Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 693 Гражданского кодекса Украины относительно усиления защиты имущественных прав покупателей по договорам купли-продажи на условиях предварительной оплаты товара

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 28.09.2015 № 3188
Дата рассмотрения: 28.09.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 693 Цивільного кодексу України щодо посилення захисту майнових прав покупців за договорами купівлі-продажу на умовах попередньої оплати товару"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Внесення законопроекту обумовлене необхідністю законодавчого закріплення додаткових гарантій захисту майнових прав покупців за договорами купівлі-продажу з умовою про попередню оплату товару.

Станом на сьогодні основні способи захисту майнових прав покупців у зобов'язаннях на умовах попередньої оплати товару встановлені частиною другою статті 693 Цивільного кодексу України. Відповідно до неї якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати. Також на суму попередньої оплати нараховуються проценти відповідно до статті 536 цього Кодексу від дня, коли товар мав бути переданий, до дня фактичного передання товару покупцеві або повернення йому суми попередньої оплати (частина третя статті 693 Цивільного кодексу України).

Практика застосування покупцями для відновлення своїх порушених прав зазначених способів захисту показала низьку ефективність останніх. Так, у випадку недобросовісності продавця та непередання ним товару покупець, для якого передання товару внаслідок прострочення втратило інтерес, може вимагати лише повернення суми попередньої оплати. Положення Цивільного кодексу України не передбачають можливості відшкодування йому матеріальних втрат від знецінення суми попередньої оплати в результаті інфляційних процесів. Одержати від недобросовісного продавця компенсацію (проценти) за користування цією сумою покупець, як правило, також не може (крім випадків, коли розмір таких процентів прямо встановлений відповідним договором). Вказані обставини позбавляють покупця ефективного механізму захисту своїх майнових прав.

Водночас покупець, який прострочив оплату товару, на вимогу продавця зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом (на підставі частини другої статті 625 Цивільного кодексу України).

Отже, для збалансування цивільних прав та інтересів сторін договору купівлі-продажу з умовою про попередню оплату товару необхідно законодавчо закріпити право покупця вимагати у випадку непередання йому товару повернення суми попередньої оплати з урахуванням встановленого індексу інфляції та сплати трьох процентів річних за користування цією сумою.

2. Цілі та завдання прийняття законопроекту

Законопроект розроблений з метою вдосконалення положень Цивільного кодексу України щодо способів захисту майнових прав покупців за договорами купівлі-продажу з умовою про попередню оплату товару. Завданням законопроекту є надання покупцеві права вимагати у випадку непередання йому товару повернення суми попередньої оплати з урахуванням встановленого індексу інфляції та сплати трьох процентів річних за користування цією сумою.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується внести до статті 693 Цивільного кодексу України зміни, які стосуються надання покупцеві права вимагати у випадку непередання йому товару повернення суми попередньої оплати з урахуванням встановленого індексу інфляції та сплати трьох процентів річних за користування цією сумою.

4. Стан нормативно-правового регулювання у відповідній сфері суспільних відносин

Суспільні відносини у цій сфері регулюються Конституцією України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, Законом України "Про захист прав споживачів", Законом України "Про здійснення державних закупівель" та іншими нормативно-правовими актами.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту не впливатиме на видаткову та дохідну частини Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття законопроекту дозволить посилити захист майнових прав покупців за договорами купівлі-продажу на умовах попередньої оплати товару та сприятиме зміцненню договірної дисципліни у відповідній сфері.

 

Народний депутат України

В. Парасюк

Опрос