Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Об установлении справедливой и экономически обоснованной цены поставки природного газа собственной добычи для нужд населения

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 15.09.2015 № 3104
Дата рассмотрения: 15.09.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону "Про встановлення справедливої та економічно обґрунтованої ціни постачання природного газу для потреб населення"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Робочою групою з розгляду питання обґрунтованості підвищення цін/тарифів на енергоносії та комунальні послуги, створеною за дорученням Голови Верховної Ради України, з'ясовано, що встановлення цін/тарифів на природний газ та пов'язані з його споживанням комунальні послуги відбулося без належного обґрунтування. Невідкладно мають бути проведені додаткові розрахунки тарифів, а роздрібні ціни на природний газ, що використовується для потреб населення потребують негайного перегляду.

Найбільша складова в структурі ціни на газ для населення - це дохід ("маржа") ПАТ "НАК "Нафтогаз України", який становить 40 % (або в грошовому вимірі за розрахунками 33,4 млрд. грн.) від загального обсягу надходжень за спожитий населенням газ. 39 % - надходження до Державного бюджету України (ПДВ, рента, збір у вигляді цільової надбавки або в грошовому вимірі за розрахунками 32,3 млрд. грн).

Мають місце необґрунтовані виробничо-технологічні витрати газу та його втрати у трубопроводах (відсоток втрат від загального обсягу газу видобутого в Україні та імпортованого максимально становить 8,8 % в 2013 р. та зменшується до 7,3 % у 2015 р).

На даний час ціна природного газу для населення встановлена на рівні 7188,0 грн./ тис. м3, що включає:

Структура ціни на газ для населення

Отримувач надходжень

Повна ціна
грн./тис. м3

Кінцева ціна газу для населення, у т. ч.:

7188,0

ПДВ

Державний бюджет

1198,0

тариф на транспортування магістральними трубопроводами

ПАТ "Укртрансгаз"

294,4

тариф на транспортування розподільними трубопроводами

облгази

361,8

тариф на постачання

облгази

90,3

збір у вигляді цільової надбавки (4 %)

Державний бюджет

201,7

Дохід ("маржа") НАК "Нафтогаз України"

НАК "Нафтогаз України"

3451,8

ціна продажу газу ПАТ "Укргазвидобування" для ПАТ "НАК "Нафтогаз України"

 

1590,0

рента з ціни продажу ПАТ "Укргазвидобування"

Державний бюджет

1113

решта ціни, яка залишається у ПАТ "Укргазвидобування"

ПАТ "Укргазвидобування"

477,0

Саме тому, даним законопроектом пропонується виключити із структури ціни на газ для населення витрати та спрямовувати газ власного видобутку виключно для потреб населення. Внаслідок прийняття даного законопроекту, кінцева ціна на газ для населення становитиме до 2000 гр./тис. м3.

2. Мета і шляхи її досягнення

Метою законопроекту є зменшення розміру необґрунтованих тарифів на газ для населення шляхом спрямування газу власного видобутку виключно для потреб населення та встановлення справедливої ціни на газ для потреб населення.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту

Проектом закону пропонується:

- встановити, що газ власного видобутку на території України спрямовується суб'єктами ринку природного газу виключно для потреб населення;

- весь природний газ, що видобувається ПАТ "Укрнафта" та залишки газу, що був видобутий ПАТ "Укрнафта" в минулі періоди, який знаходиться у газових сховищах, в обсягах 100 % спрямовується на потреби населення по ціні, що встановлена для ПАТ "Укргазвидобування";

- видобутий український газ за договорами спільної діяльності в частині, що належить державі, в обсязі 100 % спрямовується на потреби населення за ціною, що встановлена для ПАТ "Укргазвидобування";

- ціна газу власного державного видобутку для потреб населення складається виключно з ціни продажу газу суб'єктами ринку природного газу для ПАТ "НАК Нафтогаз України", тарифу на транспортування магістральними трубопроводами, тарифу на транспортування розподільними трубопроводами, тарифу на постачання;

- в структуру ціни на газ для населення не можуть включатися дохід ("маржа") ПАТ "НАК "Нафтогаз України", збір у вигляді цільової надбавки, рентні платежі за видобуток газу, податок на додану вартість та інші, не передбачені ч. 1 цієї статті витрати.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Нормативно-правовими актами, що регулюють відносини у даній сфері правового регулювання, є Закони України "Про трубопровідний транспорт", "Про теплопостачання", "Про житлово-комунальні послуги", "Про засади функціонування ринку природного газу", "Про ринок природного газу", "Про електроенергетику" та "Про забезпечення комерційного обліку природного газу".

Прийняття проекту не потребує внесення змін до чинного законодавства України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття цього Закону не потребуватиме додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Запобігання корупції

У законопроекті відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.

7. Прогноз результатів

Наслідком прийняття законопроекту стане зменшення ціни природного газу для потреб населення та, відповідно, зменшення необґрунтовано завищених тарифів. Зокрема, внаслідок прийняття законопроекту ціна природного газу власного видобутку становитиме до 2000 гр./тис. м3.

 

Народні депутати України

С. М. Каплін

 

О. Л. Сугоняко

Опрос