Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины (относительно отмены обязательной государственной регистрации права аренды на земельный участок)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 17.09.2015 № 3127
Дата рассмотрения: 17.09.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо скасування обов'язкової державної реєстрації права оренди на земельну ділянку)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Понад 90 % агропідприємств вважають, що державна реєстрація права оренди на землі сільськогосподарського призначення є однією із найбільших проблем, яка перешкоджає ефективному землекористуванню. Це пов'язано із тим, що сама процедура реєстрації речових права на нерухоме майно є досить тривалою у часі та вимагає значних затрат.

За оцінками експертів, кожного року треба реєструвати приблизно 1 млн. прав оренди на підставі договорів оренди земельних ділянок, це не враховуючи права оренди, які були належним чином зареєстровані до 1 січня 2013 року та не відображаються в новому Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Незважаючи на це, протягом 2014 року було зареєстровано лише 860 тис. прав оренди (договорів оренди) землі.

У зв'язку із цим, сьогодні виникають великі черги для державної реєстрації права оренди на землі сільськогосподарського призначення. Державні реєстратори не приймають більше ніж по 5 - 15 заяв в один день. Це означає, що невеликому сільськогосподарському підприємству, яке обробляє 3 тис. га землі, необхідно зареєструвати право оренди на підставі більше ніж 1 тис. договорів. Для цього підприємству приходиться від 60 до 200 разів відвідати державного реєстратора щоб подати на реєстрацію усі договори оренди. Отже щоб зареєструвати право оренди на підставі 1 тис. договорів, необхідно витратити півроку лише для подачі документів до державного реєстратора.

Внаслідок того, що не реєструються права оренди, а це вже сотні тисяч договорів, у податкових органів виникають питання щодо статусу платника єдиного податку 4 групи. Адже Податковий кодекс України містить вимогу, яка передбачає, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки оформлений та зареєстрований відповідно до законодавства. Отже незареєстровані права оренди не включаються в об'єкт оподаткування, що призводить до втрати сільськогосподарськими виробниками статусу платника єдиного податку 4 групи.

2. Цілі та завдання прийняття законопроекту

Проект Закону розроблено з метою вирішення проблеми реєстрації права оренди на землі сільськогосподарського призначення шляхом зменшення навантаження на державних реєстраторів, які здійснюють реєстрацію речових прав на нерухоме майно. Введення добровільної реєстрації права оренди на землі сільськогосподарського призначення дозволить проводити державну реєстрацію лише у випадках коли це дійсно необхідно (ризик втрати права на землю).

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується внесення змін до Земельного кодексу України, Цивільного кодексу України, Закону України "Про оренду землі", Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", Податкового кодексу України передбачивши при цьому те, що:

1. Право оренди земельної ділянки вникає з моменту укладення договору оренди.

2. Право оренди підлягає державній реєстрації виключно за бажанням сторін договору.

3. Зареєстроване право оренди земельної ділянки має вищий пріоритет над незареєстрованим правом оренди тієї ж самої земельної ділянки.

4. Для цілей отримання статусу платника єдиного податку 4 групи, право оренди не обов'язково повинне бути зареєстроване, достатньо належним чином укладеного договору оренди.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

У даній сфері правового регулювання основними нормативно-правовими актами є Земельний кодекс України, Цивільний кодекс України, Закону України "Про оренду землі", Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", Податковий кодекс України.

Прийняття законопроекту не потребує внесення змін до інших законів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація даного законопроекту не потребуватиме додаткових фінансових витрат із Державного або місцевих бюджетів.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття зазначеного законопроекту надасть можливість врегулювати питання щодо реєстрації права оренди на землі сільськогосподарського призначення. Зменшити навантаження на державних реєстраторів та значно спростити ведення бізнесу сільськогосподарським товаровиробникам.

 

Народний депутат України

М. В. Гаврилюк

Опрос