Идет загрузка документа (5 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О Регламенте Верховной Рады Украины" относительно добровольного снятия депутатской неприкосновенности

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 01.10.2015 № 3205
Дата рассмотрения: 01.10.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Регламент Верховної Ради України" щодо добровільного зняття депутатської недоторканності"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту закону

Згідно Конституції України, єдиним джерелом влади в Україні є народ. Від імені народу керівництво державою здійснюють державні органи. Вищим представницьким органом в Україні є Верховна Рада України, яка формується шляхом виборів представників народу - депутатів. Отримавши свої мандати від виборців, народні депутати забувають про тих хто їх обрав. Одним із бар'єрів, який розділяє народних обранців та виборців є гарантована Конституцією України депутатська недоторканість.

Інститут депутатської недоторканості було створено з метою гарантування свободи політичної діяльності. Водночас, володіючи депутатською недоторканістю у певних народних депутатів може виникнути спокуса вчинити кримінальне чи інше правопорушення.

Вищенаведене, викликає у народу недовіру та упередженість до народних депутатів України. Саме тому пропонуємо внести зміни до Закону України "Про Регламент Верховної Ради України" щодо надання народним депутатам України можливості фактично відмовитись від недоторканості, а саме: отримати попередню згоду Верховної Ради України на притягнення його до кримінальної відповідальності (затримання за умови вручення повідомлення про підозру, арешт) в разі вчинення ним правопорушення.

При цьому, в будь-якому разі, запропоновані цим законопроектом зміни не стосуються та залишають в силі гарантії непритягнення народних депутатів України до кримінальної відповідальності за результати голосування або висловлювання у парламенті та його органах.

2. Цілі і завдання прийняття проекту закону

Завданням прийняття цього проекту є закріплення за народним депутатом України права подавати заяву про надання Верховною Радою України згоди на його притягнення до кримінальної відповідальності, затримання за умови вручення повідомлення про підозру чи арешт. Прийняття цього законопроекту дозволить підвищити відповідальність депутатського корпусу, усуне штучні бар'єри між народними депутатами та народом.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту закону

Проектом передбачається надання народному депутату України права самостійного подання заяви про надання Верховною Радою України згоди на його притягнення до кримінальної відповідальності, затримання за умови вручення повідомлення про підозру чи арешт.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Питання регулюється Конституцією України, Законом України "Про статус народного депутата України", Законом України "Про Регламент Верховної Ради України".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація даного законопроекту не потребує фінансових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту закону

Прийняття цього проекту сприятиме збільшенню довіри населення до діяльності Верховної Ради України. Крім того, даний законопроект збільшить рівень прозорості та відкритості парламенту, підвищить відповідальність народних депутатів України перед народом.

 

Народний депутат України

Ю. В. Левченко

Опрос