн одноразових поліетиленових пакетів. Так, щорічно середньостатистичний громадянин ЄС використовує приблизно 190 поліетиленових пакетів. І лише близько 6 % від їх загального числа пізніше були направлені на переробку. В Україні на людину щорічно доводиться більше 500 викинутих поліетиленових пакетів.

Час корисної експлуатації поліетиленового пакету за призначенням рідко перевищує 30 хвилин, а період розкладання становить більше 100 років.

Світова спільнота, проаналізувавши ситуацію що склалася, підрахувавши економічні наслідки такого бездумного поводження із полімерами, активно намагається виправити ситуацію, по що свідчать численні заяви Організації Об'єднаних Нації та закріплення нею положень щодо зменшення використання поліетиленових пакетів у своїй Програмі розвитку.

Щодо міжнародного досвіду правого регулювання даної проблеми. У США введені штрафи для тих, хто використовує пластик замість паперових пакетів. В окремих штатах, зокрема штат Каліфорнія, Сенатом введено заборону використання одноразових пакетів. Національні збори Франції з 2010 року заборонили використовувати всі види пакетів з пластику. У Данії з 1994 року для торговельних організацій встановлений податок на пластикові мішки. В Ірландії введений 10-центовий податок на кожний пластиковий пакет, який оплачується кінцевим користувачем. Податок на поліетиленові пакети, які використовуються в супермаркетах, введено в Латвії. У Китаї з 2008 року заборонено виробництво пластикових пакетів товщиною до 0,025 мм, а також їх безкоштовне розповсюдження у торговельних мережах. Власникам магазинів, які ризикують порушити цей закон, загрожують великі штрафи і конфіскація товару. У Танзанії штраф за виробництво, імпорт або продаж пластикових пакетів становить 2 тисячі доларів або рік в'язниці. У Сінгапурі, Бангладеші, Тайвані введена повна заборона на використання поліетиленових пакетів з 2003 року, через численні випадки закупорки каналізації та перекриття русел річок, що призводить до повеней. Така ж заборона діє і в ряді штатів Індії. Ввезення пластикових пакетів заборонено в Занзібарі. З січня 2004 року в Австралії на острові Кенгуру владою була введена заборона на поліетиленові пакети. До кінця 2008 року запроваджено пряму заборону на використання пластикових пакетів в супермаркетах. В Італії, після заборони використання поліетиленових пакетів з 1 січня 2011 року, покупці, для придбаного товару, повинні мати сумки багаторазового використання або біопакети.

Законопроектом передбачається повна заборона використання полімерних пакетів, строк повного фізичного, хімічного, термального або біологічного розчеплення яких перевищує п'ять років. При чому виключення становлять екологічні полімерні пакети, які повинні складатись не менш ніж на 90 % із вторинної сировини.

За порушення норм, що містяться в проекті, також передбачається дисциплінарна, адміністративна та кримінальна відповідальність. Зокрема Кримінальним кодексом України передбачається настання кримінальної відповідальності за забруднення або псування земель, порушення правил охорони вод, забруднення моря, де полімерний пакет буде виступати як засіб вчинення зазначених злочинів.

Таким чином, введення в дію норм, передбачених проектом акта, не тільки забезпечить поширення екологічно безпечного та чистого виробу, а й створить умови для утилізації левової частини наявних на території України відходів як вторинної сировини, спрямувавши їх на виробництво біологічних полімерних пакетів.

2. Мета і шляхи її досягнення

Проект Закону України розроблено з метою поліпшення охорони навколишнього середовища, стану благоустрою територій, стану екологічної безпеки в державі та приведення екологічного законодавства до світових та загальноєвропейських стандартів.

3. Правові аспекти

Нормативно-правове регулювання у даній сфері суспільних відносин здійснюється наступними нормативно-правовими актами:

Конституція України

Закон України "Про відходи"

Кримінальний кодекс України

Кодекс України про адміністративні правопорушення

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація акта не потребує додаткових витрат із бюджету України.

5. Регіональний аспект

Проект Закону не стосується питання розвитку адміністративно-територіальних одиниць.

6. Запобігання дискримінації

У проекті Закону відсутні положення, які містять ознаки дискримінації.

7. Запобігання корупції

Проект Закону не містить правил і процедур, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень. Проведення громадської антикорупційної експертизи не потрібне.

8. Громадське обговорення

Проект Закону не потребує проведення обов'язкових консультацій з громадськістю.

9. Прогноз результатів

Прийняття проекту Закону сприятиме покращенню стану екологічної безпеки та благоустрою територій в Україні, зменшенню частки відходів на території країни,

 

Народний депутат України

М. А. Поляков

Опрос