Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты относительно порядка реализации конституционных механизмов ответственности власти

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 15.09.2015 № 3092
Дата рассмотрения: 15.09.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо порядку реалізації конституційних механізмів відповідальності влади"

1. Обгрунтування необхідності прийняття законопроекту

Основою стабільного функціонування системи державної влади демократичної держави є система стримувань і противаг, яка забезпечує взаємну підконтрольність різних гілок і центрів державної влади та запобігає концентрації влади в одній гілці чи в руках однієї особи.

Необхідність прийняття проекту обумовлена відновленням дії окремих положень Конституції України у редакції 2004 року, у зв'язку з прийняттям Закону України "Про відновлення дії окремих положень Конституції України" 21 лютого 2014 року N 742-VII, яка передбачає парламентсько-президентську форму правління в Україні, включаючи посилений вплив парламенту на формування та контроль за діяльністю, зокрема, виконавчої гілки влади.

Так, відповідно до положень Основного Закону України (стаття 87) Верховна Рада України за пропозицією Президента України або не менш як однієї третини народних депутатів України від конституційного складу Верховної Ради України може розглянути питання про відповідальність Кабінету Міністрів України та прийняти резолюцію недовіри Кабінету Міністрів України більшістю від конституційного складу Верховної Ради України.

Проте, на практиці задля втілення цієї норми в життя, існує необхідність усунення прогалин в Регламенті Верховної Ради України, яким встановлюється порядок роботи та порядок здійснення контрольних функцій Верховної Ради України, який не містить положень щодо можливості розгляду такого питання за пропозицією Президента України.

Крім того, Регламент містить ряд прогалин, які об'єктивно унеможливлюють практичну реалізацію положень Конституції України щодо усунення Президента України з поста в порядку імпічменту. Зокрема, залишаються неврегульованими окремі питання щодо обрання спеціального прокурора та спеціальних слідчих, не визначений правовий статус спеціального прокурора, спеціальних слідчих, а також голови, заступника голови, секретаря та членів спеціальної тимчасової слідчої комісії, гарантій діяльності членів комісії тощо.

2. Мета і цілі прийняття законопроекту

Метою прийняття зазначеного законопроекту є вдосконалення порядку реалізації конституційних механізмів відповідальності влади.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту Закону

Законопроектом пропонується внести зміни до Регламенту Верховної Ради України, доповнивши його положеннями щодо конституційного механізму висловлення недовіри Кабінету Міністрів України та усунення прогалин щодо порядку імпічменту Президента України.

Крім того, законопроектом пропонується внести зміни за Закону України "Про комітети Верховної Ради України" в частині розгляду профільним комітетом кандидатур спеціального прокурора та спеціальних слідчих, а також Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за відмову свідка від давання показань або відмову експерта чи перекладача від виконання покладених на них обов'язків під час проведення розслідування спеціальною тимчасовою слідчою комісією Верховної Ради України.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основними нормативно-правовими актами у даній сфері правового регулювання є Конституція України, Регламент Верховної Ради України, Закон України "Про комітети Верховної Ради України" та Кримінальний кодекс України.

Прийняття даного законопроекту не вимагає внесення змін до інших законодавчих актів.

5. Фінансово-економічне обгрунтування

На момент внесення проект не потребує додаткових витрат Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття законопроекту сприятиме вдосконаленню порядку реалізації конституційних механізмів відповідальності влади.

 

Народні депутати України

В. В. Писаренко

Є. Б. Гєллєр

Опрос