Идет загрузка документа (11 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О временных мерах по социальной защите наиболее уязвимых слоев населения в условиях резкого повышения цен и тарифов на жилищно-коммунальные услуги

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 30.09.2015 № 3126-1
Дата рассмотрения: 30.09.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про тимчасові заходи щодо соціального захисту найбільш вразливих верств населення в умовах різкого підвищення цін і тарифів на житлово-комунальні послуги"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Основним Законом України гарантується право кожного на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло.

Зазначена норма Конституції України є особливо актуальною в умовах тотальної економії видатків на соціальну сферу та замороження розмірів державних соціальних стандартів і гарантій, скорочення фінансування соціальних програм, обмеження заробітної плати працівників бюджетної сфери і державних службовців.

Темпи зубожіння населення на фоні стрімкого зростання цін і тарифів та девальвації гривні свідчать про наявність серйозних соціальних ризиків.

Так, за офіційними даними Держстату індекс інфляції у січні - серпні 2015 року становив 138,2 %. За цей період стрімко зросли ціни на:

- продукти харчування та безалкогольні напої - 32,7 %;

- на житло, воду, електроенергію, газ та інші види палива зросли у 2,2 рази, що зумовлено суттєвим підвищенням тарифів на природний газ у 5,5 рази, гарячу воду на 55,1 %, електроенергію на 33,6 %;

- на ліки зросли на 25,6 %, а медичних товарів та обладнання на 32,0 %;

- на транспорт у цілому на 22,5 % відбулося за рахунок подорожчання транспортних послуг на 26,8 %, автомобілів на 26,3 %, а також палива та мастил на 18,6 %.

Індекс реальної заробітної плати у січні - липні 2015 року порівняно з відповідним періодом 2014 року становив 76,3 %. Крім того, за цей період збільшилася на 48,8 % загальна сума заборгованості з виплати заробітної плати, яка станом на 1 серпня поточного року становила 1963,8 млн. грн., що дорівнює 5,4 % фонду оплати праці, нарахованого за липень 2015 року.

Кількість працівників економічно активних підприємств, яким вчасно не виплачено заробітну плату, на 1 серпня 2015 р. становила 226,5 тис. осіб.

Крім цього, протягом поточного року спостерігається спад вітчизняного виробництва і збільшення кількості безробітних. Так, кількість зареєстрованих безробітних на кінець серпня 2015 року становила 414,7 тис. осіб.

За таких умов значна частина населення України опинилася за межею бідності і не має змоги вчасно та у повній мірі сплачувати рахунки за житлово-комунальні послуги.

Прийняття законопроекту дозволить знизити соціальну напругу у суспільстві, спричинену різким підвищенням цін і тарифів на житлово-комунальні послуги, забезпечити належний захист найбільш вразливих верств населення, підвищити ефективність реалізації конституційного права громадян на житло та на достатній життєвий рівень.

2. Мета і цілі прийняття законопроекту

Метою прийняття зазначеного законопроекту є вжиття тимчасових заходів, спрямованих на захист найбільш вразливих верств населення в умовах різкого підвищення цін і тарифів на житлово-комунальні послуги.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту Закону

Законопроектом пропонується ввести тимчасовий мораторій до 31 грудня 2017 року на:

1) підвищення цін і тарифів на житлово-комунальні послуги для населення, які визначені у відповідності до Закону України "Про житлово-комунальні послуги" та спожиті у побуті природний газ і електроенергію для споживачів - фізичних осіб за таких умов:

а) якщо середньомісячний сукупний дохід сім'ї яких, в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує подвійної величини (3420 грн.) доходу, який відповідно до вимог чинного законодавства, дає право на податкову соціальну пільгу;

б) якщо вони отримують зазначені житлово-комунальні послуги для обслуговування єдиного житла, загальна площа якого не перевищує показники, встановлені підпунктом 266.4.1 пункту 266.4 статті 266 Податкового кодексу України (для квартир - 60 м2, для будинків - 120 м2).

Під єдиним житлом для цілей цього Закону пропонується визначити, що це жиле приміщення, в якому споживач жилого-комунальних послуг та члени його сім'ї зареєстрували своє постійне місце проживання або постійно проживають, і не мають більше у власності приміщень придатних для проживання.

2) примусове звернення стягнення на єдине житло, нарахування та стягнення пені та інших штрафних санкцій, припинення надання (відключення) житлово-комунальних послуг споживачам - фізичним особам, середньомісячний сукупний дохід сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує подвійної величини доходу, який, відповідно до вимог чинного законодавства, дає право на податкову соціальну пільгу, у разі несвоєчасного здійснення ними платежів за спожиті житлово-комунальні послуги.

Крім того, пропонується додатково до діючої системи субсидіювання населення запровадити додаткові тимчасові заходи, для сімей, що мешкають в малогабаритних (соціальних) житлових приміщеннях (будинках) та надати таким сім'ям право отримувати адресні житлові субсидії, якщо розмір плати за житлово-комунальні послуги з урахуванням пільг, які надаються відповідно до чинного законодавства, перевищує 10 % (на сьогодні 15 %) середньомісячного сукупного доходу осіб зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку).

Крім того, законопроектом пропонується запровадити додаткові заходи щодо зменшення витрат на житлово-комунальні послуги шляхом заохочення встановлення енергоефективного обладнання та/або матеріалів.

Запропонований проект є альтернативним до проекту про захист соціально незахищених верств населення від підвищення цін і тарифів на житлово-комунальні послуги (реєстраційний N 3126 від 17.09.2015), внесеним народними депутатами України Бойком Ю. А., Папієвим М. М., Іоффе Ю. Я.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основними нормативно-правовими актами у даній сфері правового регулювання є Конституція України, Закони України "Про житлово-комунальні послуги", постанови Кабінету Міністрів України "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" N 848 від 21 жовтня 1995 року, "Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування" N 409 від 06 серпня 2014 року, "Про новий розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у разі надання житлової субсидії" N 1156 від 27 липня 1998 року; "Про затвердження Державної цільової економічної програми енергоефективності і розвитку сфери виробництва енергоносіїв з відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива на 2010 - 2015 роки" від 1 березня 2010 р. N 243; "Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для виконання Державної цільової економічної програми енергоефективності і розвитку сфери виробництва енергоносіїв з відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива на 2010 - 2015 роки" від 29 червня 2011 р. N 689; "Деякі питання використання коштів у сфері енергоефективності та енергозбереження" від 17 жовтня 2011 р. N 1056.

Прийняття даного законопроекту не вимагає внесення змін до інших законодавчих актів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

На момент внесення проект не потребує додаткових витрат Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття законопроекту сприятиме забезпеченню соціального спокою та підвищенню рівня соціального захисту, а відповідно і рівня уваги держави до даної категорії громадян.

 

Народні депутати України:

В. В. Писаренко

Є. Б. Гєллєр

Опрос