Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О порядке выдела в натуре (на местности) земельных участков собственникам земельных долей (паев)" (относительно перехода права собственности на нераспределенные (невытребованные) земельные участки)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 17.09.2015 № 3128
Дата рассмотрения: 17.09.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" (щодо переходу права власності на нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Згідно ст. 125, 126 Земельного кодексу України, право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником, або користувачем, документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою та його державної реєстрації. На початку земельної реформи 6,9 млн. громадян України отримали право на земельну частку (пай), але Сертифікати на них отримали лише 6,8 млн. осіб. Тобто право на 100 тисяч земельних часток (паїв) (це близько 400 тис. га) так і залишилося не підтвердженим. Такі паї називають нерозподілненими (невитребуваними) земельними частками (паями).

Окрім того, слід зазначити і те, що значну частину, із загальної кількості нерозподілнених (невитребуваних) земельних часток (паїв), складають саме не успадковані земельні частки. Через тривалу та складну процедуру переоформлення успадкованого майна, в тому числі і земельних ділянок, і затрат на це певних коштів, деякі громадяни своєчасно не вчиняють відповідних дій, однак і не відмовляються від успадкованого права. Одночасно, чинним законодавством України успадковане майно охороняється, а тому вчинення будь-яких дій щодо нього, до моменту переоформлення прав, обмежується.

Крім того, чинне законодавство не визначає якогось обмеженого терміну, протягом якого особа може звернутися за оформленням прав на свою земельну частку (пай). Це і призвело до того, що вже більше двадцяти років не існує власника на такі нерозподілені (невитребувані) земельні частки (паї).

На жаль, питання оренди земельних часток (паїв), які в установленому законом порядку невитребувані громадянами, на законодавчому рівні залишається достатньо неврегульованим. Незважаючи на положення ст. 13 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" певного механізму практичної реалізації цієї норми, на даний час, немає. Це призводить до неконтрольованого та незаконного використання значного масиву землі.

З метою вирішення зазначених проблем, пропонується внести зміни в діюче законодавство.

2. Цілі і завдання прийняття законопроекту

З метою ефективного використання земель сільськогосподарського призначення, які віднесені до категорії нерозподілених (невитребуваних) земельних часток (паїв), пропонується на законодавчому рівні встановити, що з 1 січня 2016 року права власності на такі нерозподілені (невитребувані) земельні частки (паї) переходить до територіальних громад, на території яких знаходяться відповідні земельні частки (паї).

З метою належного оформлення права власності на земельні частки (паї) за відповідною територіальною громадою, пропонується на законодавчому рівні встановити, що територіальні громади можуть звертатися до органів державної реєстрації прав для реєстрації права власності.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується внести зміни до Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" (ст. 13) якими передбачити:

- з 1 січня 2016 року автоматичний перехід права власності на нерозподілені (невитребувані) земельні частки (паї) до територіальних громад, в залежності від адміністративно-територіальної одиниці на території якої розташовані відповідні земельні частки (паї);

- надання можливості оформлення права власності на такі нерозподілені (невитребувані) земельні частки (паї), шляхом звернення до органу державної реєстрації прав на нерухоме майно.

Такі зміни дозволять назавжди вирішити проблему нерозподілених (невитребуваних) земельних часток (паїв) та їх неефективного та незаконного використання.

4. Стан нормативно-правової бази в даній сфері правового регулювання

Основним нормативно-правовим актом, що регулює відносини у даній сфері є Закон України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)".

Прийняття проекту не потребує внесення змін до інших законів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття проекту Закону не потребуватиме додаткових витрат з Державного бюджету України і створить умови для наповнення місцевих бюджетів у сільській місцевості.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття даного законопроекту на законодавчому рівні, врегулює питання нерозподілених (невитребуваних) земельних часток (паїв). Дозволить органам місцевого самоврядування самостійно розпоряджатися земельними ділянками, які знаходяться в межах їх компетенції, та відповідно приведе до ефективного використання земель сільськогосподарського призначення та наповнення місцевих бюджетів додатковими коштами.

 

Народний депутат України

М. В. Гаврилюк

Опрос