Идет загрузка документа (11 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты относительно снятия искусственных ограничений на реализацию права на приватизацию и получение в пользование земельных участков

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 29.09.2015 № 3190
Дата рассмотрения: 29.09.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо зняття штучних обмежень на реалізацію права на приватизацію і отримання в користування земельних ділянок"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону

Існуюча сьогодні процедура оформлення права власності (користування) земельними ділянками під будівлями (спорудами) є надміру ускладненою і обтяженою штучними складнощами.

По-перше, до цього часу для надання у власність чи користування земельної ділянки під існуючою нерухомістю, існує необхідність виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Проте по-перше, законодавство містить організаційно складну та затратну процедуру виготовлення, погодження та затвердження цього проекту. По-друге, такий проект відповідно до статті 79-1 Земельного кодексу України, статті 50 Закону України "Про землеустрій" має розроблятись у разі формування нових земельних ділянок. В той же час межі земельних ділянок під існуючою нерухомістю вже існують, і землевпорядна документація потрібна лише з метою внесення відомостей про ділянку до Державного земельного кадастру. Такої мети в повному обсязі можна досягнути у випадку шляхом розроблення технічної документації із землеустрою щодо відновлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Така документація є значно дешевшою, а процедура розроблення та затвердження її є значно простішою.

По-друге, істотні проблеми для оформлення процедури набуття прав на землю створює частина третя статті 24 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності". Вказаною частиною встановлено, що у разі відсутності плану зонування або детального плану території, затвердженого відповідно до вимог цього Закону, передача (надання) земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність чи користування фізичним та юридичним особам для містобудівних потреб забороняється. Набрання чинності вказаною частиною декілька разів відтерміновувалось і відбулось 1 січня 2014 року.

Проте до цього часу плани зонування та детальні плани території розроблені менш як на половину території держави. Причини затримки розробки вказаної містобудівної документації різні. В більшості своїй це пов'язано з дефіцитом бюджетних коштів та великим обсягом робіт по її виготовленню. Проте заручниками даної ситуації виявились фізичні та юридичні особи, які не можуть реалізувати своє право на отримання земельних ділянок. Це, у свою чергу, штучно обмежує надходження до місцевих бюджетів від плати за землю.

Крім того, встановлення на законодавчому рівні вказаної заборони не завжди слід вважати справедливим. Так, вимоги частини третьої ст. 24 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" необґрунтовано обмежують права власників будівель, споруд, розташованих на земельних ділянках, право користування якими не оформлено. Особливо це стосується житлових будинків, побудованих до 2014 року (в тому числі ще за радянських часів). Слід зазначити, що відсутність або наявність затвердженої містобудівної документації жодним чином не позначиться на існуванні таких об'єктів нерухомості, а тому заборона передачі їх у власність (користування) позбавлена сенсу.

Невірною є заборона передачі у власність та користування земельних ділянок у випадку поновлення договорів оренди землі. Цільове призначення таких земельних ділянок вже визначено уповноваженими органами виконавчої влади та місцевого самоврядування, і затвердження містобудівної документації не вплине на вказане цільового призначення.

Існує також суттєва проблема із застосуванням вимог ст. 24 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" при наданні земельних ділянок для розміщення інфраструктурних об'єктів. Особливо актуальною ця проблема є у випадках будівництва доріг, ліній електропередачі та інших значних за розміром лінійних об'єктів, які проходять по території декількох адміністративно-територіальних одиниць. Фактичне перекладання на замовників таких об'єктів обов'язку фінансувати розроблення містобудівної документації істотно збільшує вартість будівництва, що в кінцевому рахунку негативно позначається на споживачах послуг, які надаються за допомогою зазначених лінійних об'єктів, а також не сприяє вкладенню інвестицій в об'єкти транспортної інфраструктури.

Враховуючи викладене, доцільним є виведення з-під дії заборони, встановленої частиною третьою статті 24 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" випадків надання земельних ділянок у разі:

- розташування на земельній ділянці будівель, споруд, які є у власності особи, якій передається ділянка;

- приватизації громадянами земельних ділянок, що були надані їм у користування;

- поновлення договорів оренди;

- надання земельних ділянок для розміщення лінійних об'єктів транспортної і енергетичної інфраструктури (доріг, мостів, естакад, нафто-, газо- та водопроводів, ліній електропередачі, зв'язку).

2. Цілі та завдання прийняття проекту Закону

Метою і основними завданнями проекту Закону є:

- зняття штучних обмежень на реалізацію права на приватизацію і отримання в користування земельних ділянок,

- оптимізація процедури оформлення речових прав на земельні ділянки під нерухомим майном,

- збільшення доходів місцевих бюджетів за рахунок справляння плати за земельні ділянки під нерухомістю.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту Закону

Законопроект передбачає наступні положення.

1. Скасування необхідності розробляти проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, при передачі її у власність (користування) власнику розташованих на такій ділянці будівлі (споруди).

2. Надання органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування можливості передавати у власність та користування земельні ділянки державної та комунальної власності за відсутності детального плану або плану зонування у разі:

- розташування на земельній ділянці будівель, споруд, які є у власності особи, якій передається ділянка;

- приватизації громадянами земельних ділянок, що були надані їм у користування;

- поновлення договорів оренди;

- надання земельних ділянок для розміщення лінійних об'єктів транспортної і енергетичної інфраструктури (доріг, мостів, естакад, нафто-, газо- та водопроводів, ліній електропередачі, зв'язку).

При цьому зазначається, що надання земельних ділянок без розроблення містобудівної документації у вказаних випадках не допускається у разі, якщо земельна ділянка:

знаходиться в межах зелених зон населених пунктів; внутрішньо квартальних територій (території міжрайонного озеленення, елементів благоустрою, спортивних майданчиків, майданчиків відпочинку та соціального обслуговування населення);

віднесена до категорії земель природо-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення; історико-культурного призначення; рекреаційного призначення (крім земель для дачного будівництва); лісогосподарського призначення.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Законодавчими актами, що визначають дану сферу правового регулювання, є:

- Земельний кодекс України,

- Закон України "Про землеустрій",

- Закон України "Про Державний земельний кадастр",

- Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Необхідність зміни інших законодавчих актів для вирішення проблеми, порушеної у законопроекті, відсутня.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація запропонованого проекту Закону не потребує додаткових видатків з Державного та місцевих бюджетів України. Реалізація положень законопроекту сприятиме більш швидкому оформленню фізичними та юридичними особами прав на земельні ділянки під власною нерухомістю. Це, в свою чергу, сприятиме збільшенню доходів місцевих бюджетів завдяки визначенню таких ділянок їх у якості об'єкта оподаткування.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону

Ухвалення даного проекту Закону дозволить оптимізувати процес оформлення речових прав на земельні ділянки під нерухомістю, що створить сприятиме забезпеченню інтересів фізичних та юридичних осіб та створить підґрунтя для збільшення доходів місцевих бюджетів.

 

Народний депутат України:

В. Ф. Сташук (посв. N 410)

В. В. Лунченко (посв. N 019)

О. І. Кулініч (посв. N 345)

Л. П. Козаченко (посв. N 345)

С. П. Лабазюк (посв. N 188)

Опрос