Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Таможенный кодекс Украины относительно создания предпосылок для новой модели рынка природного газа

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 11.09.2015 № 3074
Дата рассмотрения: 11.09.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Митного кодексу України (щодо створення передумов для нової моделі ринку природного газу)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Враховуючи основні вимоги законодавства ЄС (зокрема, Директиви 2009/73/ЄС Європейського Парламенту та Ради Європейського Союзу щодо спільних правил для внутрішнього ринку природного газу та Регламенту 715/2009 Європейського Парламенту та Ради Європейського Союзу про умови доступу до мереж транспортування природного газу) прийнято Закон України від 09.04.2015 N 329-VIII "Про ринок природного газу".

На виконання пункту 3 наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 08.06.15 N 347 про організацію роботи Міненерговугілля із забезпечення реалізації положень Закону України "Про ринок природного газу" від 09.04.15 N 329-VIII, до доручення Прем'єр-міністра України від 16.06.2015 N 19217/1/1-15 щодо виконання Закону України "Про ринок природного газу", Міністерство енергетики та вугільної промисловості разом із Національної акціонерною компанією "Нафтогаз України" розробило проект Закону України "Про внесення змін до Митного кодексу України (щодо створення передумов для нової моделі ринку природного газу)".

Крім того, 29.05.2015 український оператор газотранспортної системи (ГТС) ПАТ "Укртрансгаз" та угорський оператор FGSZ підписали договір про сполучення транскордонних газопроводів (договір про інтерконектори, interconnection agreement) між Україною та Угорщиною. Договір стосується всіх газопроводів, що перетинають україно-угорський кордон та повністю відповідає сучасному енергетичному законодавству ЄС. Така угода дозволяє ПАТ "Укртрансгаз" надавати замовникам послуги із заміщення природного газу (бекхолу). Операції заміщення природного газу (бекхол) є важливим інструментом збільшення обсягу потужності газотранспортних систем (особливо потужності на міждержавних з'єднаннях), забезпечення ліквідності ринку та безпеки енергопостачання. Така операція полягає в забезпеченні двостороннього руху природного газу в газотранспортній системі без його фізичного переміщення шляхом зарахування зустрічних потоків. Можливість здійснювати операції заміщення природного газу (бекхолу) є вимогою законодавства ЄС до оператора ГТС.

Проект Закону України передбачає внесення змін до Митного кодексу України, які забезпечать можливість здійснення таких операцій оператором ГТС України та дозволить впровадити повноцінний ринок природного газу відповідно до Закон України від 09.04.2015 N 329-VIII "Про ринок природного газу" з 01.10.2015.

2. Мета і шляхи її досягнення

Метою прийняття акта є усунення перешкод для здійснення операцій заміщення природного газу (бекхол) шляхом внесення відповідних змін до Митного кодексу України. Так, у Митний кодекс України пропонується внести нове поняття ("заміщення природного газу (бекхол)"), а також передбачити особливості митного контролю та митного оформлення таких операцій.

3. Правові аспекти

Основними законодавчими актами у цій сфері правового регулювання є:

Конституція України;

Закон України "Про ринок природного газу" від 09.04.2015 N 329-VIII;

Митний кодекс України.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття змін, передбачених цим проектом закону не потребує додаткових матеріальних та інших фінансових витрат з Державного бюджету України.

5. Позиція заінтересованих органів

До проекту надані зауваження Міністерством фінансів України та Міністерством економічного розвитку і торгівлі України, які враховано частково.

Надано висновок Міністерства юстиції України від 09 вересня 2015 року, яким проект погоджено із зауваженнями щодо неузгодженості з актами такої ж юридичної сили та невідповідності вимогам нормопроектувальної техніки, які враховано частково.

6. Регіональний аспект

Проект не стосується розвитку адміністративно-територіальних одиниць.

61. Запобігання дискримінації

У проекті закону відсутні положення, які містять ознаки дискримінації.

7. Запобігання корупції

Проект закону не містить правил і процедур, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень, та не потребує проведення громадської антикорупційної експертизи.

8. Громадське обговорення

Проект закону не потребує консультацій з громадськістю.

9. Позиція соціальних партнерів

Проект закону не потребує проведення консультацій з громадськими організаціями та організаціями роботодавців.

10. Оцінка регуляторного впливу

Проект Закону розроблено відповідно до принципів державної регуляторної політики.

101. Вплив реалізації акта на ринок праці

Реалізація положень проекту закону не вплине на ринок праці.

11. Прогноз результатів

Прийняття проекту дозволить привести Митний кодекс України у відповідність до норм Закону України "Про ринок природного газу" та уможливить підвищення ліквідності внутрішнього ринку та безпеки енергопостачання.

 

Міністр енергетики та вугільної
промисловості України

В. Демчишин

Опрос