Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты относительно создания и ведения Кредитного реестра Национального банка Украины

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 16.09.2015 № 3111
Дата рассмотрения: 16.09.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо створення та ведення Кредитного реєстру Національного банку України"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Відповідно до пункту 11 Меморандуму про економічну та фінансову політику від 21 липня 2015 року, укладеного у рамках спільної з Міжнародним валютним фондом програми за Механізмом розширеного фінансування, Україна взяла на себе зобов'язання щодо створення Кредитного реєстру в Національному банку України.

Запроваджуваний Кредитний реєстр має стати важливим інструментом банківського нагляду. Метою створення Кредитного реєстру в центральному банку є також необхідність поліпшення оцінки банками кредитного ризику та зниження частки проблемних кредитів. Таким чином, запровадження в законодавче поле пропонованих законопроектом змін дасть змогу здійснювати моніторинг концентрації кредитного ризику і в тому числі посилить моніторинг великих бізнес-груп (зокрема, пов'язаних з власниками банків).

Водночас, міжнародний досвід свідчить про те, що в більшості країн паралельно існують як державні кредитні реєстри (зокрема, створені в центральних банках), так і приватні бюро кредитних історій. Наявність таких інститутів не є взаємовиключенням, а скоріш за все є взаємодоповненням. Отже, Кредитний реєстр Національного банку України не розглядається як заміна приватних бюро кредитних історій, які функціонують в Україні згідно із Законом України "Про організацію формування та обігу кредитних історій", а має стати важливою складовою системи обміну інформацією, необхідною для здійснення кредитування.

2. Цілі та основні положення законопроекту

Цей законопроект має на меті вдосконалення банківського регулювання та нагляду, зменшення рівня кредитного ризику, забезпечення безпеки банківських операцій, підвищення надійності й стабільності банківської системи та захист інтересів вкладників й інших кредиторів банку.

Задля цього вносяться відповідні зміни до Закону України "Про Національний банк України" та Закону України "Про банки і банківську діяльність".

Зокрема, законопроектом передбачається надання права Національному банку України щодо:

- створення та ведення Кредитного реєстру;

- отримання від банків для цілей ведення Кредитного реєстру інформації щодо юридичної або фізичної особи - сторони кредитної операції без згоди цієї особи;

- використання інформації з Кредитного реєстру для цілей банківського регулювання та нагляду, включаючи нагляд на консолідованій основі, а також управління кредитним ризиком у банках;

- надання банкам інформації з Кредитного реєстру.

Разом з цим встановлюється обов'язок для банків щодо:

- надання інформації до Кредитного реєстру Національного банку України, у тому числі банками, щодо яких Національним банком прийнято рішення про віднесення до категорії неплатоспроможних або про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію. Банкам також надається право використовувати інформацію з Кредитного реєстру Національного банку України для зменшення ризиків за кредитними операціями;

- повідомлення клієнта про те, що інформація про нього надаватиметься до Кредитного реєстру Національного банку України.

3. Стан нормативно-правової бази у сфері правового регулювання

Регулювання правовідносин у зазначеній сфері здійснюється Законом України "Про Національний банк України" та Законом України "Про банки і банківську діяльність".

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує додаткових витрат із Державного бюджету України.

5. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття законопроекту створить правове підґрунтя для запровадження і функціонування Кредитного реєстру Національного банку України та дасть змогу повною мірою реалізувати положення пункту 11 Меморандуму про економічну та фінансову політику від 21 липня 2015 року, укладеного в рамках спільної з Міжнародним валютним фондом програми за Механізмом розширеного фінансування.

 

Народні депутати України

Опрос