Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 14 Закона Украины "О социальной и правовой защите военнослужащих и членов их семей" (относительно уточнения льгот курсантам высших военных учебных заведений и военных учебных подразделений высших учебных заведений)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 29.09.2015 № 3189
Дата рассмотрения: 29.09.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 14 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (щодо уточнення пільг курсантам вищих військових навчальних закладів та військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Сьогодні Україна фактично заново створює свою армію, яка до цього була фактично знищена і деморалізована. Тому питання встановлення соціальних пільг і системи мотивацій військовослужбовцям має вкрай важливе значення. Політика держави в цьому плані має бути переглянута в сторону збільшення виплат і пільг для всіх без винятку військовослужбовців, особливо тих, хто сьогодні бере участь у бойових діях, проходить строкову службу чи готується стати офіцером.

Більшість з курсантів - це вихідці з сімей, які не мають значних матеріальних статків. Майбутні офіцери, як і всі без винятку військовослужбовці, мають отримувати соціальний пакет, визначений в відповідному законодавстві, який їм має гарантувати держава. Однак на сьогодні склалася інша ситуація.

Положення про проходження військової служби (навчання) за контрактом у Збройних Силах України курсантами (слухачами) вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів встановлює, що курсанти вищих військових навчальних закладів та військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів до присвоєння їм первинного офіцерського військового звання мають право на соціальний і правовий захист, який передбачено законами, іншими нормативно-правовими актами для військовослужбовців строкової служби.

Однак, на практиці це Положення де-факто ігнорується в рамках виконання законодавства в частині надання пільг з безкоштовного проїзду всіма видами транспорту загального користування міського, приміського та міжміського сполучення.

Так, наприклад, курсанти на сьогоднішній день не можуть напряму реалізувати своє право на безкоштовний проїзд в деяких видах міського транспорту, хоча раніше вони користувалися таким правом. При цьому законодавство України вільно трактується органами державної влади і місцевого самоврядування, що порушує права курсантів. Це деморалізує військовослужбовців і створює негативний імідж державній владі.

2. Мета та завдання прийнятого законопроекту

Метою даного законопроекту є уточнення пільг курсантам вищих військових навчальних закладів та військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів. Це дозволить відновити гарантоване їм право на безкоштовний проїзд в усіх видах міського транспорту і забезпечити необхідний рівень соціального захисту захисників Вітчизни.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту

Законопроектом пропонується передбачити, що курсанти вищих військових навчальних закладів та військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів мають право на безкоштовний проїзд всіма видами транспорту загального користування міського (в тому числі метрополітену), приміського та міжміського сполучення (за винятком таксі).

3. Стан нормативно-правової бази

Основу нормативно-правової бази в даній сфері становлять Конституція України, Закони України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", "Про вищу освіту", "Про військовий обов'язок і військову службу", "Про транспорт", "Про міський електричний транспорт".

Для реалізації положень запропонованого законопроекту немає потреби вносити зміни до інших законодавчих актів, окрім змін, передбачених проекті.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття проекту Закону України не потребує додаткових фінансових витрат з державного бюджету.

6. Прогноз результатів

Прийняття законопроекту дозволить відновити соціальну справедливість щодо прав курсантів на безкоштовний проїзд в міському транспорті.

 

Народний депутат України

Г. Б. Бобов (посв. N 394)

Опрос