Идет загрузка документа (5 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О добровольном объединении территориальных общин" (в части утверждения Перспективных планов формирования состоятельных общин)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 15.09.2015 № 3095
Дата рассмотрения: 15.09.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до закону "Про добровільне об'єднання територіальних громад" в частині затвердження Перспективних планів формування спроможних громад"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону України

Одним із суттєвих недоліків існуючої системи місцевого самоврядування є залишки тоталітарної політичної системи та командно-адміністративної економіки, які становили основу радянської епохи, в частині не розмежування повноважень органів місцевого самоврядування різних рівнів в повному обсязі, що призводить в окремих випадках до фактичної ієрархії рівнів органів місцевого самоврядування. Тому надавати органам місцевого самоврядування обласного рівня повноваження щодо прийняття рішень щодо формування майбутніх територіальних громад є фактичним закріпленням такої майже радянської системи у майбутньому.

Практика ухвалення Перспективних планів формування спроможних громад показала, що обласні ради часто зловживають повноваженням ухвалювати рішення щодо цього питання. Ухвалюються необґрунтовані рішення, які суперечать методиці формування спроможних територіальних громад, носять суб'єктивний характер і в майбутньому можуть викликати великі складності з формуванням адміністративно-територіального устрою. По більшості областей Кабінет Міністрів України не затвердив рішення щодо всіх запропонованих обласними радами об'єднаних територіальних громад через невідповідність їх методиці. А в Тернопільській та Закарпатській областях Перспективний план станом на вересень 2015 року взагалі не ухвалений обласними радами, що створює соціальну напругу та непевність.

Також слід зазначити, що прийняття рішення щодо спроможних громад створює необхідність для держави створювати територіальні органи центральних органів виконавчої влади, що є подекуди нераціонально і неефективно, а також спричинює необґрунтовані претензії на додаткові трансферти до місцевих бюджетів недієздатних громад для підтримання нераціональної бюджетної інфраструктури.

2. Цілі та завдання прийняття проекту Закону України

Закон приймається з метою покращення якості формування Перспективних планів формування спроможних громад в рамках проведення адміністративно-територіальної реформи, усунення суб'єктивних факторів в цьому процесі.

3. Загальна характеристика та головні положення проекту Закону

Законопроектом передбачено внесення змін до статті 11 Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" в частині вилучення повноваження обласних рад, Верховної Ради Автономної Республіки Крим ухвалювати рішення щодо формування Перспективних планів спроможних громад.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Нормативно-правову базу в даній сфері правового регулювання становлять Конституція України, базові Закони України, що регулюють засади місцевого самоврядування, повноваження органів та посадових осіб, порядок їх формування, а саме "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про місцеві вибори", "Про добровільне об'єднання територіальних громад".

Прийняття Закону не потребує внесення змін до інших законів та нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація Закону України не потребує додаткових матеріальних витрат.

6. Прогноз соціально-економічних показників та інших наслідків прийняття проекту Закону

Прийняття Закону дозволить покращити якість формування перспективних планів формування спроможних територіальних громад та усунути суб'єктивні фактори впливу.

 

Народні депутати України

Т. З. ЮРИК

Р. Й. ЗАСТАВНИЙ

Опрос