Идет загрузка документа (10 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Уголовный кодекс Украины (относительно усиления ответственности за повреждение объектов магистральных или промышленных нефте-, газо-, конденсатопроводов и нефтепродуктопроводов)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 17.09.2015 № 3129
Дата рассмотрения: 17.09.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо посилення відповідальності за пошкодження об'єктів магістральних або промислових нафто-, газо-, конденсатопроводів та нафтопродуктопроводів)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Проект Закону України "Про внесення змін до статті 292 Кримінального кодексу України" (далі - проект Закону) (щодо зміни міри покарання за пошкодження об'єктів магістральних або промислових нафто-, газо-, конденсатопроводів та нафтопродуктопроводів)" розроблено з огляду на необхідність врегулювання питання в частині підвищення покарання за зловмисні посягання на об'єкти, вказані у цій статті Кримінального кодексу України.

Так, Публічне акціонерне товариство "Укртранснафта" є оператором системи магістральних нафтопроводів України, другим за величиною у Європі підприємством такого профілю. Товариство забезпечує транспортування нафти на українські нафтопереробні заводи та транзитні поставки в країни Східної і Центральної Європи.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 4 березня 2015 року N 83 Товариство включено до Переліку об'єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави.

В останні роки обсяги транспортування нафти значно скоротилися у зв'язку з різними причинами. Однак Товариство і зараз забезпечує значні надходження в Державний бюджет України.

На теперішній час найбільша шкода Товариству спричиняється крадіжками нафти через умисні пошкодження магістральних нафтопроводів, так звані "врізки". За останні три з половиною роки (з 1 січня 2012 р.) спеціальними підрозділами охорони філій Товариства було виявлено 146 "врізок". На їх ліквідацію і відновлення належної роботи об'єктів трубопровідного транспорту витрачено більше 11,9 млн. грн.

У минулому році виявлено і ліквідовано 57 "врізок", якими Товариству заподіяно збитків на суму більше 2,5 млн. грн.

Згідно з результатами інвентаризацій щорічно з магістральних нафтопроводів через такі "врізки" викрадається значна кількість нафти, чим державі спричиняються збитки в особливо великих розмірах.

Незважаючи на це, органами внутрішніх справ України не вживаються достатніх заходів для профілактики і припинення кримінальних посягань на майно Товариства, притягнення винних осіб до відповідальності та відшкодування заподіяних збитків.

Так, за статистичними даними ПАТ "Укртранснафта", в період з 1 січня 2014 по 01.09.2015 Товариством виявлено 164 правопорушення. За виявленими правопорушеннями ПАТ "Укртранснафта" проінформовано правоохоронні органи про вчинення злочинів, передбачених ст. ст. 122, 185, 191, 194, 292, 341 Кримінального кодексу України.

Правоохоронними органами за вищевказаними заявами порушено 138 кримінальних проваджень на загальну суму збитків 11128928,30 грн. При цьому, у порушенні 16 кримінальних проваджень на загальну суму збитків 42997,28 грн. органами внутрішніх справ відмовлено та за результатами розслідування лише 2 кримінальних провадження передано до суду (за злочин передбачений ст. ст. 185, 292 Кримінального кодексу України", та за злочин передбачений ст. 292 Кримінального кодексу України").

Враховуючи вищевикладене, пропонуємо внести зміни до статті 292 Кримінального кодексу України, якими буде передбачені більш суворі міри покарання за злочинні діяння за зазначеною статтею. Запропоновані зміни будуть позитивно впливати на свідомість злочинців, тому що відповідальність за скоєння правопорушень стане більш жорсткішою.

2. Мета і шляхи її досягнення

Законопроект розроблено з метою вдосконалення чинного законодавства в частині встановлення більш суворої міри покарання, у зв'язку із тим, що міра покарання, встановлена санкцією ст. 292 ККУ чинної станом на сьогодні, не відповідає заподіяним державі та ПАТ "Укртранснафта" збиткам від скоєних особами злочинів за пошкодження об'єктів магістральних або промислових нафто-, газо-, конденсатопроводів та нафтопродуктопроводів.

Завданням законопроекту є встановлення збільшеної міри покарання за злочини, що на сьогодні досягли рівня найбільш суспільно-небезпечних, та які спричиняють збитки державі у особливо великих розмірах.

3. Правові аспекти

У даній сфері правового регулювання діє:

Кримінальний кодекс України

Прийняття цього законопроекту не потребує внесення змін до інших законів України.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень проекту акта у разі його прийняття не призведе до додаткових видатків з Державного бюджету України.

5. Позиція заінтересованих органів

Законопроект потребує погодження з Міністерством енергетики та вугільної промисловості та Міністерством юстиції України.

6. Регіональний аспект

Законопроект не стосується питань розвитку адміністративно-територіальних одиниць.

61. Запобігання дискримінації

Положення законопроекту не містять дискримінаційних ознак.

7. Запобігання корупції

У законопроекті відсутні правила та процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних порушень.

8. Громадське обговорення

Законопроект не потребує проведення обговорень з громадськістю.

9. Позиція соціальних партнерів

Законопроект не стосується соціально-трудової сфери.

10. Оцінка регуляторного впливу

Законопроект не потребує оцінки регуляторного впливу.

101. Вплив реалізації акта на ринок праці

Реалізація законопроекту не вплине на ринок праці.

11. Прогноз результатів

Реалізація цього Закону дозволить передбачити більш сувору міру покарання, за скоєні особами злочинні діяння, що можуть призвести до пошкодження об'єктів магістральних або промислових нафто-, газо-, конденсатопроводів та нафтопродуктопроводів.

 

Народні депутати України:

Бєлькова О. В

Євтушок С. М.

Бухарєв В. В.

Паламарчук М. П.

Опрос