Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно обеспечения расчетов в топливно-энергетическом комплексе

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 15.09.2015 № 3090
Дата рассмотрения: 25.08.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення розрахунків в паливно-енергетичному комплексі"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Ситуація щодо погашення заборгованості за електроенергію є однією із найважливіших проблем при функціонуванні ринку електричної енергії України. Основною причиною цього стала несплата споживачами за енергоносії, особливо у період структурної перебудови економіки, коли підприємства ПЕК виконували зобов'язання щодо постачання енергоносіїв без належної і своєчасної їх оплати та за тарифами, які не забезпечували покриття витрат підприємств ПЕК на виробництво, передачу та постачання енергоносіїв.

Підприємства ПЕК опинились і перебувають до цього часу на межі вкрай тяжкої фінансової ситуації, що ставить під загрозу їх подальшу стабільну діяльність.

13 грудня 2012 року Конституційним Судом України у справі про стягнення заборгованості з підприємств ПЕК прийнято рішення N 1-26/2012, яким зазначено, що з метою створення умов для підтримання стабільного фінансово-економічного стану стратегічних підприємств ПЕК державою можуть встановлюватися особливості правового регулювання відносин у цій сфері.

Зазначене рішення Конституційного Суду визначило конституційними положення Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" (далі - Закон N 2711) у взаємозв'язку із положеннями Закону України "Про виконавче провадження" щодо зупинення виконавчого провадження стосовно підприємств ПЕК.

В результаті застосування передбачених Законом N 2711 механізмів лише відповідно до статті 7 цього Закону, загальна сума погашеної заборгованості підприємствами ПЕК, членами Реєстру, за всіма механізмами Закону згідно з даними учасників Реєстру за 2014 рік склала - 50,0 млн. грн.

Загальна сума погашеної заборгованості підприємствами ПЕК, членами Реєстру, за всіма механізмами Закону згідно з даними учасників Реєстру за 3 місяці 2015р. склала - 196,2 млн. грн.

01 вересня 2015 року закінчується термін дії процедур погашення заборгованості, які визначені Законом N 2711, у зв'язку з чим підприємства ПЕК можуть втратити захисний механізм проти порушення справ про банкрутство та накладення арештів на рахунки підприємств.

Порушення справ про банкрутства підприємств ПЕК не дозволить їм взяти участь у реформуванні Оптового ринку електричної енергії України.

Зняття мораторію на порушення справ про банкрутства стратегічних підприємств електроенергетичної галузі відповідно до механізмів, визначених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" призведе до порушення стабільної роботи стратегічних підприємств енергетичної галузі, вплине на поточну роботу оптового ринку електричної енергії України та не дозволить ефективно лібералізувати ринок електричної енергії та запровадити ринок двосторонніх договорів.

2. Мета і шляхи її досягнення

Основною метою законопроекту є створення умов стабільної роботи стратегічних підприємств енергетичної галузі, погашення підприємствами паливно-енергетичного комплексу заборгованості, що утворилась внаслідок несплати споживачами за енергоносії, недопущення порушення справ щодо "штучного" банкрутства підприємств ПЕК, забезпечення енергетичної безпеки держави.

Прийняття законопроекту забезпечить проведення розрахунків між підприємствами ПЕК, які мають борги минулих років та покращить їх фінансово-економічний стан.

3. Правові аспекти

Правовідносини з погашення заборгованості підприємствами паливно-енергетичного комплексу та іншими учасниками розрахунків регулюються:

Законами України:

"Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу";

"Про виконавче провадження";

"Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття та реалізація цього Закону не потребує виділення додаткових коштів з Державного бюджету України та з місцевих бюджетів та сприятиме зменшенню видатків державного та місцевих бюджетів.

5. Громадське обговорення

Законопроект не потребує проведення консультацій з громадськістю.

6. Прогноз результатів

Прийняття Закону України про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення розрахунків в паливно-енергетичному комплексі забезпечить застосовування правових механізмів погашення підприємствами паливно-енергетичного комплексу заборгованості, яка утворилась внаслідок несплати споживачами за енергоносії, що у свою чергу забезпечить стабільну роботу стратегічних підприємств енергетичної галузі та дозволить запобігти "штучному" банкрутству цих підприємств.

 

Народний депутат України 

О. С. Мусій 

Опрос