Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "Об обращениях граждан" (относительно обращения граждан с электронным предложением законопроекта через официальный веб-сайт Президента Украины)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 16.09.2015 № 3109
Дата рассмотрения: 16.09.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про звернення громадян" (щодо звернення громадян з електронною пропозицією законопроекту через офіційний веб-сайт Президента України)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону

На сьогоднішній день, однією із головних європейських тенденцій демократизації суспільно-політичного життя є розширення форм та механізмів безпосередньої участі громадян в управлінні державними справами. Останнім часом, дедалі більше експертів та урядів почали схилятися до того, аби надавати громадянам додаткові інструменти прямої участі у законотворчому процесі, як важливішої складової державного управління.

Право громадян України на участь в управлінні державними справами гарантовано Конституцією України. Щодо права на законотворення, то громадяни України можуть брати участь у законодавчому процесі як безпосередньо (через референдум), так і опосередковано - через органи державної влади, що є суб'єктами законодавчої ініціативи. Проте, інститут референдуму в Україні є єдиною можливою формою безпосередньої участі громадян у законотворчому процесі. До того ж, ця форма участі зазвичай застосовується при вирішенні питань фундаментального конституційного значення, а відтак, не є такою, що активно використовується громадянами на практиці.

Таким чином, згідно Конституції України і Законів України, участь громадян у законодавчому процесі може бути реалізованою переважно у опосередкованих формах (звернення до органів державної влади; участь у засіданнях комітетів ВРУ; участь у парламентських слуханнях; участь у слуханнях у комітетах ВРУ; участь у громадському обговоренні законопроектів, що планується внести до ВРУ; участь у всенародному обговоренні законопроекту, зареєстрованого у ВРУ тощо), що суттєво обмежує нормотворчу ініціативу громадянського суспільства.

Нещодавно до законодавства України було запроваджено інститут електронної петиції, яку в деяких випадках також можна віднести до опосередкованої форми участь громадян у законодавчому процесі. Оскільки іноді за результатами розгляду електронної петиції можуть розроблятися та вноситися в установленому порядку на розгляд Верховної Ради України законопроекти, спрямовані на вирішення порушених у петиції питань.

Законопроектом пропонується розширити права на участь громадянського суспільства у законотворчому процесі шляхом надання громадянам права на внесення електронної пропозиції законопроекту до Президента України через офіційний веб-сайт Президента України, за умови, якщо пропозиція законопроекту не суперечить положенням Конституції України, не спрямована на внесення змін до Конституції України, не має на меті зміну території України; не стосуються питань податків, бюджету та амністії, не передбачає надання згоди на обов'язковість міжнародних договорів України.

За умови підтримки пропозиції законопроекту не менш як 100000 громадян протягом не більше трьох місяців з дня оприлюднення законопроекту, Президент України розглядає пропозицію законопроекту.

У разі підтримки пропозиції законопроекту за наслідками її розгляду, Президент України вносить в установленому порядку на розгляд Верховної Ради України відповідний законопроект.

Згідно даних Державного реєстру виборців, кількість виборців України станом на 31.08.2015 року складає 36319941 осіб.

Кількість народних депутатів України - 450.

Відтак, один народний депутат України представляє близько 81 тисячі виборців (36319941 виборців України / 450 народних депутатів України = 80710 виборців).

Тому законопроектом пропонується визначити кількість підписів виборців необхідну для підтримки законопроекту - 100 тисяч.

2. Мета і завдання запропонованого проекту Закону

Метою законопроекту є надання громадянам права на внесення електронної пропозиції законопроекту до Президента України через офіційний веб-сайт Президента України, яка у разі її підтримки Президентом України вноситься на розгляд Верховної Ради України.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту Закону

Проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про звернення громадян" (щодо звернення громадян з електронною пропозицією законопроекту через офіційний веб-сайт Президента України)" складається з двох розділів.

До розділу першого входять зміни до Закону України "Про звернення громадян".

Розділ другий встановлює порядок набрання чинності цим Законом.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основними законодавчими актами, що регулюють суспільні відносини в даній сфері є:

- Конституція України;

- Закон України "Про звернення громадян";

- Закон України "Про Регламент Верховної Ради України".

Прийняття проекту Закону України не тягне за собою змін в інших законодавчих актах.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття Закону надасть можливість задіяти творчий потенціал громадянського суспільства, сприятиме закріпленню демократичних процедур та дозволить залучити громадян до управління державними справами.

 

Народний депутат України

О. Б. Фельдман

Опрос