Идет загрузка документа (11 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений и дополнений в некоторые законы Украины относительно размещения текста депутатского запроса и ответа на него

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 09.10.2015 № 3182-1
Дата рассмотрения: 09.10.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін та доповнень до деяких законів України щодо розміщення тексту депутатського запиту та відповіді на нього"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

У запропонованому деякими народними депутатами України (Іриною Геращенко та іншими) законопроекті "Про внесення змін до деяких законів України щодо розміщення тексту депутатського запиту" N 3182 від 25 вересня 2015 року передбачено, що розміщення тексту депутатського запиту на офіційному веб-сайті Верховної Ради України здійснюється в день його оголошення, що з практичної точки зору є фактично нездійсненою пропозицією, оскільки оголошення депутатських запитів здійснюється зазвичай на пленарному засіданні наприкінці пленарного тижня у п'ятницю. Зважаючи на величезну кількість оголошених депутатських запитів, працівники Апарату Верховної Ради України не зможуть до кінця скороченого робочого дня - п'ятниці розмістити на офіційному веб-сайті Верховної Ради України всі оголошені депутатські запити, і тоді їм доведеться працювати у надурочний час або виходити на роботу у вихідні дні. Водночас, у запропонованому законопроекті N 3182 від 25 вересня 2015 року не передбачено, що на офіційному веб-сайті Верховної Ради необхідно також розміщувати тексти відповідей на депутатські запити, а не лише номери та дати цих відповідей.

Аби виправити цей правовий недогляд авторів законопроекту N 3182 від 25 вересня 2015 року і був розроблений цей законопроект, який є альтернативний до законопроекту N 3182.

Звертаємо увагу на те, що необхідність ухвалення законопроекту "Про внесення змін та доповнень до деяких законів України щодо розміщення тексту депутатського запиту та відповіді на нього" зумовлена також тією обставиною, аби зняти всі інсинуації щодо "замовного" характеру деяких депутатських запитів. У разі ухвалення зазначеного законопроекту кожен небайдужий громадянин зможе не лише ознайомитися із повним текстом оголошеного депутатського запиту, а й зможе проаналізувати текст письмової відповіді на цей депутатський запит.

Звертаємо увагу на те, що на нинішній день навіть народний депутат України не може ознайомитися із відповіддю на депутатський запит, який був підтриманий (проголосований) цим народним депутатом, а потім направлений до Президента України, незважаючи на те, що рішення про направлення цього запиту оформляється постановою Верховної Ради України.

Приміром, під час пленарного засідання 13 лютого 2015 року більшістю народних депутатів був підтриманий мій депутатський запит до Президента України стосовно "здійснення повного якісного офіційного перекладу українською мовою IV Гаазької Конвенції про закони і звичаї суходільної війни від 18 жовтня 1907 року та виправлення помилкової позиції Міністерства юстиції України про те, що ця Конвенція не є чинною для України, як і всі інші міжнародні договори, котрі були ратифіковані СРСР і щодо яких Україна не здійснила повідомлення щодо правонаступництва, оскільки таке повідомлення не передбачено ні статтею 34 Віденської Конвенції від 23 серпня 1978 року "Про правонаступництво держав щодо договорів", ні статтею 7 Закону України від 12 вересня 1991 року "Про правонаступництво України".

Оскільки деякі народні депутати не могли зрозуміти із тексту оголошеного короткого змісту цього депутатського запиту, яка його мета, мені довелося роз'яснювати цим депутатам про що йдеться в цьому депутатському запиті. Я роз'яснив народним депутатам, що в цьому запиті йдеться про виправлення помилкової позиції Мін'юсту про те, що IV Гаазька Конвенція про закони і звичаї суходільної війни від 18 жовтня 1907 року не є чинною для України, а це означає, що якщо у разі оголошення стану війни українці візьмуться за зброю і зорганізуються у певні військові формування, у тому числі у добровольчі та партизанські загони, аби захистити рідну землю від окупантів, дії українців не можна буде розглядати, за помилковим висновком Мін'юсту, в контексті положень цієї Конвенції. Тож після наведення мною цих та інших аргументів, народні депутати проголосували за направлення цього запиту до Президента України.

