Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно противодействия злоупотреблениям в сфере благотворительности

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 02.10.2015 № 3215
Дата рассмотрения: 02.10.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо протидії зловживанням у сфері благодійництва"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Сьогодні в Україні здійснюють благодійну діяльність тисячі благодійних фондів, громадських та волонтерських організацій. Залучена ними благодійна допомога від громадян, підприємств та організацій різної форми власності, а також від нерезидентів, сприяє вирішенню багатьох нагальних проблем українського суспільства, позитивно впливає на розвиток громад та громадянського суспільства в цілому.

Чесні прозорі волонтерські організації та благодійні фонди заслужено користуються високим рівнем довіри громадян. Експерти стверджують, що лише за останні два роки рівень участі громадян в роботі волонтерських структур, рівень підтримки благодійних та громадських організацій з боку пересічних громадян зріс у кілька разів. Саме волонтерські проекти та активність благодійних організацій у найскрутніший для України час дали можливість ефективно підтримувати українське військо, вирішувати проблеми переміщених осіб, залучати і надавати благодійну допомогу соціально-незахищеним верствам населення, літнім та хворим громадянам тощо. Саме благодійні організації вже протягом багатьох років завдяки благодійним пожертвам від громадян та організацій рятують життя сотень хворих дітей, впроваджують різноманітні освітні, соціальні, екологічні та інші ініціативи.

Розвиток громадянського суспільства є одним з найбільш важливих показників рівня розвитку держави, адже саме завдяки спільним діям небайдужих громадян в демократичних суспільствах вирішуються проблеми, що їх не в змозі самотужки вирішити жодна держава в світі. До прикладу, другим після держави роботодавцем в Німеччині за кількістю працівників є благодійний фонд "Карітас", співробітники якого надають величезну кількість соціальних послуг: від догляду за літніми людьми та хворими і до впровадження освітніх та інших соціальних проектів.

Разом із тим, з ростом кількості громадян, що готові жертвувати власні кошти на благодійні потреби, зі зростанням довіри до волонтерських та благодійних організацій в суспільстві, на цьому полі активізувалися шахрайські структури, що проводять публічні збори пожертв під виглядом благодійної діяльності. Користуючись довірою громадян, а також прогалинами в законодавстві, зазначені особи та організації збирають щомісяця десятки мільйонів гривень задля власного збагачення. Подібні структури діють в усіх регіонах України. Спроби громадських активістів притягнути шахраїв до відповідальності, численні звернення до органів внутрішніх спав зазвичай не мають результату, оскільки Закон не дає правоохоронним органам достатніх повноважень, аби ефективно розслідувати зазначений тип злочинів і переслідувати осіб, залучених до шахрайських схем, в судовому порядку.

Основними прогалинами в чинному законодавстві України щодо проведення публічних зборів благодійних пожертв є:

- відсутність норми щодо обов'язкової звітності при проведенні публічних зборів благодійних пожертв;

- відсутність норми щодо реального контролю за обліком зібраних коштів;

- відсутність норм, що дозволяють ефективно переслідувати в законному порядку осіб, які вводять в оману громадськість і проводять публічний збір коштів під виглядом волонтерської або благодійної діяльності.

Привласнення коштів під виглядом благодійної діяльності є суспільно-небезпечним злочином, адже від дій шахраїв страждають не лише ошукані громадяни, які готові жертвувати власні кошти. Від дій шахраїв страждають чесні прозорі волонтерські та благодійні організації, адже гроші, що їх громадяни віддали шахраям, могли бути спрямовані через зазначені організації на вирішення реальних проблем. Від дій шахраїв страждають соціально-незахищені верстви населення (літні та хворі люди, вимушено переміщені особи, поранені військові тощо), адже забрані шахраями кошти могли сприяти вирішенню проблем нужденних. В решті решт, від дій шахраїв страждає все суспільство, адже через велике розповсюдження псевдо-благодійників, в суспільстві падає рівень довіри до всього благодійницького та волонтерського сектору, а довіра є найважливішим елементом ефективного функціонування громадянського суспільства.

Українське законодавство має сприяти розвиткові чесних, підзвітних, прозорих благодійних та волонтерських організацій. Натомість, в ньому мають бути закладені механізми ефективної боротьби з шахраями, які під виглядом благодійної діяльності вводять в оману громадян і використовують довіру суспільства з метою власної наживи.

До розробки законопроекту були залучені представники провідних благодійних та волонтерських організацій та експерти з питань благодійництва.

2. Цілі та основні завдання прийняття законопроекту

Проект Закону України розроблений з метою реформування діючого законодавства задля створення сприятливих умов розвитку благодійництва в Україні та впровадження ефективної системи контролю за зібраними благодійними пожертвами з боку держави і громади.

Запропоновані законопроектом зміни дозволять ефективно протидіяти шахрайству під виглядом благодійної діяльності, встановлюватимуть європейські принципи підзвітності, прозорості та відкритості організацій громадянського суспільства, завдяки запропонованим системним підходам сприятимуть зміцненню довіри громадян до волонтерських та благодійних організацій.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Закон унормовує звітність благодійних організацій та встановлює обов'язкове надання звіту на вимогу благодійника, встановлює правила проведення публічного збору коштів з використанням скриньок для пожертв, встановлює відповідальність за порушення порядку проведення публічного збору благодійних пожертв та неоприлюднення звітності благодійними організаціями, встановлює відповідальність за привласнення благодійних пожертв (грантів).

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

У даній сфері правового регулювання діє Кодекс України про адміністративні правопорушення, Кримінальний кодекс України, а також Закон "Про благодійну діяльність та благодійні організації".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту додаткових витрат з бюджету не потребує.

6. Прогнозовані соціально-економічні та інші наслідки прийняття законопроекту

Прийняття Закону України "Про внесення змін до деяких законів України (щодо запобігання шахрайству під виглядом благодійної діяльності) сприятиме впровадженню європейських норм та принципів у здійсненні благодійної діяльності, розвитку прозорості та підзвітності благодійних організацій, а відповідно, зростанню довіри до зазначених організацій. Закон дозволить впровадити механізми ефективної боротьби з шахрайством, що здійснюється під виглядом благодійної діяльності, сприятиме розвиткові системи права в Україні.

 

Народний депутат України 

А. Ю. Геращенко

Опрос