Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменения в статью 23 Закона Украины "О мобилизационной подготовке и мобилизации" (относительно освобождения от призыва на военную службу во время мобилизации отдельных категорий работников агропромышленного комплекса Украины)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 18.09.2015 № 3152
Дата рассмотрения: 18.09.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення зміни до статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (щодо звільнення від призову на військову службу під час мобілізації окремих категорій працівників агропромислового комплексу України)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Такі засоби праці, як машини (трактори, комбайни, автомашини тощо) та створення машинно-тракторних станцій обумовлюють проблему механізаторських кадрів в сільському господарстві, оскільки у найкоротший термін вимагають масової підготовки з селян фахівців механізаторських професій.

Підготовка близько понад чверть мільйона механізаторів на рік, які необхідні для українського села, вимагають суттєвих фінансових витрат, матеріальних засобів, викладацьких ресурсів та досвіду, тому у формуванні таких виробничих кадрів приймали участь й великі промислові підприємства. Фактична ж чисельність таких спеціалістів значно менша від необхідної кількості, тобто дефіцит зазначених спеціалістів існує навіть без врахування їх призову на військову службу під час мобілізації.

Крім того, у зв'язку з величезною плинністю механізаторів, які їдуть на великі промислові підприємства й новобудови в міста, а також на інші заробітки до іноземних держав, де кращі умови життя та праці, господарствам сільської місцевості необхідно щорічно поповнювати їх склад на 50-60 %, саджаючи за кермо нових людей, котрі навчаються і отримують елементарні навички управління машинами та догляду за ними в процесі роботи. У результаті значна кількість трактористів навіть не знає як завести трактор, який їм заводять для того, щоб вони виїздили в поле. Незважаючи на досить потужну і розгалужену систему підготовки фахівців для сільського господарства України, стан забезпечення потреб сільськогосподарського виробництва працівниками за освітою та стажем роботи залишається незадовільним. Шлях прискореної підготовки фахівців зумовлює їх низький професійний рівень і неспроможність належним чином обслуговувати сільське господарство.

Таким чином, призиваючи на військову службу під час мобілізації, на особливий період механізаторів, село залишається без фахівців, які пройшли агротехнавчання, мають спеціальну сільськогосподарську освіту та вміють обробляти землю сучасними методами, виконувати сільськогосподарські роботи механізованими засобами, необхідні для отримання врожаю сільськогосподарської продукції і забезпечення продовольчої безпеки держави, що врешті призведе до голоду в країні. Потрібен дуже ретельний аналіз державної політики та системи забезпечення ефективного використання трудових ресурсів у сільському господарстві України під час мобілізації, на особливий період для забезпечення продовольчої безпеки.

2. Мета, цілі та завдання прийняття законопроекту

Метою проекту є удосконалення правових механізмів регулювання правовідносин у питанні призову на військову службу під час мобілізації.

Законопроект спрямований на забезпечення у державі продовольчої безпеки і збереження професійних кваліфікованих кадрів, здатних виконувати сільськогосподарські роботи, необхідні для отримання врожаю сільськогосподарської продукції, оскільки досягти цієї мети силами працівників, які відзначаються технічною малограмотністю, не є можливим.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Даним законопроектом вноситься зміна до статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", згідно з якою наряду з окремими категоріями педагогічних, наукових і науково-педагогічних працівників призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також механізатори - особи, які отримали у встановленому чинним законодавством порядку посвідчення тракториста-машиніста та/або інший документ про освіту державного зразка, що дає право на роботу на сільськогосподарській техніці, та працюють в сільському господарстві на відповідних штатних посадах трактористів, трактористів-машиністів сільськогосподарського виробництва, машиністів або водіїв інших самохідних механізмів (машин). Такі особи не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період лише у разі, якщо вони зайняті (працюють) за фахом повний робочий день.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Зазначене питання регулюється Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", Законом України "Про оборону України", Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу", Законом України "Про Збройні Сили України", Законом України "Про Національну гвардію України".

Реалізація положень даного законопроекту після його прийняття не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація проекту Закону не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття цього законопроекту має удосконалити правовий механізм забезпечення у державі під час мобілізації, на особливий період продовольчої безпеки і збереження професійних кадрів, здатних виконувати сільськогосподарські роботи механізованими засобами, необхідні для отримання врожаю сільськогосподарської продукції.

 

Народні депутати України

О. А. Недава

Г. Л. Чекіта

Опрос