Через деякий час народні депутати підходили до мене і запитували, де можна ознайомитися із повним текстом мого депутатського запиту та яка відповідь надійшла від Президента України, оскільки на офіційному веб-сайті Верховної Ради було зазначено лише, що мені надійшла письмова відповідь N 1-1/96 від 04.03.2015 року від Президента України. Якби повний текст цього депутатського запиту та відповідь на нього були розміщені на офіційному веб-сайті Верховної Ради, тоді це зняло би багато питань щодо справжніх мотивів направлення депутатських запитів та "замовного" характеру деяких депутатських запитів.

Подібна до цієї ситуація трапилася після підтримки (голосування) мною під час пленарного засідання 13 лютого 2015 року постанови про направлення депутатського запиту до Президента України стосовно присвоєння звання Герой України легендарному сотенному УПА, моєму давньому побратиму довголітньому політв'язню совєтських концтаборів (причому досі нереабілітованому органами прокуратури за понад 30 років відбування покарання) - пану Мирославу Симчичу. Після оголошення цього запиту я слідкував на офіційному веб-сайті Верховної Ради, коли надійде відповідь народному депутату, який підготував цей запит. А коли на офіційному веб-сайті Верховної Ради з'явилася інформація, що відповідь N 1-1/104 від 04.03.2015 року надійшла від Президента України, то я мусив довго розшукувати цього народного депутата, який готував цей запит, аби він надав мені копію цієї відповіді, яка насправді виявилася примітивною "відпискою" Президента України.

Якби повні тексти депутатських запитів та відповідей на них розміщувалися на офіційному веб-сайті Верховної Ради, це показало би не лише професійний рівень тих осіб, які готують ці депутатські запити, а й також тих осіб, які надають відповіді на них.

2. Цілі та завдання прийняття акта

Законопроект розроблено з метою розширити доступ небайдужих громадян до інформації щодо повних текстів оголошених депутатських запитів та відповідей на них.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акта

У законопроекті передбачено доповнити статтю 224 Регламенту Верховної Ради частиною третьою такого змісту:

"Текст депутатського запиту розміщується на офіційному веб-сайті Верховної Ради не пізніше п'яти днів з дня його оголошення. Якщо в депутатському запиті міститься інформація з обмеженим доступом, на офіційному веб-сайті Верховної Ради розміщується його короткий зміст, оголошений головуючим на пленарному засіданні Верховної Ради".

А також передбачено частину першу статті 226 Регламенту Верховної Ради викласти в такій редакції:

"Відповідь на депутатський запит розміщується на офіційному веб-сайті Верховної Ради. Якщо у відповіді на депутатський запит міститься інформація з обмеженим доступом, на офіційному веб-сайті Верховної Ради розміщується короткий зміст цієї відповіді. Відповідь на депутатський запит оголошується головуючим на пленарному засіданні Верховної Ради в тому разі, якщо на цьому наполягає народний депутат, який є ініціатором депутатського запиту".

Аналогічні зміни та доповнення передбачені також до Закону України "Про статус народного депутата України".

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Перелік нормативно-правових актів у цій сфері правового регулювання:

Регламент Верховної Ради України, затверджений Законом України "Про Регламент Верховної Ради України";

Закон України "Про статус народного депутата України".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень цього законопроекту не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акту

Прийняття зазначеного законопроекту матиме надзвичайно важливе значення, оскільки забезпечить ще більшу прозорість діяльності депутатського корпусу і дасть змогу небайдужим громадянам проаналізувати повні тексти оголошених депутатських запитів та відповіді на них, причому навіть ті з них, які були оголошені на пленарних засіданнях з початку роботи Верховної Ради України VIII скликання.

 

Народний депутат України

Ю. Шухевич

Опрос