Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно гарантий социальной защиты некоторых категорий лиц из числа участников антитеррористической операции

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 01.10.2015 № 3206
Дата рассмотрения: 01.10.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України" щодо гарантій соціального захисту деяких категорій осіб із числа учасників антитерористичної операції"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Проект Закону України "Про внесення змін до деяких законів України" щодо гарантій соціального захисту деяких категорій осіб із числа учасників антитерористичної операції" розроблено з метою впорядкування кола осіб, які безпосередньо здійснюють заходи, направлені на боротьбу з тероризмом, беручи безпосередню участь в антитерористичній операції, захищають незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, що дозволить забезпечити належний рівень соціального захисту та гарантій цих осіб.

Статтею 4 Закону України "Про боротьбу з тероризмом" визначено вичерпний перелік органів, які безпосередньо здійснюють боротьбу з тероризмом у межах своєї компетенції, та органів, які залучаються до участі у здійсненні заходів, пов'язаних з попередженням, виявленням і припиненням терористичної діяльності.

Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику (далі - Державна фіскальна служба), віднесений до переліку органів, які за потреби залучаються до участі у здійсненні відповідних заходів.

Відповідно до визначених статтею 6 Закону України "Про боротьбу з тероризмом" повноважень (забезпечення умов проведення антитерористичних операцій на об'єктах, що належать до сфери їх управління; надання відповідним підрозділам під час проведення таких операцій матеріально-технічних та фінансових засобів, засобів транспорту і зв'язку, медичного обладнання і медикаментів тощо), органи, які залучаються до участі у здійсненні заходів, пов'язаних з попередженням, виявленням і припиненням терористичної діяльності, певною мірою є допоміжними до тих, які безпосередньо здійснюють боротьбу з тероризмом.

Такий статус Державної фіскальної служби не дає можливості її працівникам у повному обсязі виконувати покладені перед ними завдання.

Так, згідно з Положенням про Державну фіскальну службу України, затвердженим постановою КМУ від 21 травня 2014 р. N 236, ДФС на постійній основі вживає заходів для виявлення, аналізу та перевірки фінансових операцій, які можуть бути пов'язані з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму. Податковим кодексом України (ст. 191) та Кримінальним процесуальним кодексом України (ст. 216) розслідування кримінальних правопорушень вказаної категорії (тобто щодо фінансових операцій, пов'язаних в тому числі з фінансуванням тероризму) підслідне та входить до компетенції ДФС (органів, що здійснюють контроль за додержанням податкового законодавства).

Тобто, Державна фіскальна служба для забезпечення виконання в повному обсязі покладених на неї завдань, має бути безпосереднім суб'єктом боротьби з тероризмом.

Потребує також врегулювання питання надання особам рядового та начальницького складу податкової міліції Державної фіскальної служби України, які безпосередньо беруть участь в антитерористичній операції, статусу учасника бойових дій та інваліда війни відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". Соціально незахищеними є і члени сімей цих осіб, у разі їх смерті під час участі в антитерористичній операції.

На сьогодні при виконанні своїх службових обов'язків в ході здійснення діяльності по боротьбі з тероризмом на території проведення антитерористичної операції загинули 3 і одержали поранення 8 осіб з числа рядового та начальницького складу податкової міліції Державної фіскальної служби.

2. Мета і шляхи її досягнення

Метою розробки законопроекту є чітке визначення статусу Державної фіскальної служби під час здійснення заходів по боротьбі з тероризмом, що забезпечить можливість виконання покладених на неї завдань, а також посилення соціального захисту осіб рядового та начальницького складу податкової міліції Державної фіскальної служби, які безпосередньо здійснюють заходи, направлені на боротьбу з тероризмом, беручи безпосередню участь в антитерористичній операції, та членів їх сімей (у разі смерті таких осіб).

3. Загальна характеристика і основні положення проекту

Законопроектом пропонується:

- включити Центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, до переліку суб'єктів, які безпосередньо здійснюють боротьбу з тероризмом;

- встановити повноваження центрального органу виконавчої влади, який реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, під час безпосереднього здійснення боротьби з тероризмом;

- включити осіб рядового та начальницького складу податкової міліції центрального органу виконавчої влади, який реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, які захищають незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, беручи безпосередню участь в антитерористичній операції в районах її проведення, до переліку осіб, яким надається статус учасника бойових дій, інваліда війни, а членам їх сімей (у разі їх смерті) - статусу члена сім'ї загиблого.

4. Правові аспекти

Дана сфера правовідносин регулюється Конституцією України, законами України "Про боротьбу з тероризмом", "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Реалізація положень даного законопроекту після його прийняття не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Введення в дію зазначеного проекту Закону не потребує додаткових фінансових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону

Прийняття проекту Закону дасть можливість забезпечити належний рівень державної підтримки осіб рядового та начальницького складу податкової міліції Державної фіскальної служби України, які захищають незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, беручи участь в антитерористичній операції, перебуваючи безпосередньо в районах її проведення.

 

Народні депутати України:

Недава О. А.

Третьяков О. Ю.

Опрос