Идет загрузка документа (19 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно упрощения некоторых аспектов нефтегазовой отрасли

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 15.09.2015 № 3096
Дата рассмотрения: 15.09.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення деяких аспектів нафтогазової галузі"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Підприємства, які здійснюють в Україні розвідувальні роботи та роботи з будівництва та експлуатації об'єктів трубопровідного транспорту, нафтових і газових свердловин, виробничих споруд, під'їзних доріг, ліній електропередач та зв'язку (далі - підприємства, які здійснюють розвідувальні роботи), постійно зіштовхуються з проблемами набуття прав на земельні ділянки для потреб, пов'язаних з їх діяльністю.

Існуюча процедурна складність порядку набуття права землекористування для розміщення об'єктів трубопровідного транспорту, нафтових і газових свердловин, виробничих споруд, під'їзних доріг, ліній електропередач та зв'язку, пов'язаних з їх експлуатацією, не відповідає суспільній значимості таких об'єктів. Так, якщо дотримуватись законодавчо встановлених термінів відведення земельних ділянок, то для того, щоб підприємства, які здійснюють розвідувальні роботи, могли безпосередньо приступити до здійснення таких робіт, потрібно витратити часу щонайменше 4 місяці. На практиці ж процедура відведення земельних ділянок може тривати і 2 - 5 років.

Розробити проект відведення земель заздалегідь до початку буріння неможливо у зв'язку з тим, що практично кожна нова пробурена свердловина коригує місцеположення наступної свердловини і, як правило, свердловино-точка для відведення землі видається безпосередньо перед початком буріння. Це ж стосується і спорудження газопроводів-шлейфів та інших об'єктів, пов'язаних з експлуатацією свердловин, оскільки їх будівництво та схема підключення залежать безпосередньо від наявності та тиску вуглеводнів у пробурених свердловинах.

Вирішення вищезазначених проблем можливе при внесенні змін до статей 66, 97 Земельного кодексу України, що дозволить підприємствам, установам та організаціям, які здійснюють розвідувальні роботи, проводити такі роботи на підставі договору з власником, розпорядником землі або за погодженням із землекористувачем без зміни цільового призначення земельної ділянки. Запропоновані зміни зможуть врахувати особливості робіт розвідувального (пошукового характеру), і проходження процедури вилучення (викупу) земельної ділянки у цьому разі стане непотрібним.

Разом з тим слід звернути увагу, що при отриманні промислового припливу нафти і газу у розвідувальних свердловинах здійснюється їх переведення у категорію видобувних та проводиться облаштування і підключення до промислових і магістральних мереж. У такому разі необхідно розробляти проект відведення земельної ділянки в довгострокове користування відповідно до галузевих стандартів і Земельного кодексу України із зміною цільового призначення цих земельних ділянок.

Згідно з законодавством до моменту завершення процедури відведення земель і отримання правовстановлюючого документа на земельну ділянку необхідно зупинити облаштування продуктивної свердловини, законсервувавши її на період оформлення права на земельну ділянку, що в свою чергу призводить до зривів термінів будівництва трубопроводів-шлейфів до свердловин та введення їх в експлуатацію, зменшення надходжень до бюджетів усіх рівнів, зменшення суми нарахування та сплати ресурсних платежів.

Для вирішення зазначеної проблеми пропонується внести зміни до статті 97 Земельного кодексу України щодо надання можливості юридичним особам після закінчення дослідно-промислової розробки родовищ та введення родовищ у промислову розробку використовувати земельні ділянки на підставі договору з власником землі або за погодженням із землекористувачем на період зміни їх цільового призначення та оформлення документів, які посвідчують право користування ними, та надати переважне право на придбання у власність цих земельних ділянок у разі їх продажу власниками.

Зміни до статей 98, 99, 102 та 141 Земельного кодексу України надають можливість оформлення та використання сервітуту під об'єкти, пов'язані з облаштуванням родовищ без зміни цільового призначення такої земельної ділянки та встановлює неможливість припинення сервітуту земельних ділянок, викликаних тимчасовими перешкодами, пов'язаними з розміщенням, спорудженням, експлуатацією та обслуговуванням нафтових і газових свердловин, а також пов'язаних з ними об'єктів.

Внесення змін до статей 122, 149 Земельного кодексу України шляхом розширення відповідних повноважень районним державним адміністраціям також прискорить набуття підприємствами прав на земельні ділянки для здійснення будівництва та експлуатації об'єктів трубопровідного транспорту, нафтових і газових свердловин та пов'язаних з їх експлуатацією виробничих споруд, під'їзних доріг, ліній електропередач та зв'язку.

Крім того, з метою запобігання бюрократичній процедурі отримання власниками земельних ділянок та землекористувачами спеціального дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок проектом Закону пропонується внести відповідні зміни до статті 168 Земельного кодексу України та встановити на законодавчому рівні можливість вчинення таких дій без спеціального дозволу щодо земельних ділянок для проведення робіт з буріння і облаштування нафтогазових свердловин, будівництва та експлуатації об'єктів трубопровідного транспорту, нафтових і газових свердловин та пов'язаних з їх експлуатацією виробничих споруд, під'їзних доріг, ліній електропередач та зв'язку, підземних кабельних мережах енергозабезпечення, а також випадків, визначених в Законі України "Про правовий режим земель охоронних зон об'єктів магістральних трубопроводів".

