Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 9 Закона Украины "О Национальном банке Украины" (относительно расширения полномочий Совета Национального банка)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 02.10.2015 № 3212
Дата рассмотрения: 02.10.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 9 Закону України "Про Національний банк України" (щодо розширення повноважень Ради Національного банку)"

1. Обґрунтування необхідності законопроекту

Чинне валютне регулювання Національного банку на сьогоднішній день ускладнює роботу вітчизняних експортерів, зменшує можливість інвестування в модернізацію виробничих потужностей, знижує привабливість отримання кредитів в іноземній валюті, призводить до затримок у розрахунках і порушення умов зовнішньоекономічних контрактів. Ці рішення регулятора призводять до скорочення експорту, зменшення обсягу виробництва продукції, зниження надходжень до бюджету.

Національний банк України, як регулятор грошової політики України, постійно вводить нові обмеження, правила, які визначають умови ведення підприємствами України взаєморозрахунків по зовнішньоекономічній діяльності з нерезидентами. Останніми були постанови Правління НБУ N 581 від 03.09.2015 р. "Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України", N 593 від 09.09.2015 р. "Про затвердження Змін до постанови Правління НБУ від 03.09.2015 р. N 581", якими були визначені критерії та умови, за яких підприємства мають змогу купувати іноземну валюту,здійснювати розрахунки у гривні задля виконання своїх зобов'язань з нерезидентами. Зазначені критерії є визначеними, чіткими та такими, що не підлягають додатковому тлумаченню, як зі сторони підприємств, так і зі сторони державних органів влади та посадових осіб.

Введення зазначених обмежень протирічить цивільному, господарському законодавству та міжнародному приватному праву, адже, вводить додаткові, а іноді і не можливі, умови щодо розрахунків, що призводить до порушення національними підприємствами зобов'язань перед іноземними партнерами та зриву строків поставки.

Встановлені обмеження НБУ створили складнощі підприємцям із виконанням взятих на себе перед контрагентами зобов'язань, а також створили перепони в здійсненні безперервного виробничого процесу (оскільки значна кількість українських підприємств виготовляє продукцію із використанням імпортних промислових товарів) та ускладнили здійснення збутової діяльності підприємств. Крім цього, невиконання норм НБУ і договірних зобов'язань призводить до нарахування штрафних санкцій як з боку регулятора, так і з боку контрагентів, тобто вітчизняні підприємства несуть додаткові втрати.

Дії цих норм НБУ призвели до скорочення експорту та імпорту. За підсумками 7 місяців 2015 року падіння експорту товарів склало 34,8 %. Крім цього, зазначенні численні обмеження і заборони в здійсненні розрахунків за експортно-імпортними операціями формують більше шкоди для суб'єктів зовнішньоторговельних відносин, аніж користі для платіжного балансу України та стабілізації ситуації на валютному ринку. Так, платіжний баланс України в січні-червні 2015 року, за попередніми даними, зведений з дефіцитом $1,3 млрд. дол., що майже в 3,3 рази менше від дефіциту на рівні $4,282 млрд.дол., за аналогічний період 2014 року.

2. Цілі і завдання

Завданням законопроекту є надати можливість Раді Національного банку України затверджувати за поданням Правління Національного банку строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, передбачених в статтях 1 та 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті".

3. Загальна характеристика і основні положення запропонованих змін

Проектом пропонується внести зміни до Закону України "Про Національний банк України" доповнивши пунктом двадцять один, яким надати Раді Національного банку України право затверджувати за поданням Правління Національного банку строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Правовідносини у даній сфері регулюються Законом України "Про Національний банк України".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Введення в дію цього законопроекту не буде потребувати додаткових бюджетних коштів.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття проекту Закону України "Про внесення змін до статті 9 Закону України "Про Національний банк України" (щодо розширення повноважень Ради Національного банку)" надасть новий подих компаніям при плануванні імпортних закупівель, їх обсягу та виконанню, що безумовно сповнить бюджет додатковими коштами за рахунок надходження додаткових митних платежів, та одночасно дасть можливість розробити диференційний підхід до встановлення термінів повернення валютної виручки з урахуванням специфіки виробничого циклу.

 

Народний депутат України 

В. О. Гуляєв

Опрос