Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины относительно отмены военного сбора

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 11.09.2015 № 3069
Дата рассмотрения: 11.09.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо скасування військового збору"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту закону

Проект Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо скасування військового збору" (далі - законопроект) розроблено з метою скасування військового збору для послаблення надмірного податкового тиску на фонд оплати праці та на інші доходи платників податків, що включаються до об'єкту оподаткування відповідно до статті 163 Податкового кодексу України. Необхідно зауважити, що правова природа вказаного збору є незрозумілою, оскільки, по-перше, він фактично дублює фіскальні функції податку на доходи фізичних осіб через спільні об'єкти оподаткування - доходи, що враховуються при розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу, по-друге, на відміну від податку на доходи фізичних осіб, об'єкт оподаткування та база оподаткування військового збору збігаються. Це призводить до того, що при розрахунку військового збору також включається єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок), який фактично є податком за своєю економічною природою. Тобто, податок розраховується з оподатковуваного доходу з урахуванням іншого податку, який нараховується на аналогічний об'єкт оподаткування. Це суперечить економічній суті податків взагалі!

Враховуючи фактичні обставини справи та положення чинного податкового законодавства України, заробітна плата найманих працівників є об'єктом оподаткування одночасно податком на доходи фізичних осіб (15/20 %), військовим збором (1,5 %) та єдиним внеском ( від 36,76 % до 49,7 % в залежності від класу професійного ризику виробництва - нарахування страхувальником; 3,6 % - утримання за рахунок застрахованої особи). Фонд заробітної плати зазнає надмірного податкового навантаження, порівнюючи рівень оподаткування вказаних доходів в інших країнах світу. Це є найбільшим фактором значної долі тіньової економіки країни, зокрема і тіньових зарплат, що видаються "в конвертах".

При цьому, військовий збір та податок на доходи фізичних осіб, як зазначалось вище, дублюють один одного, що призводить до подвійного оподаткування одного й того ж об'єкта оподаткування - заробітної плати, винагороди за цивільно-правовими угодами тощо.

Окрім того, необхідно зауважити, що військовий збір фактично не має правого статусу ані загальнодержавного податку, збору, ані місцевого податку, оскільки він не передбачений статтями 9 - 10 Податкового кодексу України. Через вказану обставину у багатьох податкових агентів є всі правові підстави не утримувати військовий збір, що також викликає суттєві труднощі в адмініструванні збору. Відповідно до пункту 4.2 статті 4 Податкового кодексу України загальнодержавні, місцеві податки та збори, справляння яких не передбачено цим Кодексом, сплаті не підлягають.

Відповідно до звіту Держкомстату щодо виконання Державного бюджету України за період з січня по липень 2015 року до загального фонду надійшло військового збору у розмірі 4,8 млрд. грн. В цілому за рік планується поповнити загальний фонд Державного бюджету України військовим збором на рівні 8,4 - 8,5 млрд. грн. При цьому, за аналогічний період вже відбулось перевиконання річного планового показника Державного бюджету на 2015 рік за кодом бюджетної класифікації 22000000 "Адміністративні збори та платежі, доходи від некомерційної господарської діяльності" на 7,58 млрд. грн., що фактично може виступати в якості компенсатора для скасування вказаного військового збору вже в поточному році!

2. Цілі і завдання прийняття проекту закону.

Метою і завданнями прийняття цього законопроекту є скасування військового збору, який не має статусу ані загальнодержавного податку, збору, ані місцевого податку, для послаблення надмірного податкового тиску на фонд оплати праці та на інші доходи платників податків з джерелом походження на території України, а також усунення подвійного оподаткування доходів, які включаються при розрахунку місячного (річного) оподатковуваного доходу відповідно до статті 163 Податкового кодексу України.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту закону

Законопроектом передбачається виключити пункт 16-1 з підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Питання, що відносяться до предмету правового регулювання законопроекту, регламентуються виключно Податковим кодексом України.

Реалізація положень поданого законопроекту після його прийняття не потребує змін до інших законів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття цього проекту Закону не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних, правових та інших наслідків прийняття проекту закону

Прийняття законопроекту усуне проблему подвійного оподаткування заробітних плат, винагород за цивільно-правовими договорами, що призведе до збільшення розмірів їх виплати (надання) найманим працівникам, контрагентам та іншим особам, які отримують оподатковуваний доходів з джерелом його походження в Україні.

 

Народний депутат України

О. В. Долженков

Опрос