У зв'язку з тим фактом, що чинним законодавством України не встановлено процедуру та механізм купівлі-продажу пайових земельних ділянок законопроектом пропонується внести зміни до пункту 15 Перехідних положень Земельного кодексу України з метою врегулювання питання набуття їх підприємствами, установами та організаціями для будівництва трубопроводів місцевого та міжпромислового значення, нафтових, газових свердловин та пов'язаних з їх експлуатацією виробничих споруд, під'їзних доріг, ліній електропередач та зв'язку.

Крім того, з метою зменшення кількості узгоджень проектних документів органами державного гірничого нагляду пропонуємо проект змін до Кодексу України "Про надра" (ст. 17, 19, 20, 21, 23, 48) та Закону України "Про нафту та газ" (ст. 1, 36) щодо скасування гірничих відводів, оскільки їх функції майже повністю дублюються з функціями спеціальних дозволів на видобування корисних копалин.

Також, зважаючи на специфіку спорудження об'єктів нафтогазової галузі (свердловин, трубопроводів, тощо), переважне розташування їх за межами населених пунктів та відсутність впливу на забудову території населених пунктів, доцільно виключити такі об'єкти з переліку об'єктів містобудівної діяльності, пропонується внеси зміни до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", скасувавши необхідність реєструвати об'єкти нафтогазобудування як об'єкти містобудування

2. Мета і шляхи її досягнення

Запропоновані проектом Закону України зміни спрямовані на вдосконалення процедури надання земельних ділянок для проведення розвідувальних робіт та робіт з будівництва, технічного обслуговування, ремонту і реконструкції об'єктів трубопровідного транспорту, спорудження нафтових і газових свердловин, і пов'язаних з їх експлуатацією об'єктів та виробничих споруд, під'їзних доріг, ліній електропередач та зв'язку, що допоможе оптимізувати витрати підприємств нафтогазової галузі при проведенні таких робіт та збільшити обсяги нафти та газу власного видобутку.

Законопроектом пропонується внести зміни до статей 66, 92, 97, 98, 99, 102, 122, 141, 1481, 149, 168, 208 та пункту 15 розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України.

3. Правові аспекти

Основними нормативно-правовими актами в даній сфері є Конституція України, Земельний кодекс України, Цивільний кодекс України, Кодекс України про надра, Закон України "Про оренду землі", Закон України "Про землеустрій", Закон України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", Закон України "Про охорону земель", Закон України "Про трубопровідний транспорт", Закону України "Про нафту і газ", Енергетична стратегія України на період до 2030 року, схвалена розпорядженням Кабінету Міністрів України від 15.03.2006 р. N 145-р.

4. Фінансово-економічне обґрунтування.

Прийняття проекту Закону України не потребує додаткових фінансових витрат з державного та місцевого бюджетів України.

5. Позиція заінтересованих органів

Проект Закону України погоджується з Мінекономрозвитку України, Міністерством фінансів України, Міністерством охорони навколишнього природного середовища, Міністерство аграрної політики та продовольства України.

6. Регіональний аспект

Проект Закону України не стосується питання розвитку адміністративно- територіальних одиниць.

61. Запобігання дискримінації

Проект Закону України не має норм, що містять ознаки дискримінації.

7. Запобігання корупції

У проекті Закону України відсутні правила і процедури, які містять ризики вчинення корупційних правопорушень.

8. Громадське обговорення.

Проект Закону України не потребує проведення консультацій з громадськістю.

9. Позиція соціальних партнерів

Проект Закону України не стосується соціально-трудової сфери.

10. Оцінка регуляторного впливу

Відповідно до Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" проект Закону України є регуляторним актом.

Основними цілями державного регулювання відповідно до законопроекту є лібералізація деяких аспектів здійснення діяльності у нафтогазовій сфері, зокрема шляхом спрощення порядку набуття прав на земельні ділянки для потреб, пов'язаних з діяльністю підприємств, що здійснюють будівництво та експлуатацію об'єктів трубопровідного транспорту, нафтових і газових свердловин, та пов'язаних з їх обслуговуванням виробничих споруд, під'їзних доріг, ліній електропередач та зв'язку.

101. Вплив реалізації акта на ринок праці

Проект Закону України не впливає на ринок праці.

11. Прогноз результатів

Проект Закону України сприятиме своєчасному та якісному проведенню робіт з будівництва та експлуатації об'єктів трубопровідного транспорту, нафтових і газових свердловин та пов'язаних з їх експлуатацією виробничих споруд, під'їзних доріг, ліній електропередач та зв'язку. Також прийняття проекту Закону України забезпечить умови для нарощування видобутку природного газу шляхом поновлення ресурсної бази вуглеводнів, а саме спростить бюрократичні процедури для отримання права користування земельними ділянками для підприємств нафтогазового комплексу, запобігатиме негативним економічним наслідкам, зумовленим недосконалістю порядку надання земельних ділянок для будівництва об'єктів трубопровідного транспорту, нафтових і газових свердловин, створить умови для їх надійної та безперебійної експлуатації.

 

Народні депутати України

Опрос