Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины (относительно неотвратимости наказания лиц, совершивших тяжкие и особо тяжкие преступления)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 29.09.2015 № 3196
Дата рассмотрения: 29.09.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо невідворотності покарання осіб, які вчинили тяжкі та особливо тяжкі злочини)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Більше двох років тому був прийнятий новий Кримінальний процесуальний кодекс України, який одним із основних завдань кримінального провадження визначив забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності.

На жаль, випробування Кодексу на практиці, зокрема в процесі розслідування "майданівських справ", "справ злочинного режиму Януковича В. Ф.", резонансних корупційних злочинів, засвідчило наявність слабких місць, що унеможливлюють швидке розкриття злочинів, створюють умови для уникнення особами кримінальної відповідальності, затягують досудове розслідування та судовий розгляд, не дають можливості застосування процедури "заочного провадження".

З метою виправлення законодавчих недоліків кримінального процесу підготовлено проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо невідворотності покарання осіб, які вчинили тяжкі та особливо тяжкі злочини)".

2. Цілі і завдання прийняття законопроекту

Завданням законопроекту є удосконалення положень діючого законодавства, які унеможливлюють швидке розкриття злочинів, створюють умови для уникнення особами кримінальної відповідальності, затягують досудове розслідування та судовий розгляд, не дають можливості застосування процедури "заочного провадження".

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Проектом пропонується внести зміни до Кримінального процесуального кодексу України, законів України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", "Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції", "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо невідворотності покарання осіб, які переховуються на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції".

Запропонованими змінами пропонується:

1. Встановити, що здійснення спеціального досудового розслідування щодо злочинів, не передбачених статтею 2971 КПК України не допускається, "окрім випадків, коли вони розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині статті, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду".

2. Умовою застосування положень щодо "заочного провадження" визнається переховування підозрюваного від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та оголошення його в розшук у порядку КПК України.

3. Передбачити, що відомості про оголошення особи в розшук, підтверджуються фотокопією документа електронного обліку Єдиного реєстру досудових розслідувань, завіреного печаткою.

4. Передбачити можливість здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальних провадження щодо злочину, передбаченого статтею 255 КК України (створення злочинної організації).

5. Відмову слідчого судді в задоволенні клопотання про здійснення досудового розслідування обмежити випадками встановлення ним, що до правопорушення, з приводу якого надійшло клопотання, не передбачено можливість здійснення спеціального досудового розслідування, підозрюваний не переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та не оголошений у розшук.

6. Для унеможливлення неоднозначного трактування положень КПК України щодо "заочного провадження" стосовно осіб, які переховуються від слідства та суду на окупованій території АР Крим та непідконтрольних територіях Донецької та Луганської областей, відповідні уточнюючі зміни внесені й до законів, які регламентують особливості цих територій.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основними нормативно-правовими актами у даній сфері правового регулювання є Конституція України, Кримінальний процесуальний кодекс України, Закони України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", "Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції", "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо невідворотності покарання осіб, які переховуються на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття законопроекту не потребуватиме додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних, правових та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття цього Закону дозволить виправити існуючі недоліки кримінального процесу, які дозволяють уникнути від відповідальності осіб, які вчинили тяжкі та особливо тяжкі злочини.

____________

Опрос