Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Декрет Кабинета Министров Украины "О стандартизации и сертификации"

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 22.09.2015 № 3168
Дата рассмотрения: 22.09.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Декрету Кабінету Міністрів України "Про стандартизацію і сертифікацію"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону

Питання безпечності та якості харчових продуктів має дуже важливе значення для кожного громадянина і закріплено статтями 42 та 50 Конституції України. Це питання має бути пріоритетним для Уряду країни, виробників харчових продуктів та їх продавців, адже від якості продукції та послуг, що реалізуються на споживчому ринку країни, залежить здоров'я нації, насамперед наших дітей.

До вересня поточного року контроль харчових продуктів здійснювався шляхом її обов'язкової сертифікації в державній системі сертифікації відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України "Про стандартизацію і сертифікацію". З цією метою були створені органи з сертифікації та випробувальні лабораторії, оснащені сучасним обладнанням та акредитовані згідно з міжнародними стандартами. Результати їх робіт визнавались не тільки в країнах СНД, але й в Європі.

З метою подолання технічних бар'єрів країни СНД підписали Угоду про проведення узгодженої політики в галузі стандартизації, метрології і сертифікації 12 березня 1992 року та Угоду про принципи проведення та взаємного визнання робіт з сертифікації 4 червня 1992 року

В розвиток цієї Угоди Україна заключила двосторонні угоди з країнами-членами СНД, якими передбачене взаємне визнання робіт з сертифікації продукції. Зазначені угоди є чинними і на сьогоднішній день.

Завдяки цим угодам підприємства України мають можливість проводити сертифікацію продукції в Україні і безперешкодно постачати її в країни-підписанти угоди.

З набранням чинності Закону України від 22.07.2014 року N 1602-VII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо харчових продуктів" підприємства втратили можливість проведення добровільної оцінки відповідності в державній системі сертифікації, хоча статтею 32 цього Закону не забороняється проведення добровільної сертифікації харчових продуктів.

Згідно з статтею 42 Конституції України Держава захищає права споживачів, здійснює контроль за якістю і безпечністю продукції та усіх видів послуг і робіт. Тому, заборона проведення добровільної сертифікації харчової продукції в державній системі сертифікації за ініціативи виробника, постачальника чи продавця суперечить положенням Конституції України.

Набрання чинності Закону України від 22.07.2014 року N 1602 призведе до штучного створення для вітчизняних підприємств технічних бар'єрів в торгівлі харчовими продуктами з країнами СНД, оскільки угода про взаємне визнання робіт з сертифікації стосується тільки державних систем сертифікації країн СНД, а харчова продукція зазначеним законом вилучається із державної системи сертифікації України.

Відтепер вітчизняним підприємствам для постачання продукції в країни СНД необхідно звертатись до органів з сертифікації у кожній країні окремо, витрачати немалі кошти та час для підтвердження відповідності своєї продукції, негативно вплине на конкурентоспроможність української продукції на ринках країн СНД. В результаті кошти, які повинні поповнювати бюджет України підуть на підтримку економіки інших держав та створення там, завдяки Україні, додаткових робочих місць.

2. Цілі та завдання Закону

З метою зняття технічних бар'єрів у торгівлі з країнами СНД пропонується внести зміни до статей 1 та 13 Декрету Кабінету Міністрів України "Про стандартизацію і сертифікацію", якими передбачити проведення добровільної сертифікації харчових продуктів та продовольчої сировини органами з сертифікації в державній системі сертифікації.

Це положення не суперечить Європейській практиці, оскільки в країнах ЄС існують органи з добровільної сертифікації харчових продуктів, які не відносяться до ветеринарної або санітарної служб.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту

Внесення змін до Декрету Кабінету Міністрів України "Про стандартизацію і сертифікацію" дозволить:

спростити доступ вітчизняної продукції на ринки СНД та світові;

реалізувати право виробника та споживача на отримання достовірної інформації про харчовий продукт;

підвищити конкурентоспроможність української продукції.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Внесення змін до Декрету Кабінету Міністрів України "Про стандартизацію і сертифікацію" не передбачає використання коштів з Державного бюджету України та не встановлює обов'язковість процедури сертифікації для виробників.

5. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття Закону

Прийняття цього Закону матиме позитивні соціально-економічні наслідки, спрямоване на реалізацію положенням Конституції України щодо державного захисту прав споживачів та здійснення контроль за якістю і безпечністю продукції та усіх видів послуг і робіт.

 

Народний депутат України

В. В. Голуб (N 395)

Опрос