Идет загрузка документа (5 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Уголовный процессуальный кодекс Украины (относительно сроков досудебного расследования)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 29.09.2015 № 3197
Дата рассмотрения: 29.09.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України (щодо строків досудового розслідування)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Проект Закону України "Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України (щодо строків досудового розслідування)" покликаний удосконалити положення кримінального процесу щодо строків тримання під вартою і досудового розслідування та підстав і порядку їх продовження.

Існуючий на сьогодні механізм перешкоджає забезпеченню повного та неупередженого розслідування кримінальних проваджень щодо вчинених тяжких та особливо тяжких злочинів, які з об'єктивних причин (складності, багатоепізодності, проведення експертиз тощо) не можуть бути завершені у визначені законодавством строки, що у свою чергу не забезпечує невідворотність покарання за вчинений злочин.

2. Цілі і завдання прийняття законопроекту

Завданням законопроекту є удосконалення положень діючого законодавства, які створюють умови для уникнення особами кримінальної відповідальності, затягування досудового розслідування.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Проектом пропонується внести зміни до статей 197, 219, 294, 314 Кримінального процесуального кодексу України.

Запропонованими змінами пропонується:

1. Збільшити до вісімнадцяти місяців максимально допустимий строк тримання під вартою для випадків, коли йдеться про особливо складні кримінальні провадження щодо особливо тяжких злочинів (до відома, такий самий строк передбачений КПК Литви та деяких інших держав).

2. Допустити можливість продовження до вісімнадцяти місяців строку досудового розслідування у провадженні про особливо тяжкі злочин у спеціальному досудовому розслідуванні, а у виключних випадках, які чітко визначені запропонованою проектом частиною п'ятою статті 294 КПК України, при розслідуванні кримінальних проваджень виняткової складності про особливо тяжкі злочини - понад вісімнадцять місяців. У переважній більшості держав строк досудового розслідування вираховується в кожному окремому випадку з дотриманням принципу "розумності" (Литва, Грузія та інші).

3. З метою недопущення затягування здійснення кримінального провадження заборонити суду повертати обвинувальний акт, який подано прокурором повторно.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основними нормативно-правовими актами у даній сфері правового регулювання є Конституція України, Кримінальний процесуальний кодекс України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття законопроекту не потребуватиме додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних, правових та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття цього Закону дозволить удосконалити положення кримінального процесуального законодавства щодо строків тримання під вартою і досудового розслідування та підстав і порядку їх продовження, що сприятиме уникненню від відповідальності осіб, які вчинили тяжкі та особливо тяжкі злочини.

____________

Опрос