Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "Об осуждении коммунистического и национал-социалистического (нацистского) тоталитарных режимов в Украине и запрете пропаганды их символики" (относительно уточнения некоторых положений)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 05.10.2015 № 3218
Дата рассмотрения: 05.10.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Підпункт 7 пункту 3 статті 4 Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки" передбачає відсутність заборони на випадки використання символіки комуністичного тоталітарного режиму, символіки націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарного режиму на державних нагородах, ювілейних медалях та інших відзнаках, якими нагороджувались особи до 1991 року та протягом 1991 - 2015 років у зв'язку з річницями подій періоду Другої світової війни, а також на документах, що посвідчують нагородження ними.

Внесення законопроекту зумовлено необхідністю конкретизації належності нагород та відзнак, недопущення використання зображень таких нагород та відзнак на інших носіях (будівлях, стелах, фасадах нагороджених підприємств, плакатах, банерах тощо), для пропаганди комуністичної ідеології.

Чинні норми Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки" фактично дозволяють використовувати зображення державних нагород СРСР на будівлях (спорудах), у громадських місцях. А оскільки знаки цих нагород несуть потужне ідеологічне навантаження, існує необхідність усунути їх з громадського життя. Доцільно дозволити лише особисте носіння нагород та відзнак особами, які нагороджені ними.

Діюча норма цього закону також дозволяє носіння нагород наприклад нацистської Німеччини та її союзників. Тому необхідно ввести відповідне обмеження дозволивши носіння нагород виключно СРСР та УРСР.

2. Мета і завдання законопроекту

Прийняття проекту закону дозволить конкретизувати умови за яких застосовується заборона у випадку використання символіки комуністичного тоталітарного режиму, символіки націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарного режиму.

Законопроектом пропонується уточнення щодо застосування заборони під час публічного використання та пропаганди символіки тоталітарних режимів.

3. Загальна характеристика законопроекту

У проекті закону пропонується внести зміни до Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки", а саме доповнити пункт 7 частини 3 статті 4 Закону, яким пропонується уточнення умов, за яких заборона не поширюється на випадки використання символіки комуністичного тоталітарного режиму, символіки націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарного режиму, до яких слід віднести державні нагороди, ювілейних медалях та інших відзнаках СРСР, УРСР та України, якими нагороджувались особи до 1991 року та протягом 1991 - 2015 років у зв'язку з річницями подій періоду Другої світової війни, у випадках особистого носіння нагородженими, а також на документах, що посвідчують нагородження ними.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Нормативно-правовою базою у даній сфері правового регулювання є Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки".

Реалізація положень зазначеного законопроекту після його прийняття не потребує внесення змін до інших законопроектів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогнозні соціально-економічні та інші наслідки застосування акта

Прийняття Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки" усуне існуючі в ньому колізії та прогалини, що забезпечуватиме конституційні гарантії та природні права громадян України.

Ухвалення зазначеного законопроекту є надзвичайно актуальним, оскільки засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів як злочинних на законодавчому рівні, впровадження заборони на публічне заперечення злочинного характеру цих тоталітарних режимів, заборони публічного використання та пропаганди їхньої символіки стане запорукою недопущення повторення таких злочинів тоталітарних режимів у майбутньому.

Ухвалення законопроекту забезпечить усунення загрози суверенітету, територіальної цілісності та національній безпеці України, зміцнення духу і моралі Української нації.

7. Регіональний аспект

Законопроект не стосується питань розвитку адміністративно-територіальних одиниць.

8. Запобігання корупції

У законопроекті відсутні правила і процедури, які містять ризик вчинення корупційних правопорушень.

 

Народний депутат України 

 О. С. Мусій

Опрос