Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "Об обеспечении реализации жилищных прав жильцов общежитий" (относительно расширения сферы действия Закона)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 22.09.2015 № 3170
Дата рассмотрения: 22.09.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" (щодо розширення сфери дії Закону)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Стаття 47 Конституції України гарантує право кожного на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду.

Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону.

Відповідно до п. 1 ст. 1 та ст. 2 Закону України "Про реалізацію прав мешканців гуртожитків" (далі - Закон), громадяни, у тому числі військовослужбовці і працівники Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, особи рядового і начальницького складу та працівники Міністерства внутрішніх справ України, Державної кримінально-виконавчої служби України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, особи рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, рятувальники та члени їхніх сімей, які не мають власного житла, більше п'яти років на законних підставах зареєстровані за місцем проживання у гуртожитках та фактично проживають у них, можуть реалізувати конституційне право на житло або шляхом приватизації житла у гуртожитку (у випадках, передбачених цим Законом), або шляхом отримання соціального житла (відповідно до цього Закону та Закону України "Про житловий фонд соціального призначення"), або шляхом самостійного (на власний розсуд, за власні чи залучені кошти) вирішення свого (своєї сім'ї) житлового питання (відповідно до цивільного законодавства України).

П. 3 ст. 1 встановлює сферу дії Закону, в яку не підпадають гуртожитки, що перебувають у господарському віданні чи в оперативному управлінні військових частин, закладів, установ та організацій Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, Міністерства внутрішніх справ України, Державної кримінально-виконавчої служби України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, системи цивільного захисту та державних навчальних закладів.

Закон створює перешкоди для реалізації права на житло для осіб, які проживаючи в гуртожитках сімейного типу, статус яких визначений рішенням органу місцевого самоврядування на території юрисдикції якого такі гуртожитки знаходяться, проживають на законних підставах в кімнатах в гуртожитку більше двадцяти років не можуть приватизувати такі квартири, оскільки гуртожиток належить на праві оперативного управління або господарського відання, вищому навчальному закладу. На практиці існують гуртожитки, які за статусом є сімейними, тобто такими, що призначені для проживання сімей, належать вищим навчальним закладам і студенти в них не проживають та не проживали. В силу законодавчого положення, яке виключає зі сфери дії Закону дану категорією гуртожитків, мешканці таких гуртожитків не можуть приватизувати такі кімнати в гуртожитку.

2. Мета і шляхи її досягнення

Метою запропонованих змін є надання можливості жителям гуртожитків, що перебувають у господарському віданні чи в оперативному управлінні державних навчальних закладів, можливості приватизувати приміщення гуртожитків, в яких вони проживають.

Основним способом досягнення поставленої мети є виключення з переліку гуртожитків, на які не поширюється дія Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків", гуртожитків, які перебувають у господарському віданні чи в оперативному управлінні державних навчальних закладів.

Таке виключення не спричинить шкоди вищим навчальним закладам, оскільки законодавчо передбачено, що на гуртожитки, призначені (згідно рішення органу місцевого самоврядування на території юрисдикції якого вони розташовані) для тимчасового проживання у зв'язку з навчанням, перенавчанням чи підвищенням кваліфікації у навчальних закладах та у зв'язку з роботою (службою) за контрактом не поширюється сфера дії Закону, тому в осіб, що в них проживатимуть не виникатиме право на приватизацію кімнат в гуртожитку.

3. Правові аспекти

Законом України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків".

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття цього Закону не потребуватиме збільшення бюджетних видатків.

5. Запобігання дискримінації

У проекті акта відсутні положення, які містять ознаки дискримінації.

6. Запобігання корупції

У законопроекті відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.

7. Громадське обговорення

Проект акта не потребує проведення консультацій з громадськістю.

8. Позиція соціальних партнерів

Законопроект стосується питань житлової сфери.

9. Оцінка регуляторного впливу

Законопроект не є регуляторним актом.

10. Прогноз результатів

Прийняття Закону забезпечить власним житлом громадян, які ним не наділені.

 

Народний депутат України

В. Парасюк

Опрос