Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О предварительном заключении" (относительно обеспечения прав народных депутатов Украины на проведение личного приема лиц, взятых под стражу)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 15.09.2015 № 3099
Дата рассмотрения: 15.09.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про попереднє ув'язнення" (щодо забезпечення прав народних депутатів України на проведення особистого прийому осіб, взятих під варту)"

1. Обгрунтування необхідності прийняття проекту закону

Відповідно до статті 24 Закону України "Про статус народного депутата України", народний депутат України зобов'язаний проводити особистий прийом з виборцями, постійно підтримувати зв'язки з ними, розглядати їх звернення, здійснювати контроль за розглядом у органах державної влади та органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях пропозицій, заяв та скарг громадян, які надійшли на його ім'я.

Чинне виборче законодавство передбачає, що право голосу на виборах народних депутатів України мають також особи, які перебувають в місцях попереднього ув'язнення. Практика депутатської діяльності доводить, що звернення від осіб, які утримуються у слідчих ізоляторах та інших місцях попереднього ув'язнення, складають вагомий відсоток у кореспонденції, що надходить народним депутатам. У багатьох з них містяться скарги про порушення їх прав у місцях попереднього ув'язнення, прохання про особистий прийом чи відвідини народним депутатом України.

Однак народні депутати України позбавлені можливості проведення особистого прийому осіб, які утримуються під вартою, чи побачень із ними.

Так, частина 3 статті 17 Закону України "Про статус народного депутата України" наділяє народних обранців правом безперешкодного доступу на всі підприємства, в установи та організації, розташовані на території України, незалежно від їх підпорядкування, форм власності, режиму секретності. Разом із тим, на виконання цієї норми адміністрація установ попереднього ув'язнення допускає народних депутатів лише на територію СІЗО та до адмінбудівель, де знаходиться менеджмент цих установ, проте не дозволяє відвідувати місця безпосереднього утримання осіб під вартою та проводити з ними зустрічі.

Таким чином, нечіткість і неповнота діючого законодавства не надає народним депутатам України достатніх повноважень для реалізації наданих прав стосовно проведення особистого прийому з такою категорію громадян і виборців як особи, які перебувають в місцях попереднього ув'язнення.

Слід наголосити, що Кримінально-виконавчий кодекс України (ч. 1 ст. 24) відносить народних депутатів (і навіть їх помічників-консультантів) до переліку осіб, які мають право з метою здійснення контролю та проведення перевірок в будь-який час безперешкодно відвідувати установи виконання покарань. У цих установах утримуються особи, вже визнані судом винними у вчиненні злочину, у той час як в місцях попереднього ув'язнення перебувають особи, щодо яких не винесений обвинувальний вирок і які до відповідного судового рішення вважаються не винними у скоєнні злочинних діянь. Виходячи з цього, відсутність у народних депутатів права відвідувати місця попереднього ув'язнення та осіб, які в них утримуються, також виглядає нелогічною і неправомірною.

2. Цілі і завдання прийняття законопроекту

Метою даного законопроекту є наділення народних депутатів України важелями для виконання своїх обов'язків перед виборцями, які перебувають у місцях попереднього ув'язнення. Водночас, цей проект закону ставить своїм завданням посилення прав осіб, які взяті під варту й утримуються в місцях попереднього ув'язнення.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Проектом закону на Адміністрацію місць попереднього ув'язнення покладається обов'язок забезпечити народним депутатам України безперешкодне, без спеціального дозволу (акредитації) та в будь-який час відвідування місць попереднього ув'язнення для проведення особистого прийому осіб, взятих під варту, а також забезпечити умови для проведення особистого прийому та його конфіденційність.

Відповідні доповнення вносяться до статті 21 Закону України "Про попереднє ув'язнення".

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основними нормативно-правовими актами, які регулюють відносини у цій сфері, є Конституція України, Закони України "Про попереднє ув'язнення" та "Про статус народного депутата України".

Реалізація положень даного законопроекту після його прийняття змін до інших законодавчих актів не потребує.

5. Фінансово-економічне обґрунтування законопроекту

Реалізація даного законопроекту не потребує додаткових видатків з державного та місцевих бюджетів.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття даного законопроекту дозволить забезпечити виконання народними депутатами України свої обов'язків стосовно виборців, які перебувають у місцях попереднього ув'язнення, а також покращити стан дотримання прав осіб, взятих під варту.

 

Народні депутати України

Опрос