Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Кодекс об административных правонарушениях, относительно внедрения ответственности служебных и должностных лиц органов ГФС за нарушение требований действующего налогового законодательства

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 15.09.2015 № 3103
Дата рассмотрения: 15.09.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Кодексу про адміністративні правопорушення, щодо впровадження відповідальності службових та посадових осіб органів ДФС за порушення вимог чинного податкового законодавства"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Впровадження відповідальності службових та посадових осіб органів ДФС за порушення вимог чинного податкового законодавства наразі є необхідним з метою збалансування прав і обов'язків працівників контролюючого органу та суб'єктів їх контролю (суб'єктів господарювання). Найяскравіше свідчить про співвідношення прав та обов'язків учасників податкових відносин порівняння обсягу і змісту статей 16 (обов'язки платників) та 21 (обов'язки контролюючих органів), а також статей 17 (права платників) та 20 (права контролюючих органів) ПК України.

Насправді ж на сприйняття повноважень державної податкової служби як надто розширених значно впливає контекст інших проблем вітчизняної податкової системи, а також поширена практика зловживання своїми повноваженнями з боку самих податківців. Саме відсутність будь-якої відповідальності за такі зловживання, дає змогу досить зневажливо ставитись податківцями до вимог що ставляться перед ними Податковим кодексом України та як наслідок викликає невдоволення у середовищі суб'єктів господарювання. Фактично контролери вимагаючи від бізнес середовища чіткого і неухильного виконання всіх без винятку норм податкового законодавства (під загрозою значних фінансових санкцій та кримінальної відповідальності), самі ж нігілістично ставляться до вимог закону саме через відсутність будь-якого покарання за такі порушення.

Вдосконалення інституту відповідальності та питання юридичної відповідальності держави та посадових осіб, котрі виступають від її імені у податкових правовідносинах, без перебільшення, назріло. Однак, основною метою прийняття даного законопроекту є все ж таки міра превенції у цих правовідносинах, яка спрямована стимулювати податківців до неухильного дотримання ними норм закону під час здійснення своєї професійної діяльності.

Сам собою зазначений законопроект не тільки сприятиме додержанню прав та інтересів платників податків, а й сприятиме зняттю певного рівня напруги у бізнес середовищі, що пов'язаний з невдоволенням якістю роботи фіскалів та системи адміністрування податків і зборів загалом. Також, практика застосування запропонованих норм в подальшому дозволить керівництву податкових органів ефективніше та об'єктивніше визначати професійний рівень власних підлеглих та належним чином реагувати на кадрові зміни та кадрову політику загалом.

Наразі та невелика кількість виписаних обов'язків фіскальних органів, які виступають у правовідносинах від імені держави, не забезпечена фінансовими санкціями, що фактично на практиці зумовлює необов'язковість виконання відповідних правових норм.

Подібні до запропонованих норм передбачені чинним законодавством та стосується всіх органів державного нагляду (контролю) на яких поширюється дія Закону "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (ВР України, від 05.04.2007, N 877-V). Однак, на органи ДФС вказаний закон не поширюється, у зв'язку з чим виникає підхід так званих "подвійних стандартів" де органи ДФС у більш привілейованому становищі перед іншими контролюючими органами.

Даний проект змін законодавства, викликаний потребою "дзеркальної" відповідальності між суб'єктами права у сфері контролю господарської діяльності.

Зокрема, ст. 1633 КпАП України передбачає відповідальність за невиконання законних вимог податківців. Але виходячи з установленої практики, зазначені вимоги часто є незаконними та такими, що складені з порушеннями вимог чинного законодавства. Але враховуючи відсутність будь-якої відповідальності за такі порушення, співробітники фіскальної служби регулярно зловживають цим. Отже, за направлення і складання вимог з порушенням чинного законодавства відповідальність не передбачена, а за надання відповіді на такі вимоги - передбачена.

Запропоновані зміни, по-суті усувають прогалину в законодавстві, щодо відповідальності працівників ДФС за порушення та стимулює їх невідхильно дотримуватися норм законодавства та керуватись виключно ними.

2. Цілі і завдання прийняття

Метою прийняття законопроекту є правове врегулювання відносин щодо вдосконалення інституту відповідальності та питання юридичної відповідальності держави та посадових осіб, котрі виступають від її імені у податкових правовідносинах. Законопроект покликаний сприяти додержанню прав та інтересів платників податків та стимулювати працівників контролюючих фіскальних органів невідхильно дотримуватися норм законодавства та керуватись виключно ними.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законопроект передбачає впровадження відповідальності службових та посадових осіб органів ДФС за порушення вимог чинного податкового законодавства. А саме

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

У даній сфері правового регулювання діють Конституція України, Податковий кодекс України, Кодекс про адміністративні правопорушення. Основні підзаконні нормативно-правові акти: постанова Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 N 1245 "Про затвердження Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом"; Методичні рекомендації щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок (затв. наказом Державної податкової адміністрації від 22.04.2011 N 236).

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття проекту Закону України не потребує залучення додаткових коштів з державного бюджету. Прийняття закону в перспективі сприятиме додатковим надходженням до державного та місцевих бюджетів.

6. Очікувані соціально-економічні наслідки

Прийняття закону сприятиме зняттю певного рівня напруги у бізнес середовищі, що пов'язаний з невдоволенням якістю роботи фіскалів та системи адміністрування податків і зборів загалом. Призведе до чіткого та неухильного дотримання норм діючих законів.

 

Народний депутат України

Б. С. Розенблат

А. А. Гордєєв

В. І. Гудзенко

Опрос