Идет загрузка документа (11 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О местных выборах"

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 02.10.2015 № 3214
Дата рассмотрения: 02.10.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про місцеві вибори"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону

Згідно пункту 4 розділу XV Закону України "Про місцеві вибори" від 14.07.2015 р. N 595-VIII чергові місцеві вибори депутатів обласних рад, окремих районних, районних у містах, міських, селищних, сільських рад і міських, селищних, сільських голів та рад об'єднаних громад на території Донецької і Луганської областей, призначені на 25 жовтня 2015 року, не проводяться у зв'язку із здійсненням Російською Федерацією тимчасової окупації та збройної агресії проти України та неможливістю забезпечення дотримання стандартів проведення виборів Організації з безпеки і співробітництва в Європі. Перелік адміністративно-територіальних одиниць, в яких не проводяться місцеві вибори, призначені на 25 жовтня 2015 року, визначається Верховною Радою України у постанові про призначення місцевих виборів.

На території Донецької області з 413 місцевих рад в 115 адміністративно-територіальних одиницях, які знаходяться на окупованій території, вибори не проводяться згідно постанови Центральної виборчої комісії від 28.08.2015 р. N 189 "Про перелік районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад Донецької області, чергові вибори депутатів яких та відповідних сільських, селищних, міських голів на 25 жовтня 2015 року не призначено".

Також, відповідно до постанови Центральної виборчої комісії від 29.08.2015 р. N 207 "Про неможливість проведення чергових виборів депутатів окремих районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад Донецької області та відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року", неможливо провести вибори до місцевих рад в 91 населеному пункті, які знаходяться на підконтрольній українській владі території.

Тобто в наслідок не проведення чергових виборів не будуть сформовані 206 органів місцевого самоврядування, в тому числі на підконтрольній українській владі території не будуть сформовані - Донецька обласна рада, Ясинуватська районна рада, 13 міських рад та 77 сільських, селищних рад.

Така ситуація не врегульована чинними законами України "Про місцеві вибори", "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про статус депутатів місцевих рад", "Про службу в органах місцевого самоврядування", тому потребують законодавчого врегулювання питання подальшої роботи сільських, селищних, міських, районних рад та сільських, селищних, міських голів на території Донецької області, де вибори неможливо провести 25 жовтня 2015 року, а також закінчення повноважень депутатів Донецької обласної ради 6 скликання, обраних на чергових виборах 31 жовтня 2010 року, та подальшої роботи виконавчого апарату обласної ради.

Відповідно до ст. 146 Конституції України інші питання організації місцевого самоврядування, формування, діяльності та відповідальності органів місцевого самоврядування визначаються законом.

2. Мета та завдання проекту Закону

Метою прийняття проекту Закону є:

- збереження системи місцевого самоврядування Донецької області шляхом продовження повноважень сільських, селищних, міських, районних рад та сільських, селищних, міських голів, де неможливо провести чергові вибори 25 жовтня 2015 року, для забезпечення управління відповідними територіями, вирішення нагальних потреб членів територіальних громад сіл, селищ, міст;

- законодавче врегулювання закінчення повноважень депутатів Донецької обласної ради 6 скликання та подальшої діяльності виконавчого апарату Донецької обласної ради.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту Закону

Проектом пропонується встановити, що сільські, селищні, міські, районні ради та сільські, селищні, міські голови на території Донецької області, де вибори 25 жовтня 2015 року неможливо провести, продовжують діяти до обрання нового складу відповідної ради на наступних (чергових або позачергових) виборах.

Згідно ст. 141 Конституції України строк повноважень сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, депутати якої обрані на чергових виборах, становить п'ять років. Припинення повноважень сільської, селищної, міської, районної, обласної ради має наслідком припинення повноважень депутатів відповідної ради.

Відповідно до ст. 4 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.

Будь-яких рішень щодо дострокового припинення повноважень відносно Донецької обласної ради та 91 місцевої ради Донецької області, які визначені в постанові Центральної виборчої комісії від 29.08.2015 N 207 "Про неможливість проведення чергових виборів депутатів окремих районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад Донецької області та відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року", не приймалось.

На підставі викладеного вбачається, що строк закінчення повноважень цих місцевих рад 6 скликання, обраних на чергових виборах в жовтні 2010 року законодавчо не врегульовано.

Також, слід звернути увагу на те, що на конституційному рівні не врегульовано підстави та механізм передачі повноважень органів місцевого самоврядування іншим суб'єктам, зокрема військово-цивільним адміністраціям. Конституція України не передбачає можливості покладання повноважень сільських, селищних, міських голів на інших осіб, зокрема на керівників військово-цивільних адміністрацій.

Проектом Закону пропонується визначити, що повноваження депутатів Донецької обласної ради 6 скликання закінчуються 25 жовтня 2015 року відповідно до статті 141 Конституції України.

Для забезпечення подальшої роботи виконавчого апарату обласної ради пропонується надати право очолювати виконавчий апарат обласної ради керуючому справами до обрання нового складу обласної ради на наступних (чергових або позачергових) виборах.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основними нормативно-правовими актами, що діють у даній сфері правового регулювання є Конституція України, Закони України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про місцеві вибори", "Про статус депутатів місцевих рад", "Про службу в органах місцевого самоврядування", Кодекс законів про працю України.

Законопроект не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація проекту Закону не потребує матеріальних та інших витрат.

6. Прогноз соціально-економічних та інших результатів прийняття проекту

Прийняття законопроекту сприятиме збереженню системи місцевого самоврядування Донецької області, забезпеченню управління адміністративно-територіальними одиницями Донецької області, де не можливо провести чергові вибори 25 жовтня 2015 року, здійсненню повноважень відповідними сільськими, селищними, міськими радами задля вирішення важливих питань життєдіяльності територіальних громад сіл, селищ, міст, забезпеченню соціальних гарантій посадових осіб місцевого самоврядування.

 

Народний депутат України 

С. О. Тарута

Опрос