Идет загрузка документа (11 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Гражданский процессуальный кодекс Украины относительно установления факта рождения или смерти на временно оккупированной территории Украины

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 22.09.2015 № 3171
Дата рассмотрения: 22.09.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України щодо встановлення факту народження або смерті на тимчасово окупованій території України"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Проект Закону України "Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України щодо встановлення факту народження або смерті на тимчасово окупованій території України" (далі - проект Закону) розроблено Міністерством юстиції за результатами вивчення практичних проблем, що виникають при державній реєстрації актів цивільного стану в громадян, які проживають на тимчасово окупованій території України, зокрема в Автономній Республіці Крим, місті Севастополі та в окремих районах, містах, селищах і селах Донецької та Луганської областей (далі - тимчасово окупована територія України визначена Верховною Радою України).

2. Мета і шляхи її досягнення

Проектом Закону передбачається внесення змін до Цивільного процесуального кодексу (далі - ЦПК) з метою оптимізації процесу отримання свідоцтв про народження, про смерть для осіб, які проживають на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, та не мають належних медичних документів, передбачених законодавством України.

До складу тимчасово окупованої території України, визначеної Верховною Радою України, входять тимчасово окуповані території України, особливий правовий режим яких встановлено відповідно до законів України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", а також "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей" та Постанови Верховної Ради України "Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями".

Проектом Закону визначаються скорочені строки розгляду цієї категорії справ про встановлення факту народження або смерті особи стосовно осіб, які проживають на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України з цією метою, доповнено Цивільний процесуальний кодекс новою статтею 259-1.

Так, особи, які мають право звернутися до суду з відповідною заявою про реєстрацію народження дитини, визначаються у проекті Закону, виходячи з вимог Цивільного та Сімейного кодексів, Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану".

Ураховуючи те, що свідоцтво про народження, про смерть, особа, яка проживає на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може отримати лише від легітимних органів влади, вбачається за доцільне передбачити можливість для таких осіб максимально уникнути незручностей та тривалих процедур, пов'язаних з необхідністю потрапити на підконтрольну територію. З цією метою у проекті Закону у скорочені строки передбачається, що розгляд справи відбувається протягом 24 годин з дня надходження відповідної заяви до суду, а також можливість видачі заявнику копії судового рішення невідкладно у разі, якщо він був присутній під час оголошення рішення.

В іншому разі суд надсилає рішення до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті.

Проектом Закону також запропоновано внести зміни до статті 367 ЦПК, що визначає засади негайного виконання судових рішень, і таким чином передбачити можливість негайного виконання рішення суду у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України.

3. Правові аспекти

Правовідносини, що передбачається унормувати проектом Закону, регулюються Сімейним та Цивільним кодексами України, Цивільним процесуальним кодексом України, законами України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей", Постановою Верховної Ради України від 17.03.2015 N 254-VIII "Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями".

Проект Закону стосується прав та обов'язків громадян, реалізація проекту Закону не потребуватиме внесення змін до чинних актів.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація проекту акта не потребуватиме додаткових витрат з Державного бюджету України.

5. Позиція заінтересованих органів

Проект Закону погоджено без зауважень з Міністерством закордонних справ, Міністерством соціальної політики, Міністерством економічного розвитку і торгівлі, Міністерством фінансів.

6. Регіональний аспект

Проект Закону не стосується питання розвитку адміністративно-територіальних одиниць, функціонування місцевого самоврядування, прав та інтересів територіальних громад, місцевого та регіонального розвитку.

61. Запобігання дискримінації

У проекті Закону відсутні положення, які містять ознаки дискримінації.

Проект не потребує проведення громадської антидискримінаційної експертизи.

7. Запобігання корупції

У проекті Закону відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.

8. Громадське обговорення

Проект Закону не потребує громадського обговорення.

9. Позиція соціальних партнерів

Проект Закону не стосується соціально-трудової сфери та не потребує узгодження з уповноваженими представниками всеукраїнських профспілок, їх об'єднань, всеукраїнських об'єднань організацій роботодавців, всеукраїнських громадських організації інвалідів та їх спілок.

10. Оцінка регуляторного впливу

Проект Закону не є регуляторним актом та, відповідно, не потребує аналізу регуляторного впливу.

101. Вплив реалізації акта на ринок праці

Реалізація Закону не впливатиме на ринок праці.

11. Прогноз результатів

Прийняття проекту Закону дозволить забезпечити реалізацію прав громадян, які проживають на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, щодо отримання свідоцтв про народження, про смерть у зв'язку з відсутністю належних медичних документів, передбачених законодавством України.

 

Заступник Міністра

А. Янчук

Опрос