Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменения в Закон Украины "О Государственном бюджете Украины на 2015 год" (относительно приостановления начисления индексации на арендную плату для арендаторов)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 05.10.2015 № 3226
Дата рассмотрения: 05.10.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення зміни до Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Статтею 10 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" передбачена індексація орендної плати як істотна умова договору оренди.

За даними Державного комітету статистики України протягом перших восьми місяців 2015 року рівень інфляції становить вже 138,2 %. Разом з тим, зростання орендної плати за рахунок показника індексу споживчих цін на сьогодні не є об'єктивним індикатором поточної ситуації на ринку комерційної нерухомості, оскільки такий індекс інфляції призвів до невиправданого та штучного підвищення вартості оренди.

Так, на сьогодні плата за користування державним майном, крім незалежної оцінки об'єкта оренди, яка є ринковою при укладанні договору оренди, містить також і її індексацію, за рахунок якої плата для орендарів державного майна збільшилась майже на 40 відсотків.

Для порівняння, орендна плата станом на 01.01.2015 року становила 20000 грн., а станом на липень 2015 року вона складає 28985,68 грн.

З подальшим зростанням інфляційних процесів та підвищенням орендної плати за рахунок індексації, підприємці змушені будуть або припинити свою діяльність, або відмовитись від оренди державного та комунального майна. Крім того, постійне зростання орендної плати за рахунок підвищення рівня інфляції негативно впливає і на укладення нових договорів оренди.

Така ситуація призведе до суттєвого зменшення надходжень до державного та місцевих бюджетів, до значного зменшення орендної бази, а також негативно відобразиться на соціальній сфері міст та сіл.

За інформацією прес-служби Фонду державного майна України, за вісім місяців 2015 року, Фонд державного майна України перевиконав річний план надходжень від оренди держмайна в 1,5 рази. В 2015 році передбачено 544 млн грн надходжень до держбюджету від оренди майна, за 8 місяців 2015 року забезпечено вже 822,22 млн грн. Тобто, виконання річного плану з надходження коштів від оренди становить 151,14 %.

2. Мета та завдання прийняття акта

Законопроект розроблено з метою ефективного використання орендованого майна, збереженню сталих орендних відносин та забезпечення надходжень до бюджетів різних рівнів.

Завданням законопроекту є тимчасово до кінця 2015 року призупинити нарахування індексації на орендну плату для орендарів.

3. Загальна характеристика і основні положення Закону

Законопроектом пропонується внести до Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" зміни, які встановлюють, що норми статті 10 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" в частині нарахування індексації на орендну плату, починаючи з 01.10.2015 року не застосовуються.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Відносини у цій сфері регулюються Конституцією України, законами України "Про оренду державного та комунального майна", "Про Державний бюджет України на 2015 рік" та іншими нормативно-правовими актами.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту впливатиме на дохідну частину державного та місцевих бюджетів, а саме сприятиме подальшому їх наповненню, збереженню сталих орендних відносин та ефективному використанню державного і комунального майна.

Разом з тим, здійснити розрахунки надходжень орендної плати з урахуванням індексу інфляції на сьогодні не вбачається можливим, оскільки прогнозний рівень інфляції, визначений постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2014 року N 404 (сценарій 3), становить 140,1 відсотка, що вже відповідає рівню індексу інфляції за перші сім місяців 2015 року. Інші офіційні прогнози рівня індексу інфляції у 2015 році на сьогодні відсутні.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття зазначеного законопроекту надасть змогу зберегти орендні відносини на теперішньому рівні, забезпечить наповнення державного та місцевих бюджетів, призведе до поліпшення платоспроможності підприємців малого і середнього бізнесу в умовах економічної кризи, а також сприятиме соціальному благополуччю територіальних громад.

 

Народний депутат України 

С. Г. Міщенко

Опрос