Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно размещения текста депутатского запроса

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 25.09.2015 № 3182
Дата рассмотрения: 25.09.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону "Про внесення змін до деяких законів України (щодо розміщення тексту депутатського запиту)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Законопроекту

Проект Закону про внесення змін до деяких законів України (щодо розміщення тексту депутатського запиту) розроблено з метою підвищення прозорості діяльності окремих народних депутатів України та парламенту в цілому.

Відповідно до статті 34 Конституції України кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.

Здійснення цих прав може бути обмежене законом в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя.

Відповідно до частини першої статті 7 Закону України "Про інформацію" право на інформацію охороняється законом. Держава гарантує всім учасникам інформаційних відносин рівні права і можливості доступу до інформації.

Право громадян на інформацію забезпечується перш за все обов'язком органів державної влади інформувати про свою діяльність та прийняті рішення, а також шляхом створення у державних органах спеціальних інформаційних служб або систем, що забезпечували б у встановленому порядку доступ до інформації (частина перша статті 6 Закону України "Про інформацію").

Переважна більшість депутатських запитів, як відомо, стосується стану справ із правами і свободами людини і громадянина, фактів їх порушень, а також незаконних дій органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб. Можливість відкритого доступу до текстів таких запитів є важливою складовою інформування громадянського суспільства про діяльність Верховної Ради України, окремих народних депутатів України, утвердження європейських принципів гласності та відкритості у роботі парламенту.

2. Мета і завдання Законопроекту

Законопроект має на меті приведення нормативної бази в частині права громадян на доступ до інформації у відповідність до Конституції та законів України. Таким чином, громадськість буде отримувати інформацію про участь народного депутата у процесі контролю за дотриманням їх прав та свобод, а також законністю дій органів влади. До того ж розміщення текстів депутатських запитів на офіційному веб-сайті Верховної Ради України забезпечить публічність діяльності депутатського корпусу і суттєво знизить рівень лобіювання депутатами в запитах своїх власних або партійних інтересів.

3. Загальна характеристика та основні положення Законопроекту

Законопроект передбачає внесення до Регламенту Верховної Ради України змін, згідно з якими текст депутатського запиту розміщується на офіційному веб-сайті Верховної Ради в день його оголошення. Якщо в депутатському запиті міститься інформація з обмеженим доступом, на офіційному веб-сайті Верховної Ради розміщується його короткий зміст, оголошений головуючим на пленарному засіданні Верховної Ради.

Подібний порядок пропонується визначити і для депутатських запитів до Президента України: такі запити розміщуються на офіційному веб-сайті парламенту в день їх направлення главі держави.

Також Законопроект передбачає внесення відповідних змін до Закону України "Про статус народного депутата України".

4. Стан нормативно-правової бази у цій сфері правового регулювання

Відносини у цій сфері регулюються Конституцією України, Регламентом Верховної Ради України, Законом України "Про статус народного депутата України".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація проекту не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціальних та інших наслідків прийняття Законопроекту

Прийняття Законопроекту в якості закону України дозволить на практиці забезпечити належний рівень інформування громадянського суспільства про діяльність Верховної Ради України, окремих народних депутатів України, сприятиме утвердженню європейських принципів гласності та відкритості у роботі парламенту.

 

Народні депутати України:

Геращенко І. В.

Іонова М. М.

Луценко І. С.

Опрос