Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Раздел VII Заключительные и переходные положения Закона Украины "О рынке природного газа" (относительно направления населению природного газа отечественной добычи в полном объеме)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 05.10.2015 № 3216
Дата рассмотрения: 05.10.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Розділу VII Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про ринок природного газу" (щодо спрямування населенню природного газу вітчизняного видобутку у повному обсязі)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Законопроектом пропонується доповнити новим пунктом Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про ринок природного газу" щодо спрямування населенню України природного газу вітчизняного видобутку у повному обсязі в перехідний період до 1 квітня 2018 року.

У 2015 році суттєво, в 3 - 5 разів, зросли ціни на природний газ для населення. Для приготування їжі та/або підігріву води, для індивідуального опалення або комплексного споживання (індивідуальне опалення, приготування їжі та/або підігрів води) вартість газу становить 7,188 грн. за 1 м3. Лише у період з 1 жовтня по 30 квітня за обсяг, спожитий до 200 м3 природного газу на місяць вартість газу становить 3,600 грн. за 1 м3 за умови комплексного використання.

Встановлені Урядом ціни на природній газ набагато перевищують фінансову спроможність населення оплачувати вартість спожитого газу.

Із введенням в дію Закону України "Про ринок природного газу" та втрати чинності Законом України "Про засади функціонування ринку природного газу" в законодавстві виникла прогалина, щодо законодавчого забезпечення виконання статті 13 Конституції України, відповідно до якої земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу.

Окрім зазначеного, на сьогоднішній день функціонуючого ринку природного газу, що здатен забезпечити населення за соціально виправданими цінами в Україні не створено.

Тому законопроектом пропонується на перехідний період до 2018 року законодавчо встановити, що весь обсяг природного газу, що видобувається державними газодобувними підприємствами, у тому числі їх дочірніми підприємствами, представництвами та філіями таких підприємств, а також учасниками договорів про спільну діяльність та/або особами, уповноваженими договорами про спільну діяльність, укладеними за участю зазначених підприємств, щомісяця здійснювати продаж усього товарного природного газу, який видобутий в межах території України, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони, для формування ресурсу природного газу для потреб населення за цінами та у порядку, що визначається національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

2. Цілі, завдання та основні положення законопроекту

Ціль законопроекту полягає у доповненні новим пунктом Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про ринок природного газу" щодо спрямування населенню України природного газу вітчизняного видобутку у повному обсязі в перехідний період до 1 квітня 2018 року.

3. Місце Закону в системі чинного законодавства

У даній сфері правового регулювання діє Конституція України та Закон України "Про ринок природного газу".

Реалізація запропонованого проекту потребує внесення змін до Закону України "Про ринок природного газу".

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень Закону в разі його прийняття не призведе до додаткових видатків з Державного бюджету України.

5. Прогноз соціально-економічних, правових та інших наслідків прийняття Закону

Прийняття законопроекту забезпечить в перехідний період до 1 квітня 2018 року спрямування природного газу вітчизняного видобутку на потреби населення для утримання від стрімкого здорожчення природного газу для населення до моменту функціонування відкритого ринку природного газу, який зможе забезпечити соціально виправдану ціну для населення та зменшити постійно наростаючу соціальну напругу в суспільстві.

 

Народний депутат України 

Ю. Тимошенко

Опрос