Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменения в статью 11 Закона Украины "Об управлении объектами государственной собственности" относительно упорядочения процедуры отчуждения субъектами хозяйствования государственного сектора экономики жилья своим работникам

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 17.09.2015 № 3131
Дата рассмотрения: 17.09.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення зміни до статті 11 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" щодо впорядкування процедури відчуження суб'єктами господарювання державного сектору економіки житла своїм працівникам"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Відповідно до статті 7 Закону України "Про колективні договори і угоди", у колективному договорі встановлюються взаємні зобов'язання сторін щодо регулювання виробничих, трудових, соціально-економічних відносин, зокрема забезпечення житлово-побутового, культурного, медичного обслуговування, організації оздоровлення і відпочинку працівників.

При цьому, колективний договір може передбачати додаткові порівняно з чинним законодавством і угодами гарантії, соціально-побутові пільги (частиною третя статті 13 Кодексу законів про працю України).

Згідно з статтею 91 Кодексу законів про працю України, підприємства, установи, організації в межах своїх повноважень і за рахунок власних коштів можуть встановлювати додаткові порівняно з законодавством трудові і соціально-побутові пільги для працівників.

Одним із видів соціально-побутових пільг є забезпечення житлом працівників, які потребують поліпшення житлових умов та кваліфікованих працівників.

Зокрема, забезпечення житлом може здійснюватися шляхом надання житлових приміщень, що знаходяться у державній власності (відомчий житловий фонд) або у власності господарського товариства, за договором найму, за договором оренди житла з викупом, за договором купівлі-продажу з розстрочкою платежу та за договором іпотеки.

Водночас, відповідно до абзацу першого частини дев'ятої статті 11 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" (далі - Закон) нерухоме майно об'єктів державної власності, що не підлягають приватизації, не може бути відчужене, вилучене, передане до статутного капіталу господарських організацій і щодо такого майна не можуть вчинятися дії, наслідком яких може бути їх відчуження.

При цьому, зазначені обмеження не поширюються на рішення органів управління господарських товариств, Фонду державного майна України або уповноважених органів управління про передачу об'єктів соціальної сфери, гуртожитків та об'єктів незавершеного капітального будівництва до комунальної власності (абзац другий частини дев'ятої статті 11 Закону).

Заборона на відчуження нерухомого майна (житла) працівникам державних підприємств, установ та організацій, господарських товариств, 100 відсотків акцій яких належать державі, і які не підлягають приватизації, негативно впливає на господарську діяльність останніх оскільки вони змушені витрачати додаткові кошти на утримання такого нерухомого майна.

Окрім того, відсутність можливості реалізації зазначеної соціально-побутової пільги унеможливлює реалізацію заходів із закріплення на виробництві кваліфікованих кадрів, забезпечення їх високопродуктивної праці та розв'язання соціально-економічних проблем із забезпечення житлом працівників.

2. Мета законопроекту

Метою прийняття законопроекту є надання можливості державним підприємствам, установам та організаціям, господарським товариствам, 100 відсотків акцій яких належать державі, здійснювати у встановленому законодавством порядку відчуження нерухомого майна, а саме житла (житло не відноситься до цілісних майнових комплексів підприємств і не використовується у їх господарській діяльності), тим самим зменшити витрати підприємств на утримання такого майна.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується внести зміни до Закону України "Про управління об'єктами державної власності", зокрема збільшити перелік випадків, на які не поширюється дія заборони щодо відчуження нерухомого майна об'єктів державної власності, що не підлягають приватизації, зокрема віднести до таких об'єктів житло для працівників державних підприємств, установ та організацій, господарських товариств, 100 відсотків акцій яких належать державі в рамках виконання умов колективних договорів.

4. Стан нормативно-правової бази в даній сфері державного регулювання

Правові підстави для прийняття Закону України:

Кодекс законів про працю України;

Закон України "Про колективні договори і угоди";

Закон України "Про управління об'єктами державної власності";

Реалізація акта не потребує внесення змін до інших законодавчих актів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень Закону у разі його прийняття не призведе до додаткових видатків з Державного бюджету України.

6. Обґрунтування очікуваних соціально-економічних, правових та інших наслідків застосування законопроекту після його прийняття

Прийняття запропонованого проекту вдосконалить правове регулювання у сфері управління об'єктами державної власності, забезпечить можливість реалізації заходів із розв'язання соціально-економічних проблем із забезпечення житлом працівників підприємств, установ та організацій, господарських товариств, 100 відсотків акцій яких належать державі, що не підлягають приватизації.

Окрім того, внесення запропонованих змін матиме позитивний вплив на фінансово-господарську діяльність зазначених суб'єктів внаслідок:

зменшення суми витрат на утримання нерухомого майна (житла), що не відноситься до основної діяльності;

отримання прибутку від реалізації житла;

закріплення кваліфікованих кадрів, забезпечення їх високопродуктивної праці та розв'язання соціально-економічних проблем із забезпечення житлом працівників.

 

Народний депутат України

А. П. Денисенко (посв. N 371)

Опрос