Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно предоставления органам местного самоуправления полномочий устанавливать ограничения продажи пива (кроме безалкогольного), алкогольных, слабоалкогольных напитков, вин столовых

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 18.09.2015 № 3149
Дата рассмотрения: 18.09.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо надання органам місцевого самоврядування повноважень встановлювати обмеження продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Боротьба з надмірним споживанням алкоголю залишається і сьогодні актуальною. Адже щороку в Україні через алкоголізм та пияцтво помирають понад 40 тисяч осіб. За рівнем споживання алкоголю наша держава займає одне з перших місць у світі. Також за даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, Україна посідає перше місце у світі за вживанням алкоголю серед дітей та молоді.

Встановлені чинним законодавством обмеження та заборони, пов'язані із торгівлею алкоголю є недостатніми, що підтверджується практикою запровадження рішеннями органів місцевого самоврядування додаткових заборон продажу алкоголю у нічний час, зокрема у таких містах як Львів, Івано-Франківськ, Черкаси, Ужгород, Луцьк, тощо.

Вказане пов'язане із тим, що до органів місцевого самоврядування надходять численні скарги та звернення від мешканців міст щодо порушення тиші і громадського правопорядку в нічний час біля об'єктів торгівлі алкогольними напоями, де постійно збирається молодь та інші групи людей, які вживають алкогольні, слабоалкогольні напої та пиво просто на вулиці.

Дослідивши європейський досвід, варто звернути увагу та те, що подібні обмеження та заборони продажу алкоголю успішно діють у таких країнах як Латвія, Данія, Норвегія, Швеція та Швейцарія та інших.

В нашій державі через прогалини в законодавстві відповідні рішення місцевих рад в судовому порядку часто скасовуються з ініціативи обурених підприємців.

Тому, незважаючи на наявність судової практики, згідно якої рішення органів місцевого самоврядування щодо встановлення обмежень продажу алкоголю у нічний час таки залишаються в силі, є необхідність врегулювати вказані питання на законодавчому рівні шляхом надання органам місцевого самоврядування спеціальних повноважень встановлювати у межах відповідної адміністративної території обмеження (заборони) продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових у визначений час доби та передбачити відповідальність за їх недотримання.

2. Мета і завдання прийняття законопроекту

Даний проект Закону розроблено з метою узаконення практики органів місцевого самоврядування запроваджувати в межах відповідної адміністративної території заборону продажу алкоголю у нічний час для забезпечення дотримання тиші та громадського порядку в населених пунктах, попередження правопорушень, пов'язаних із зловживанням алкоголю, зниження рівня злочинності та збереження здоров'я громадян.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується надати повноваження органам місцевого самоврядування встановлювати заборону продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових суб'єктами господарювання (крім закладів ресторанного господарства) у визначений час доби в межах відповідної адміністративної території;

встановити адміністративну відповідальність за торгівлю пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, винами столовими у заборонений рішенням відповідного органу місцевого самоврядування час доби.

4. Правові аспекти

Зазначені питання регулюються такими законами України:

"Про місцеве самоврядування в Україні";

"Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів";

Кодекс України про адміністративні правопорушення.

Реалізація положень даного законопроекту після його прийняття не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття цього законопроекту не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків

Реалізація норм законопроекту допоможе органам місцевого самоврядування самостійно вирішувати питання місцевого значення відповідно до Конституції та законів України, сприятиме підвищенню ефективності заходів з обмеження шкідливого впливу споживання алкоголю, а також зменшенню кількості злочинів, вчинених у стані алкогольного сп'яніння у нічний час та додержання тиші у громадських місцях.

 

Народні депутати України

Опрос