Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины (относительно установления ответственности за предоставление недостоверной информации о диетических пищевых продуктах, содержащих глютен)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 30.09.2015 № 3201
Дата рассмотрения: 30.09.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо встановлення відповідальності за надання недостовірної інформації про дієтичні харчові продукти, що містять глютен)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Целіакія - одне з найбільш поширених генетичних захворювань у Європі, що вражає тонкий кишечник і призводить до порушення всмоктування поживних речовин з їжі, оскільки вони не переносять проламінову фракцію глютену пшениці, ячменю, жита та вівса. Тому, в організмі хворого на цеалікію через імунологічні порушення їжа яка містить глютен (клейковину) стає токсичною. В результаті цього, целіакія проявляється такими симптоми: діареєю, різкою втратою ваги, надлишковою вагою, хворобами кістково-суглобової системи та багатьма іншими. Сучасні скринінгові дослідження серед населення показали, що ген, який відповідає за схильність до такої хвороби як целіакія, зустрічається близько у 40 % населення, з яких у 1 % розвивається целіакія. Іноді вона проявляється, або стає активною за таких обставин: після хірургічного втручання, пологів, вірусного захворювання, важкого емоційного стресу, під час вагітності.

На сьогодні в Україні за попередніми оцінками живуть приблизно 400 тис. осіб, які страждають на целіакію (глютенову ентеропатію) та несприятливість глютену. З них діагноз встановлений тільки у 2500 пацієнтів. Целіакія є хронічним, довічним, аутоімунним захворюванням, яке уражує тонку кишку у генетично схильних до цього осіб внаслідок повного харчового несприйняття глютену - тобто білків злакових рослин (насамперед, пшениці, жита, ячменю, вівса) - і яке вимагає довічного дотримання дієти з повним виключенням з раціону всіх продуктів, що містять глютен. (Довідково: згідно з даними ВОЗ, на целіакію у країнах Європи і США - де діагностування цього захворювання перебуває на високому рівні - хворіють не менше 1 % населення.).

Єдиним ефективним методом лікування целіакії є безглютенова дієта - повне виключення глютену з усіх продуктів, які споживає хвора целіакією людина. Тобто, такі хворі повинні вживати спеціально вироблені продукти харчування з яких попередньо вилучено глютен.

Процес вилучення з продуктів глютену є складним і високовартісним. При цьому, кількісне визначання глютену в харчовому продукті чи інгредієнті з метою контролю повинно бути основане на імуно-ферментному аналізі (ІФА), який також є високовартісним. Враховуючи все вищезазначене, ціна готового безглютенового продукту зростає у декілька разів. Так, наприклад, вартість одного батону хліба без глютену становить 60 - 100 гривень. В Україні на даний час, на відміну від європейських країн, відсутні соціальні програми у забезпеченні хворих на целіакію продуктами харчування та лікуванням.

Особливістю целіакії є те, що навіть при разовому споживанні продукту, що містить глютен призводить до загострення хвороби у вигляді важких клінічних ускладнень. У зв'язку з цим, якість продукту та достовірність інформації, що вказана на його упаковці несе важливе життєве значення для хворого з целіакією. Існує багато звернень хворими на целіакію про те, що виробники харчових продуктів з метою отримання додаткового прибутку неправомірно зазначають на упаковках інформацію, яка стверджує що продукт не містить глютену, таким чином необґрунтовано маркують харчовий продукт "не містить глютену", або "з низьким вмістом глютену". В результаті цього споживачі таких продуктів є обманутими, що часто призводить до порушення стану здоров'я та загрози їх життю. Відсутність в українському законодавстві визначення та поняття продуктів, які не містять глютен, позбавляє можливості захистити хворих з целіакією та притягнути до відповідальності юридичних осіб, які виробляють та здійснюють збут продуктів що не містять глютен, та надають на упаковці недостовірну інформацію щодо них.

2. Цілі і завдання прийняття проекту Закону

Завданням законопроекту є встановлення необхідності підтвердження відповідно до вимог законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів використання маркування "не містить глютену" та "з низьким вмістом глютену", застереження споживачів від придбання дієтичних продуктів харчування з недостовірною інформацією щодо складу їх компонентів та встановлення кримінальної відповідальності за виготовлення та збут таких продуктів.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту Закону

Законопроектом пропонується у статті 1 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів" законодавчо визначити поняття "харчові продукти, що мають зменшений вміст глютену (клейковини)" та "харчові продукти, що не містять глютену (клейковини)", встановити необхідність застосування відповідного маркування за наявності його підтвердження відповідно до вимог закону, а також включити нову статтю 327-1 "Виготовлення та збут дієтичних харчових продуктів, що не містять глютен" з метою встановлення відповідальності за надання недостовірної інформації при маркуванні продукції як такої, що не містить глютен.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основними нормативно-правовими актами, які регулюють зазначене питання, є Конституція України, Кримінальний кодекс України та Закон України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів".

5. Фінансово-економічне проекту Закону

Проект Закону не потребує додаткових фінансових витрат із Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону

Внесення відповідних змін до Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів" та Кримінального кодексу України законодавчо врегулює визначення понять дієтичних харчових продуктів що не містять глютен, та з низьким вмістом глютену, а також убезпечить споживача від покупки таких продуктів з наданням недостовірної інформації щодо складу та характеристики їх компонентів завдяки понесення кримінальної відповідальності юридичними особами, які виготовляють та здійснюють збут зазначеного виду продукції.

 

Народний депутат України

І. В. Сисоєнко

Опрос