Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Хозяйственный кодекс Украины относительно нормирования ведения хозяйственной деятельности

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 29.09.2015 № 3193
Дата рассмотрения: 29.09.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Господарського кодексу України щодо унормування ведення господарської діяльності"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Стаття 284 Господарського кодексу України визначає умови договору оренди.

Істотними умовами договору оренди є: об'єкт оренди (склад і вартість майна з урахуванням її індексації); строк, на який укладається договір оренди; орендна плата з урахуванням її індексації; порядок використання амортизаційних відрахувань; відновлення орендованого майна та умови його повернення або викупу.

Така істотна умова договору оренди, як "порядок використання амортизаційних відрахувань" є неправильною та недопустимою умовою вказаної статті. Оскільки порядок використання амортизаційних відрахувань чітко визначається статтею 138 Податкового кодексу України.

Сторони в договорі оренди не можуть самостійно змінювати цей порядок, тому вказування на таке як на істотну умову, без якої договір оренди буде вважатися неукладеним, є абсурдним. Фактично сторони договору оренди не можуть між собою на договірних умовах погоджувати порядок використання амортизаційних відрахувань. Вказане правило статті 284 ГК України веде до того, що будь-який договір оренди можна визнавати неукладеним, оскільки в ньому не визначено всіх істотних умов договору.

Недопустимою та неправильною у вказаній статті є також істотна умова договору про орендну плату з урахуванням індексації. На практиці сторони договору не визначають індексації орендної плати і не можуть її визначити, оскільки не існує критеріїв для такої індексації.

Також інші істотні умови статті 284 ГК України є такими, що безпідставно і необґрунтовано обмежують сторони договору і визначають для них обов'язковими такі умови, які не мають істотного значення для ведення господарської діяльності за договором оренди.

Стаття 180 ГК України визначає істотні умови для всіх господарських договорів. Це правило повністю відповідає такому ж правилу статті 638 Цивільного кодексу України і є достатнім для повного волевиявлення сторін в договорі. Разом з тим, ЦК України не встановлює подібних істотних умов окремо для договору найму (оренди).

Тому пропоную виключити статтю 284 з Господарського кодексу України.

2. Цілі та завдання проекту Закону

Завданням законопроекту є приведення норм статей 284 ГК України до стану, що не перешкоджає нормальному веденню господарської діяльності, та у відповідність до положень статті 179 ГК України у частині вільного волевиявлення сторін договору.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту Закону

Законопроектом пропонується внести зміни до Господарського кодексу України шляхом виключення статті 284.

4. Стан нормативно-правової бази в даній сфері правового регулювання

Нормативно-правовими актами у даній сфері правового регулювання є Господарський кодекс України.

Прийняття законопроекту не потребує внесення змін до інших нормативно-правових актів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття законопроекту не потребує залучень додаткових коштів з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону

Прийняття запропонованих законопроектом змін сприятиме веденню господарської діяльності в Україні.

 

Народний депутат України

В. В. Дідич

Опрос